Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Poszukiwanie pracownika – czego unikać w ogłoszeniu

Poszukiwanie pracownika – czego unikać w ogłoszeniu

 
Poszukiwanie pracownika – czego unikać w ogłoszeniu

Prowadzisz niewielką firmę i szukasz pracowników? Podczas rekrutacji musisz liczyć tylko na siebie i swoją intuicję? Podpowiadamy, co jest ważne na etapie redagowania ogłoszenia.

 

Poszukiwanie pracownika


Znalezienie odpowiedniego kandydata nie jest łatwym zadaniem, a sama rekrutacja to często żmudny i długotrwały proces. Dużo uwagi przywiązuje się do prawidłowej selekcji dokumentów aplikacyjnych i bezpośrednich rozmów z wybranymi osobami. Równie ważne jest jednak przygotowanie ogłoszenia. Jego właściwe zredagowanie może znacznie usprawnić rekrutację. Starannie dobrane i przemyślane zwroty pomogą w ukierunkowaniu odpowiednich kandydatów.

 

Ogłoszenie, poszukiwanie pracownika – zasady


Jak CV można uznać za wizytówkę kandydata, tak ogłoszenie jest wizytówką pracodawcy. W związku z tym warto zadbać o każdy jego aspekt. M.in. zamieścić krótki opis firmy, zarysować jej misję i pokazać, że warto się nią zainteresować, szukając pracy. Zawarte informacje muszą być jasne i zrozumiałe dla kandydatów, a ich układ czytelny. Im bardziej precyzyjnie określone zostaną wymagania, warunki pracy, opis obowiązków, rodzaj umowy, zasady wynagradzania, benefity itd., tym większa szansa, że osoby, które odpowiedzą na ofertę, będą miały cechy zbieżne z profilem osobowym pracownika.

Dobre ogłoszenie zaprocentuje na etapie selekcji zgłoszeń. Nadesłanych CV będzie mniej, ale będą bardziej konkretne i dopasowane do oczekiwań. Warto też uważnie dobierać słowa w liście pożądanych umiejętności i obowiązków na rekrutowanym stanowisku, pamiętając o przepisach antydyskryminacyjnych. Mimo że zasada równego traktowania w zatrudnieniu (już na etapie nawiązywania stosunku pracy) jest zapisana w Kodeksie pracy, to formułki i zwroty w ogłoszeniach, które powszechnie są uznawane za dyskryminujące, wciąż nie należą do rzadkości.

 

Poszukiwanie pracownika – ogłoszenie, czego unikać


Kodeks pracy stanowi, że nie wolno nikogo dyskryminować (czy to podczas procesu nawiązywania stosunku pracy czy też awansowania lub w ustalaniu dostępu do szkoleń podnoszących kwalifikacje) ze względu na płeć, wiek, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także na formę zatrudnienia (na czas określony lub nieokreślony) czy też wielkość etatu (w pełnym lub niepełnym wymiarze).

Czego zatem nie pisać?
- Zatrudnię atrakcyjną ekspedientkę.
- Zapraszamy panie z nienaganną prezencją.
- Polaków do pracy w magazynie.
- Poszukujemy osoby młodej, dyspozycyjnej.

To wszystko przykłady dyskryminacji. W wielu przypadkach pracodawcy zdają sobie sprawę z istnienia przepisów antydyskryminacyjnych, ale zamieszczając takie sformułowania, nie mają poczucia, że robią coś niewłaściwego. To duży błąd, działający na niekorzyść firmy i mogący nadszarpnąć jej wizerunek.

Są oczywiście sytuacje, w których dokładne określenie płci, wieku czy nawet cech fizycznych jest konieczne do odnalezienia właściwych kandydatów. Np. agencje poszukujące statystów do określonej firmowej roli zaznaczają płeć, wiek, kolor włosów, wzrost czy budowę ciała w ogłoszeniu i nie jest to w żadne sposób niewłaściwym zachowaniem. Jednak przy rekrutowaniu asystenta, kelnera, pracownika biurowego, kierowcy, nauczyciela czy sprzedawcy takie cechy nie mają żadnego znaczenia.

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Kierowca cysterny C+E / ADR

    SIEGER Personaldienstleistungen GmbH   Niemcy, Stuttgart   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   14 000 - 20 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Miejsce pracy: Niemcy / Stuttgart Opis stanowiska: Praca kierowcy cysterny w systemie 12-godzinnym (2-zmianowym, codzienny powrót do bazy). Obowiązki: Transport paliw płynnych; Samodzielny załadunek i rozładunek pojazdów;
  • Spedytor międzynarodowy / Spedytorka międzynarodowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: planowanie, uzgadnianie warunków dostawy z przewoźnikiem, przygotowanie i wysyłka zamówienia transportowego, operacyjne prowadzenie transportu, kontrolowanie przez przewoźnika warunków dostawy, współpraca z innymi działami przedsiębiorstwa, informowanie klienta o postępie...
  • Mechanik mobilny (m/k)

    Trenkwalder   Ruda Śląska    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Obowiązki: naprawa naczep marki Schmitz, diagnostyka, wykonywanie przeglądów, naprawa podestów załadowczych.
  • Pracownik produkcji

    Lumel Alucast Sp. z o.o.   Zielona Góra    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    W zależności od Działu - praca na produkcji w systemie 3 zmianowym. Przykładowy zakres obowiązków: obsługa śrutownicy i pras hydraulicznych, produkcja elementów z aluminium na piecach odlewniczych, kontrola wizualna wyrobów oraz za pomocą sprawdzianów i podstawowych przyrządów...
  • Ustawiacz maszyn - brygadzista

    Lumel Alucast Sp. z o.o.   Zielona Góra    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: nadzór nad zmianą produkcyjną (ok. 15 osób), przezbrajanie maszyn do odlewania ciśnieniowego (Buhler, Italpresse, Frech), nadzór nad parametrami procesu i wprowadzanie niezbędnych korekt, kontrola wyprodukowanych części oraz nadzór nad przebiegiem procesu,...
  • Kontroler jakości wyrobu (m/k)

    Trenkwalder   Świdnik    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  pełny etat
    1 godz.
    Obowiązki: kontrola jakości materiałów wejściowych, półproduktów i wyrobów gotowych w oparciu o specyfikacje techniczne, dbałość o zgodność przebiegu procesu produkcji wyrobów z normami jakościowymi, kontrola nad wyrobem niezgodnym, wypisywanie raportów niezgodności, sporządzanie raportów.

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.