Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Regulamin pracy - podstawowe informacje

Regulamin pracy - podstawowe informacje

 
Regulamin pracy - podstawowe informacje

Regulamin pracy - co to jest

Praktycznie każda osoba w momencie zawarcia umowy o pracę dostaje do przeczytania regulamin. Jest to dokument, który określa ogólne zasady panujące w danym zakładzie. Sporządzenie takiego spisu zasad jest obowiązkiem przedsiębiorców, którzy zatrudniają co najmniej 20 ludzi. Nie oznacza to, że w mniejszych firmach nie będzie nas obowiązywać regulamin. Może on po prostu przyjmować formę obwieszczeń przełożonego. Obowiązkiem zatrudnionych osób jest przestrzeganie wszystkich punktów, które są zawarte w takim dokumencie.

 

Regulamin zakładu pracy - co powinien zawierać


Artykuł 104. Kodeksu pracy zawiera przykłady rozporządzeń, które mogą być zawarte w regulaminie zakładowym. Są to przede wszystkim kwestie dotyczące:

    • organizacji pracy - godziny przyjścia oraz wyjścia,
    • warunków przebywania na terenie zakładu,
    • wyposażenia pracowników w materiały potrzebne do wykonywania obowiązków,
    • okresu rozliczenia,
    • terminów oraz częstotliwości wypłaty wynagrodzenia,
    • wykazu stanowisk, jakie są dozwolone w przypadku młodocianych pracowników,
    • zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
    • sposobu informowania o nieobecności,
    • kar za naruszenie przepisów i niewywiązywanie się z obowiązków.

Jeśli w danej firmie działa zakładowa organizacja związkowa, to zapisy w regulaminie powinny być z nią konsultowane. Mogą się jednak zdarzyć takie sytuacje, w których nie zgadza się ona na przyjęcie dokumentu w takiej formie, jaką proponuje pracodawca. Wtedy związki zawodowe powinny wspólnie z przedsiębiorcą ustalić nowy regulamin w ciągu 30 dni od odmowy przyjęcia poprzedniej wersji. Jeżeli do tego nie dojdzie, to właściciel zakładu samodzielnie ustala treść wszystkich zapisów.

 

Zmiana regulaminu pracy - czego może dotyczyć

Przełożony ma obowiązek przekazać przyjmowanej osobę aktualnie obowiązujące rozporządzenia. Najczęściej w takiej sytuacji świeżo zatrudnieni pracownicy muszą podpisać oświadczenie o zapoznaniu się z regulaminem.

 

Tak samo jest w przypadku zmian. Mogą one być dokonywane samodzielnie przez przedsiębiorcę lub po konsultacji z zakładową organizacją związkową (jeżeli taka funkcjonuje w danej firmie). W przypadku braku zgody obowiązuje zasada 30 dni opisana wyżej.

Modyfikacje mogą dotyczyć każdego aspektu. Wchodzą one w życie po upływie dwóch tygodni od momentu przekazania nowych zapisów do wiadomości podwładnych. Nowy regulamin z reguły nie wymusza aktualizacji umów pracowniczych. Zawiera on bowiem kwestie organizacyjne, a to nie jest przedmiotem kontraktów.

 

Regulamin pracy - wzór


Pisząc regulamin zakładu pracy, warto posiłkować się przede wszystkim Kodeksem pracy. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że zostały zawarte w nim wszystkie najważniejsze elementy. Zasady obowiązujące w danym zakładzie nie mogą być mniej korzystne od zapisów, jakie znajdują się w Kodeksie pracy. Dlatego tak istotne jest zapoznanie się z jego treścią. W przeciwnym razie przepisy w naszym zakładowym dokumencie będą niezgodne z prawem. 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista senior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: Jeśli czujesz się Projektantem / Konstruktorem z powołania…. chcesz się rozwijać i doskonalić? Chcesz pracować w nowoczesnym zespole konstruktorskim, wykorzystującym nowoczesne oprogramowanie, w tym 3D? Chcesz rozwijać swoje doświadczenie w pracy...
  • Położna (Środowiskowo-Rodzinna) / Położny (Środowiskowo-Rodzinny)

    LUX MED Sp. z o.o.   Olsztyn, ul. Jagiellońska 26/1A    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / o dzieło / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Praca w Centrum Medycznym LUX MED przy ul. Jagiellońskiej 26/1A w Olsztynie. Praca w ramach POZ w Centrum Medycznym oraz w środowisku. Zapraszamy do współpracy.​ My zadbamy o:​ stabilne i bezpieczne zatrudnienie w największej grupie medycznej w Polsce. różnorodne formy współpracy;...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz​

    LUX MED Sp. z o.o.   Opole, ul. Chabrów 117    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista junior / mid / senior  umowa zlecenie  pełny etat / tymczasowa/dodatkowa
    1 godz.
    Nasze oczekiwania: wykształcenie min. średnie medyczne - preferowane ukończone studia licencjackie/magisterskie na kierunku pielęgniarstwo; aktualne prawo wykonywania zawodu; mile widziane ukończone kursy specjalistyczne z zakresu: szczepień ochronnych, RKO, EKG; orientacja na Pacjenta,...
  • Magazynier

    KLIMA-THERM Sp. z o.o.   Gdańsk, ul. Budowlanych 48 (Kokoszki)    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zadania: prowadzenie operacji magazynowych – rozładunek i załadunek urządzeń gotowych z wykorzystaniem wózków widłowych, wind, ramp i skanerów; praca z dokumentacją magazynową (system SAP) udział w inwentaryzacjach okresowych; dbanie o porządek w magazynie;
  • Specjalista ds. obsługi klienta w języku polskim i angielskim

    Concentrix   Lublin    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa zlecenie  pełny etat / część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Co należy do Twoich ciekawych zadań? Obsługa połączeń przychodzących i wychodzących, maili oraz czatów; Obsługa Klientów polskojęzycznych i angielskojęzycznych; Wprowadzanie danych do systemu; Diagnozowanie i rozwiązywanie przyjętych zgłoszeń; Telefoniczne rozpoznawanie potrzeb...
  • M.M.METAL-BUD MACIEJ MISZTALD
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    miejsce pracy: teren całego kraju Opis stanowiska: prowadzenie robót zgodnie ze sztuką i przepisami prawa budowlanego i dokumentacją techniczną; nadzór nad podległymi brygadami; koordynacja robót z dostawcami prefabrykatów i innymi robotami; sporządzanie harmonogramów i ich realizacja;...

Najnowsze artykuły

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.