Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Praca w sobotę – dzień wolny, nadgodziny, wynagrodzenie, Kodeks pracy

Praca w sobotę – dzień wolny, nadgodziny, wynagrodzenie, Kodeks pracy

 
Praca w sobotę – dzień wolny, nadgodziny, wynagrodzenie, Kodeks pracy

Kodeks pracy zabrania (z wyjątkiem ściśle określonych sytuacji) wykonywania obowiązków służbowych w niedziele i święta ustawowo wolne. Dla osób pracujących w takim dniu przewidziane jest dodatkowe wynagrodzenie, a także odbiór wolnego. A co z osobami, które wykonują pracę w sobotę?

 

Praca w sobotę w podstawowym systemie czasu pracy


Podstawowy system czasu pracy rozumiany jest najczęściej jako typowa praca od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16 lub 9-17. Pięciodniowy tydzień pracy nie precyzuje jednak ściśle, że praca musi być świadczona właśnie w tych dniach. Jak czytamy w Kodeksie pracy, w takim systemie „czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy” (źródło: Kodeks pracy, Art. 129. § 1).

W podstawowym systemie pracy pracownikowi przysługuje w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin, a w każdym tygodniu – 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Ustawa precyzuje, że odpoczynek powinien (poza określonymi sytuacjami) przypadać w niedzielę, najczęściej więc pracodawcy wyznaczają do odpoczynku cały weekend: sobotę i niedzielę, aby przy okazji wywiązać się z obowiązku zapewnienia 35-godzinnego wypoczynku.

Może być jednak tak, że pracownik dostanie wolną niedzielę i poniedziałek, a sobotę nie – ustawa tego nie zabrania. Natomiast w przypadku, gdy w umowie zapisano, że pracownik jest zobowiązany do wykonywania zajęć służbowych od poniedziałku do piątku, a będzie je wykonywał także w sobotę, należy mu się odbiór dnia wolnego za pracę w sobotę do końca okresu rozliczeniowego.

 

Równoważny czas pracy a praca w sobotę


Główną różnicą między podstawowym a równoważnym systemem czasu pracy jest to, że w systemie równoważnym pracodawca nie musi płacić dodatkowo za pracę w wymiarze ponad 8 godzin dziennie (pod warunkiem,  że są one ujęte w harmonogramie pracy). Godziny takie nie są traktowane jako nadgodziny. Liczba godzin pracy w poszczególnych dniach może być różna, ważne jest jednak to, aby w całym okresie rozliczeniowym równoważyła się ona do określonej w umowie liczby – przeciętna norma tygodniowa wynosi 40 godzin. Pory rozpoczęcia i zakończenia pracy w poszczególnych dniach muszą być planowane przynajmniej z miesięcznym wyprzedzeniem i przekazywane pracownikowi w formie harmonogramu pracy.

Podobnie jak w przypadku podstawowego wymiaru czasu pracy, dzień wolny za pracę w sobotę przypada tylko wtedy, gdy praca w tym dniu została dodana do grafiku pracownika już po przedstawieniu mu harmonogramu na dany okres rozliczeniowy, a rekompensata pieniężna – tylko w wyjątkowych sytuacjach.

 

Praca w sobotę a dzień wolny


Za pracę w sobotę pracownikowi przysługuje dodatkowy dzień wolny tylko w przypadku, gdy realizowanie obowiązków służbowych w tym dniu jest sytuacją wyjątkową. Innymi słowy, jeżeli w umowie widnieje zapis, że praca będzie wykonywana w sobotę, nie przysługuje z tego tytułu odbiór  dnia wolnego. Natomiast jeśli praca odbywa się w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy od poniedziałku do piątku, a dodatkowo zostają wyznaczone obowiązki w sobotę, pracownikowi należy się dzień wolny, który powinien zostać wykorzystany najpóźniej do końca danego okresu rozliczeniowego.

 

Praca w sobotę: nadgodziny


Praca w sobotę traktowana jest jako nadgodziny tylko w przypadku, gdy prowadzi do przekroczenia tygodniowego czasu pracy, i nie został odebrany dzień wolny. Warto jednak podkreślić, że udzielenie wolnego za pracę w sobotę jest obowiązkiem pracodawcy i niewywiązanie się z niego może skutkować karą grzywny. Praca w sobotę powyżej 8 godzin umożliwia odbiór takiej liczby godzin, która faktycznie została przepracowana w wolny dzień, a więc jeśli zwykły dzień pracy wynosi 8 godzin, pracownik ma prawo odebrać jeszcze dodatkowo przepracowane godziny.

 

Praca w sobotę – wynagrodzenie


Za pracę w wolną sobotę, jeżeli wiążę się ona z przekroczeniem norm tygodniowych, przysługuje dodatek do pensji w wysokości 50% wynagrodzenia za każdą godzinę pracy, a 100% - jeśli w przepracowaną sobotę przypada święto. Dotyczy to jednak tylko sytuacji, gdy pracodawca z przyczyn od siebie niezależnych nie może przydzielić pracownikowi dodatkowego dnia wolnego.

 

Praca w sobotę: Kodeks pracy


Zasady dotyczące dopuszczalnej liczby godzin wykonywania pracy w poszczególnych systemach czasu pracy, w tym opis wymaganych ustawowo godzin i dni wolnych od pracy i reguły rozliczania nadgodzin zostały ujęte w dziale szóstym pod tytułem: „Czas pracy” Kodeksu pracy.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Anglosec Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Miejsce zatrudnienia: Warszawa / Kraków / Katowice Charakter pracy wiąże się z częstymi wyjazdami do klientów (na terenie Polski). Zakres obowiązków (czynności) na stanowisku pracy: Podejmowanie działań serwisowych: diagnoza i naprawa zgłoszonych usterek; Przeprowadzanie okresowych...
  • Copywriter / Redaktor

    Freelance Editing Group   Wielka Brytania, London    praca zdalna
    specjalista junior / mid / senior  umowa zlecenie  część etatu / tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Na stanowisko redaktora, poszukujemy osób mających doświadczenie w pisaniu prac naukowych, artykułów naukowych i t.d. na rożne tematy oraz z różnych kierunków, zaczynając od nauk humanistycznych i do prac inżynierskich. Współpraca na podstawie umowy zlecenia lub umowy freelancereskiej...
  • Zbrojarz / Zbrojarz prowadzący

    Lambda S.A.   Francja   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków Wykonywanie konstrukcji stalowych, zbrojenia, szkielety, siatki zbrojeniowe, Przygotowanie konstrukcji betonowych i żelbetowych, Budowa linii szybkiej kolei na odcinku Lyon (Francja) - Turyn (Włochy).
  • Pracownik biurowy z j. angielskim (również z orzeczeniem)

    ManpowerGroup   Łódź    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Zadania: Praca przy komputerze: tworzenie folderów, obróbka i archiwizowanie plików; Tworzenie prezentacji w PowerPoint; Tworzenie tabel w programie Excel; Inne zlecone zadania przez przełożonego; Wymagania: Umiejętność obsługi komputera oraz dobra znajomość pakietu MS Office –...
  • PGE Obrót S.A.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków: monitorowanie stanu wierzytelności Spółki, przypominanie dłużnikom o terminach zapłaty kanałami telefonicznymi i elektronicznymi, kierowanie do dłużników wezwań do zapłaty, generowanie zleceń wstrzymania oraz wznowienia dostaw energii elektrycznej,...
  • Referent - Wydział Majątku Sieciowego

    PGE Dystrybucja S.A.   Chełm    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków: Prowadzenie zagadnień związanych z eksploatacją urządzeń energetycznych, Ocena stanu technicznego eksploatowanych urządzeń SN i stacji transformatorowych SN/nN, Uczestnictwo w pracach związanych z remontem i modernizacją sieci energetycznej w tym przygotowywanie...

Najnowsze artykuły

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?