Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Ruchomy czas pracy a nadgodziny

Ruchomy czas pracy a nadgodziny

 
Ruchomy czas pracy a nadgodziny

Nie każdemu odpowiada praca codziennie w tych samych godzinach – niektórzy wolą samodzielnie wybierać czas, w którym będą wypełniać obowiązki służbowe. 

 

Są również sytuacje, kiedy to rodzaj pracy uniemożliwia wykonywanie czynności służbowych o jednej, ustalonej porze. W obu tych przypadkach zastosowanie ma ruchomy czas pracy. Jak się go stosuje?

 

Ruchomy czas pracy a doba pracownicza

 

Możliwość zastosowania ruchomego, czyli inaczej elastycznego czasu pracy, wprowadza art. 140. Kodeksu pracy. Zgodnie z nim pracownik może pracować w systemie, który zakłada, że będzie rozpoczynał i kończył pełnienie obowiązków o różnych godzinach. Możliwe jest też, by pracodawca wyznaczył mu pewien przedział, w którym zaczyna i kończy pracę.

 

W takim systemie dobra pracownicza rozpoczyna się od momentu podjęcia pracy zgodnie z właściwym pracownikowi rozkładem czasu pracy. Jeśli zatem podwładny zaczyna wykonywać czynności służbowe o godzinie 10:00 w poniedziałek, jego dobra pracownicza trwa do 10:00 dnia kolejnego. Jest to przedział, w którym następuje rozliczenie podwładnego z godzin pełnienia obowiązków oraz okresu wypoczynku.

 

Ruchomy czas pracy w praktyce

 

Często stosowany ruchomy rozkład czasu polega na określeniu przedziału, w którym pracownik zaczyna i kończy pracę, na przykład:
• początek pracy: między 8:00 a 10:00,
• koniec pracy: między 16:00 a 18:00.

Godziny rozpoczęcia pracy mogą również być konkretnie ustalone, np.
• poniedziałek: 8:00,
• wtorek: 10:00,
• środa: 8:00,
• czwartek: 9:00,
• piątek: 7:00.

 

Zgodnie z Kodeksem pracy ruchomy czas pracy nie może przy tym naruszać norm gwarantowanego podwładnemu nieprzerwanego tygodniowego i dobowego wypoczynku. Przypomnijmy, że pracownik ma prawo do czasu wolnego w wymiarze minimum:
• 11 godzin na dobę,
• 35 godzin tygodniowo.

 

Nie jest więc na przykład możliwe, by dana osoba skończyła pracę o godzinie 22:00 i podjęła ją znów o 8:00, gdyż przerwa na wypoczynek trwałaby tyko 10 godzin.

 

Warto pamiętać, że szczególne przepisy dotyczą pracy kadry kierowniczej oraz konieczności prowadzenia akcji ratowniczej.

 

Elastyczny czas pracy a nadgodziny

 

Praca w ruchomym systemie czasu pracy stwarza pewną trudność w sposobie rozliczania godzin pracy. Może się zdarzyć, że pracownik zaczyna pracę na przykład o godzinie 10:00 w poniedziałek i o 8:00 we wtorek. Ponieważ jego dobra pracownicza (rozpoczynająca się o 10:00 w poniedziałek i trwająca 24 godziny) kończy się o 10:00 dnia kolejnego, w praktyce we wtorek zaczyna pracować jeszcze w poprzedniej dobie pracowniczej.

 

W innych systemach taka sytuacja oznaczałaby nadgodziny, a więc konieczność wypłacenia dodatku do wynagrodzenia. Zgodnie z Kodeksem pracy jednak w przypadku elastycznego grafiku „ponowne wykonywanie pracy w tej samej dobie nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych” (art. 140. § 4.). Dodatek za nadgodziny więc się nie należy.

 

Nadgodziny natomiast wystąpią, kiedy zostanie przekroczona liczba godzin pracy stanowiąca dobową normę lub przeciętna norma tygodniowa. Przykładem jest okoliczność, gdy pracownik zgodnie z powyższym grafikiem, pracował w środę od 8:00 do 16:00, a w czwartek miał rozpoczynać pracę o 9:00, jednak w wyniku nagłej potrzeby w firmie pracodawca polecił mu, by podjął obowiązki już o 8:00. Za tę dodatkową godzinę pracy podwładnemu należy się dodatek do wynagrodzenia. 

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Pracownik Produkcji

    WORKPOL Sp. z o.o.   Wrocław, Psie Pole    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  pełny etat   4 600 - 5 500 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Obsługa maszyn i urządzeń produkcyjnych; Manualna obróbka wyrobów gotowych; Kontrola jakości; Sortowanie i pakowanie gotowych produktów;
  • Specjalista ds. wsparcia sprzedaży

    Whitebox   Czeladź    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: utrzymywanie relacji z klientami; pozyskiwanie nowych kontaktów; wsparcie w procesie przygotowania ofert; kontrolowanie procesu sprzedaży; inne zadania zlecone przez przełożonego;
  • Specjalista / Specjalistka ds. Mediów Społecznościowych

    WARSZAWSKA OPERA KAMERALNA   Warszawa    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    OPIS STANOWISKA tworzenie i planowanie treści na różne platformy społecznościowe; zarządzanie społecznością online, odpowiadanie na komentarze i wiadomości; monitorowanie trendów i analiza danych dotyczących zaangażowania użytkowników; planowanie i realizacja płatnych kampanii...
  • AB INDUSTRY S.A.
    starszy specjalista (senior) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    12 godz.
    Planowanie oraz koordynacja robót elektrycznych zgodnie z dokumentacją oraz przepisami prawa budowlanego i BHP, Weryfikacja dokumentacji oraz zastosowanych rozwiązań, Prowadzenie dokumentacji w zakresie robót elektrycznych oraz sporządzanie dokumentacji powykonawczej, Prowadzenie kontroli...
  • Przedstawiciel Handlowy ds. Eksportu

    Paweł Witak   Sokołów (pow. pruszkowski, gm. Michałowice)    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Obsługa kluczowych klientów zagranicznych (oferty, faktury, reklamacje). Koordynacja eksportu i dokumentów handlowych. Współpraca z dystrybutorami, kurierami i celnikami. Kierowanie pracy i rozliczanie przedstawicieli handlowych. Negocjacje handlowe i pozyskiwanie nowych klientów. Analiza...
  • Accounts Payable Specialist with working hours from 11AM to 7PM

    DXC Technology Polska Sp. z o.o.   Wrocław    praca zdalna / hybrydowa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    DXC Technology (NYSE:DXC) - where brilliant people embrace change and seize opportunities to advance their careers and amplify customer success. We live in more than 70 countries, speak multiple languages and work with over 6,000 customers on almost every continent. We use the power of technology to...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.