Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Rewizja osobista w miejscu pracy - kiedy jest dopuszczalna

Rewizja osobista w miejscu pracy - kiedy jest dopuszczalna

 
Rewizja osobista w miejscu pracy - kiedy jest dopuszczalna

Rewizja osobista w miejscu pracy - kiedy jest dopuszczalna?

 

Zadaniem przedsiębiorcy jest dbanie o dobro zakładu pracy. W związku z tym właściciele firm mają szereg uprawnień, które pozwalają na kontrolę podwładnych. Jednym z mechanizmów kontroli jest rewizja osobista w miejscu pracy, która może być zastosowana tylko w określonych przypadkach. Przełożeni powinni pamiętać, że jej nieprawidłowe bądź nielegalne przeprowadzenie skutkuje wniesieniem pozwu z tytułu naruszenia dóbr osobistych podwładnych. Z drugiej strony pracodawcy mają prawo nadzorować podwładnych zwłaszcza po to, aby zapewnić właściwą organizację pracy oraz bezpieczeństwo.

 

Sąd najwyższy w wyroku z 13 kwietnia 1972 roku uznał, że aby kontrola osobista zatrudnionych miała podstawy prawne, musi spełniać 2 wymogi. Po pierwsze pracownicy powinni być uprzedzeni, że istnieje możliwość zastosowania takiego rozwiązania. Oprócz tego przełożony jest zobowiązany do wykazania, że rewizja osobista w pracy była uzasadniona.

 

Rewizja w zakładzie pracy

 

Przyczynami kontroli zatrudnionych może być np. podejrzenie, że podwładny wynosi mienie firmy z zakładu. Czy pracodawca ma prawo zastosować kontrolę osobistą, nawet jeżeli podejrzana osoba nie wyraża na to zgody? W przypadku odmowy podwładnego, który jest podejrzany o kradzież, pracodawca ma obowiązek skorzystać z pomocy odpowiednich organów państwowych, czyli policji.

 

Załóżmy, że podwładny wyraził zgodę na rewizję osobistą. W takiej sytuacji najlepiej przeprowadzić ją w pomieszczeniu zamkniętym, a nie na forum. Dzięki temu uniknie się upokarzania pracownika. Kontrolę powinna przeprowadzać osoba tej samej płci, co przeszukiwany.

 

Rewizja osobista w zakładzie pracy to ostateczność. Czasami nadużywanie kontroli może spowodować naruszenie praw przez pracodawcę, a to prowadzi do złożenia pozwu sądowego przez zatrudnionego. Dlatego, aby uniknąć nieporozumień, trzeba przestrzegać wszystkich zasad dotyczących przeprowadzania rewizji. Jeśli podwładny uzna, że kontrola osobista była nieuzasadniona, to może złożyć pozew do sądu o odszkodowanie. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku przez sąd, przedsiębiorca będzie zmuszony wypłacić odszkodowanie z tytułu naruszenia dóbr osobistych pracownika.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Bergerat Monnoyeur sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Wsparcie w realizacji zamówień i organizacji transportów; Współpraca z agencjami celnymi oraz przewoźnikami w celu realizacji odpraw celnych; Koordynowanie procesów dostaw; Współpraca z firmami przewozowymi; Współpraca z innymi działami firmy; Weryfikacja dokumentów...
  • Kierowca C+E / C

    Praca.pl   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twoje zadania: Praca na zestawach: wywrotka, plandeka, chłodnia, silos, cysterna, BDF, kontenery.
  • Fotograf

    KAMOKA Sp. z o.o.   Koluszki    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: Fotografowanie części samochodowych; Obsługa urządzeń fotograficznych; Edycja zdjęć w programach graficznych;
  • Kierowca kat. C+E

    Praca.pl   Warszawa    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Czym się będziesz zajmować ? Przewozem odzieży w kontenerach na stałych trasach międzynarodowych;
  • Lidera zmiany

    Green Basket Sp. z o. o.   Szczecin, ul. Floriana Krygiera 1    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior) / kierownik/koordynator
    1 godz.
    Główne obowiązki: Odpowiedzialność za sprawne funkcjonowanie magazynu, Organizowanie pracy personelu magazynu, Planowanie, nadzór i koordynacja nad przepływem towarów, Planowanie optymalnego wykorzystania przestrzeni magazynowej, Kontrola dokumentacji przepływu towarów, Przeprowadzanie...
  • Pracownik ds. logistyki

    IFM ECOLINK   Opole    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Nasze wymagania: Wykształcenie:Średnie (mile widziane kierunkowe, np. logistyka, transport). Dyspozycyjność:Gotowość do pracy na 2 zmiany. Znajomość obsługi komputera:Dobra znajomość pakietu Office (poparta doświadczeniem), zwłaszcza Excel. Znajomość języków obcych:Komunikatywna...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.