Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Rekrutacja „under 25” – rozmowa z Elżbietą Hereźniak, specjalistką ds. rekrutacji w Capgemini

Rekrutacja „under 25” – rozmowa z Elżbietą Hereźniak, specjalistką ds. rekrutacji w Capgemini

 
Rekrutacja „under 25” – rozmowa z Elżbietą Hereźniak, specjalistką ds. rekrutacji w Capgemini

Praca.pl: Kluczowym motywem naszej rozmowy jest rekrutacja młodego pokolenia, umownie nazwanego „under 25”. Co charakteryzuje to „młode pokolenie”?


Elżbieta Hereźniak: Grupa osób, do której się odnosimy to tzw. generacja Z lub pokolenie C, składająca się z osób przyzwyczajonych do ciągłego dostępu do informacji i „podłączonych” do mediów (definicja odnosi się do angielskich słów „connect, communicate, change”. Dlatego w kontakcie z kandydatami z tego pokolenia do przeprowadzenia rekrutacji wykorzystujemy ułatwienia technologiczne i narzędzia umożliwiające zdalne wideorozmowy, co odpowiada potrzebie dynamiki i życia online, w którym młode osoby funkcjonują, abstrahując od sytuacji związanej z pandemią. W percepcji tego pokolenia, ze względu na dużą ilość konsumowanych treści i informacji, zdarzają się też problemy z powierzchowną analizą i z koncentracją, jak i otwartością na nowe rozwiązania, co wymaga od działów EB i HR wzmożonych pokładów kreatywności – trzeba skutecznie przykuć ich uwagę w kwestii wyboru pracodawcy i jego oferty.


Praca.pl: Kreatywnością trzeba się wykazać już na etapie tworzenia ogłoszenia rekrutacyjnego. Jak ono powinno wyglądać Pani zdaniem?


Elżbieta Hereźniak: Przede wszystkim ogłoszenie nie może być za długie. Powinno być wizualnie przejrzyste, a opis stanowiska podany w skondensowanej formie, żeby wstępnie przedstawić zakres obowiązków i zobrazować kontekst wykonywanej pracy. Na etapie zaprezentowania oferty tyle wystarczy. Więcej informacji kandydat uzyska podczas rozmowy telefonicznej z rekruterem Capgemini, mile widziane jest zadawanie pytań – świadczy o zainteresowaniu i zaangażowaniu w proces rekrutacji.


Praca.pl: Jakie wyróżniki warto uwzględnić w ogłoszeniu? Na co młodzi ludzie zwracają uwagę?


Elżbieta Hereźniak: Rekomendujemy nakreślenie perspektyw rozwoju pod kątem danej roli, przy czym obecnie nie możemy też nie uwzględnić wpływu pandemii na priorytety osób na rynku pracy z pokolenia Z. Jak wskazuje raport z kwietnia bieżącego roku „Młodzi Polacy na rynku pracy w nowej normalności” (przygotowany przez PwC, Well.HR i Absolvent Consulting – przyp. red.) młodzi pracownicy są nastawieni na zdobycie doświadczenia zawodowego. Zrozumienie hierarchii wzrostu w strukturach organizacji bardzo pomaga im w planowaniu dalszej kariery i podejmowaniu aktywności zawodowej zgodnie z zainteresowaniami – to dla nich jeden z najważniejszych elementów w pracy. Oprócz tego kluczowa jest stabilność zatrudnienia. Przez sytuację epidemiologiczną więcej niż 1 na 6 osób poniżej 25. roku życia straciła pracę od początku pandemii. Z tego powodu pokolenie Z może niestety doświadczyć trudności w wejściu na rynek pracy z uwagi na spowodowane kryzysem globalnym przerwy w edukacji.


Praca.pl: Proszę w kilku słowach nakreślić, jak przebiegają rozmowy rekrutacyjne. Czym cechują się spotkania z młodymi ludźmi?


Elżbieta Hereźniak: Młode osoby są bardzo świadome tego, że sama wiedza uzyskana na studiach nie pozwoli im stać się z miejsca ekspertami. Chcą dopełnić edukację praktyką i często sygnalizują potrzebę wsparcia ich rozwoju przez przyszłego przełożonego, który ma być dla nich autorytetem. Przemyślana motywacja procentuje w nabywaniu kompetencji „zetek”. Niestety, wspomniana przeze mnie wcześniej ich skłonność do powierzchownej oceny i analizy sytuacji również często pokutuje na rozmowie kwalifikacyjnej, choćby w kwestiach tak podstawowych, jak wiedza na temat firmy, w której ubiegają się o pracę. Zdarza się, że na zadane pytanie o powód aplikacji padają zdawkowe odpowiedzi jak „kolega po prostu polecił firmę”, „słyszałem, że macie tu dobre warunki, pracownicy są zadowoleni”. Warto byłoby jednak zapoznać się lepiej z ofertą, aby na podstawie profilu firmy oraz obszarów jej działalności dostrzec i wskazać dla siebie możliwości rozwoju.


Praca.pl: Na koniec naszej rozmowy proszę o krótkie odniesienie się do kwestii feedbacku.


Elżbieta Hereźniak: Każdy dzień w procesie rekrutacji jest na wagę złota. W Capgemini staramy się zakończyć proces rekrutacji najpóźniej do 2 tygodni. Podtrzymujemy kontakt z osobami zainteresowanymi. Zaniechanie lub opóźnienie feedbacku może przesądzić o utracie kandydata, który w tym czasie równolegle bierze udział w innych rekrutacjach i wcześniej przyjmie konkurencyjną ofertę zatrudnienia. Responsywność w przypadku tego pokolenia jest bardzo ważna.


Dziękujemy za rozmowę!

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Mistrz Elektroepilacji

    ELEKTROEPILACJA.PL SP. Z O.O.   Warszawa, Ochota    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie  pełny etat   4 242 - 9 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Opis stanowiska: Przeprowadzanie zabiegów elektroepilacji, Indywidualne doradztwo dla klientów w zakresie przeprowadzanych zabiegów, Dbanie o najwyższe standardy obsługi klienta i higieny pracy, Aktywny udział w życiu salonu i jego promocji.
  • Starszy Inspektor / Specjalista / Starszy Specjalista / Główny Specjalista w Wydziale Monitoringu II w Departamencie Monitoringu i Programowania

    Centrum Unijnych Projektów Transportowych   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista mid / junior  umowa na zastępstwo  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Umowa na czas określony w celu zastępstwa Dołącz do CUPT! Dążymy do zapewnienia pracownikom atrakcyjnych i konkurencyjnych warunków płacy i pracy. Największym naszym kapitałem są pracownicy. Razem będziemy tworzyć przyjazną i nowoczesną Instytucję. Staramy się zapewnić równowagę...
  • Specjalista ds. sprzedaży i obsługi klienta

    Whitebox   Czeladź    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: kontakt ze stałymi klientami firmy oraz pozyskiwanie nowych; wsparcie działu sprzedaży w zakresie tworzenia ofert; nadzór nad procesem sprzedaży; prace biurowe; współpraca z innymi działami firmy; inne zadania zlecone przez przełożonego;
  • Specjalista Produktowy Multiagencyjny

    GRUPA PZU   Bydgoszcz    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Wsparcie Kierownika Sprzedaży w realizacji planów i zadań sprzedażowych; Wdrażanie nowych produktów i przeprowadzanie akcji sprzedażowych; Analizowanie rynku ubezpieczeniowego oraz monitoring działań konkurencji; Zapewnienie terminowego i jakościowego przygotowania dokumentacji...
  • Specjalista Produktowy Multiagencyjny

    GRUPA PZU   Konin    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Wsparcie Kierownika Sprzedaży w realizacji planów i zadań sprzedażowych; Wdrażanie nowych produktów i przeprowadzanie akcji sprzedażowych; Analizowanie rynku ubezpieczeniowego oraz monitoring działań konkurencji; Zapewnienie terminowego i jakościowego przygotowania dokumentacji...
  • Operator maszyn (także do przyuczenia)

    Praca.pl   Stanowice    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zadania: Obsługa maszyn produkcyjnych; Kontrola jakości wytwarzanych elementów; Kompletowanie wyprodukowanych elementów;

Najnowsze artykuły

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia.