Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Regulamin pracy - podstawowe informacje

Regulamin pracy - podstawowe informacje

 
Regulamin pracy - podstawowe informacje

Regulamin pracy - co to jest

Praktycznie każda osoba w momencie zawarcia umowy o pracę dostaje do przeczytania regulamin. Jest to dokument, który określa ogólne zasady panujące w danym zakładzie. Sporządzenie takiego spisu zasad jest obowiązkiem przedsiębiorców, którzy zatrudniają co najmniej 20 ludzi. Nie oznacza to, że w mniejszych firmach nie będzie nas obowiązywać regulamin. Może on po prostu przyjmować formę obwieszczeń przełożonego. Obowiązkiem zatrudnionych osób jest przestrzeganie wszystkich punktów, które są zawarte w takim dokumencie.

 

Regulamin zakładu pracy - co powinien zawierać


Artykuł 104. Kodeksu pracy zawiera przykłady rozporządzeń, które mogą być zawarte w regulaminie zakładowym. Są to przede wszystkim kwestie dotyczące:

    • organizacji pracy - godziny przyjścia oraz wyjścia,
    • warunków przebywania na terenie zakładu,
    • wyposażenia pracowników w materiały potrzebne do wykonywania obowiązków,
    • okresu rozliczenia,
    • terminów oraz częstotliwości wypłaty wynagrodzenia,
    • wykazu stanowisk, jakie są dozwolone w przypadku młodocianych pracowników,
    • zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
    • sposobu informowania o nieobecności,
    • kar za naruszenie przepisów i niewywiązywanie się z obowiązków.

Jeśli w danej firmie działa zakładowa organizacja związkowa, to zapisy w regulaminie powinny być z nią konsultowane. Mogą się jednak zdarzyć takie sytuacje, w których nie zgadza się ona na przyjęcie dokumentu w takiej formie, jaką proponuje pracodawca. Wtedy związki zawodowe powinny wspólnie z przedsiębiorcą ustalić nowy regulamin w ciągu 30 dni od odmowy przyjęcia poprzedniej wersji. Jeżeli do tego nie dojdzie, to właściciel zakładu samodzielnie ustala treść wszystkich zapisów.

 

Zmiana regulaminu pracy - czego może dotyczyć

Przełożony ma obowiązek przekazać przyjmowanej osobę aktualnie obowiązujące rozporządzenia. Najczęściej w takiej sytuacji świeżo zatrudnieni pracownicy muszą podpisać oświadczenie o zapoznaniu się z regulaminem.

 

Tak samo jest w przypadku zmian. Mogą one być dokonywane samodzielnie przez przedsiębiorcę lub po konsultacji z zakładową organizacją związkową (jeżeli taka funkcjonuje w danej firmie). W przypadku braku zgody obowiązuje zasada 30 dni opisana wyżej.

Modyfikacje mogą dotyczyć każdego aspektu. Wchodzą one w życie po upływie dwóch tygodni od momentu przekazania nowych zapisów do wiadomości podwładnych. Nowy regulamin z reguły nie wymusza aktualizacji umów pracowniczych. Zawiera on bowiem kwestie organizacyjne, a to nie jest przedmiotem kontraktów.

 

Regulamin pracy - wzór


Pisząc regulamin zakładu pracy, warto posiłkować się przede wszystkim Kodeksem pracy. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że zostały zawarte w nim wszystkie najważniejsze elementy. Zasady obowiązujące w danym zakładzie nie mogą być mniej korzystne od zapisów, jakie znajdują się w Kodeksie pracy. Dlatego tak istotne jest zapoznanie się z jego treścią. W przeciwnym razie przepisy w naszym zakładowym dokumencie będą niezgodne z prawem. 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Samodzielna Księgowa / Samodzielny Księgowy

    Green Basket Sp. z o. o.   Szczecin, ul. Floriana Krygiera 1    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: Wprowadzenie oraz księgowanie dokumentów zgodnie z prawem i zasadami rachunkowości; Kontrola dokumentów zakupu pod kątem merytorycznym; Weryfikowanie, dekretowanie i księgowanie dokumentów pod względem formalnym, rachunkowym oraz podatkowym (CIT, VAT) Sporządzanie...
  • BBR Polska Sp. z o.o.
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   7 000 - 9 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki wykonywanie prac związanych głównie ze sprężaniem konstrukcji mostów kablami sprężającymi ich podwieszaniem oraz montażem urządzeń dylatacyjnych, obsługa sprzętu budowlanego w tym elektronarzędzi i sprzętu hydraulicznego, organizacja pracy w zakresie prowadzonych robót,...
  • Doradca klienta indywidualnego

    PKO Bank Polski   Kraków    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole: aktywnie sprzedajesz i promujesz produkty oraz usługi Grupy Kapitałowej naszego banku, realizujesz transakcje bezgotówkowe i/lub gotówkowe, wspierasz klientów w korzystaniu z nowoczesnych narzędzi oraz bankowości internetowej i mobilnej, budujesz i utrzymujesz...
  • Starszy specjalista ds. walidacji modeli

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole: zajmujesz się walidacją ilościową oraz jakościową modeli stosowanych do zarządzania ryzykiem, w tym modeli IRB, oceniasz zgodność modeli z wymogami nadzorczymi, weryfikujesz poprawność wdrożenia modeli, proponujesz działania podnoszące jakość modeli,...
  • Inżynier Utrzymania Ruchu

    Gdańskie Młyny Sp. z o.o.   Gdańsk    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / ekspert  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    nadzór nad przeglądami maszyn niemłynarskich oraz nad linią peletyzacji otrąb, organizowanie i rozliczanie napraw, remontów i inwestycji, prowadzenie zakupów materiałów technicznych i części zamiennych.
  • specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    regularna obsługa klientów na wyznaczonym terenie, rozszerzanie współpracy i pozyskiwanie nowych klientów.

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.