Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Rewizja osobista w miejscu pracy - kiedy jest dopuszczalna

Rewizja osobista w miejscu pracy - kiedy jest dopuszczalna

 
Rewizja osobista w miejscu pracy - kiedy jest dopuszczalna

Rewizja osobista w miejscu pracy - kiedy jest dopuszczalna?

 

Zadaniem przedsiębiorcy jest dbanie o dobro zakładu pracy. W związku z tym właściciele firm mają szereg uprawnień, które pozwalają na kontrolę podwładnych. Jednym z mechanizmów kontroli jest rewizja osobista w miejscu pracy, która może być zastosowana tylko w określonych przypadkach. Przełożeni powinni pamiętać, że jej nieprawidłowe bądź nielegalne przeprowadzenie skutkuje wniesieniem pozwu z tytułu naruszenia dóbr osobistych podwładnych. Z drugiej strony pracodawcy mają prawo nadzorować podwładnych zwłaszcza po to, aby zapewnić właściwą organizację pracy oraz bezpieczeństwo.

 

Sąd najwyższy w wyroku z 13 kwietnia 1972 roku uznał, że aby kontrola osobista zatrudnionych miała podstawy prawne, musi spełniać 2 wymogi. Po pierwsze pracownicy powinni być uprzedzeni, że istnieje możliwość zastosowania takiego rozwiązania. Oprócz tego przełożony jest zobowiązany do wykazania, że rewizja osobista w pracy była uzasadniona.

 

Rewizja w zakładzie pracy

 

Przyczynami kontroli zatrudnionych może być np. podejrzenie, że podwładny wynosi mienie firmy z zakładu. Czy pracodawca ma prawo zastosować kontrolę osobistą, nawet jeżeli podejrzana osoba nie wyraża na to zgody? W przypadku odmowy podwładnego, który jest podejrzany o kradzież, pracodawca ma obowiązek skorzystać z pomocy odpowiednich organów państwowych, czyli policji.

 

Załóżmy, że podwładny wyraził zgodę na rewizję osobistą. W takiej sytuacji najlepiej przeprowadzić ją w pomieszczeniu zamkniętym, a nie na forum. Dzięki temu uniknie się upokarzania pracownika. Kontrolę powinna przeprowadzać osoba tej samej płci, co przeszukiwany.

 

Rewizja osobista w zakładzie pracy to ostateczność. Czasami nadużywanie kontroli może spowodować naruszenie praw przez pracodawcę, a to prowadzi do złożenia pozwu sądowego przez zatrudnionego. Dlatego, aby uniknąć nieporozumień, trzeba przestrzegać wszystkich zasad dotyczących przeprowadzania rewizji. Jeśli podwładny uzna, że kontrola osobista była nieuzasadniona, to może złożyć pozew do sądu o odszkodowanie. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku przez sąd, przedsiębiorca będzie zmuszony wypłacić odszkodowanie z tytułu naruszenia dóbr osobistych pracownika.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.