Polityka personalna - co to jest
Sukces firmy w dużej mierze zależy od jej pracowników. Dlatego nacisk kładzie się na zatrudnianie wykwalifikowanej kadry. Przeprowadzanie rekrutacji leży w obowiązkach działu HR, którego działania powinni być zgodne z polityką personalną firmy. Co oznacza strategia personalna? Jest to wzorzec, według którego podejmowane są decyzje kadrowe w przedsiębiorstwie. Zarządzanie zasobami ludzkimi powinno być określone jako długofalowy proces mający na celu wspomóc pracę wszystkich działów.
Polityka personalna - czemu służy
Pracownicy są najważniejszym elementem każdej firmy, dlatego ich dobór powinien być przemyślany. Nieefektywne wykorzystanie kapitału ludzkiego może się odbić na zyskach firmy. Proces rekrutacji bywa dość kosztowny. Aby zwróciły się zainwestowane pieniądze, trzeba zatrudnić odpowiednią osobę, która zasili szeregi firmy na dłuższy okres. Dlatego na początku warto zastanowić się, jakie cechy i kompetencje powinien posiadać przyszły podwładny. Dzięki temu firma zatrudni najlepszego kandydata. Polityka personalna dotyczy także osób, które już od wielu lat pracują w danym zakładzie. Awanse oraz przeniesienia do innych działów powinny być dokonywane w sposób przemyślany. Strategie kadrowe służą zapewnieniu przedsiębiorstwu ciągłości wykonywanych zadań.
Jak opracować politykę personalną firmy
Strategia personalna powinna opierać się na kilku podstawowych elementach. Przede wszystkim należy zaplanować, ilu pracowników będzie potrzebować zakład. Warto się także zastanowić, jak ma wyglądać proces rekrutacji. Obecnie można korzystać z usług specjalnych firm, które na zlecenie przeprowadzają selekcje kandydatów. Wielu pracodawców decyduje się na zamieszczenie oferty na takich portalach jak praca.pl.
Warto podkreślić, że polityka personalna nie kończy się na zatrudnieniu ludzi. Dział HR ma za zadanie wdrażanie nowych osób, przygotowywanie szkoleń, motywowanie kadry. Specjaliści personalni mogą także przygotować specjalne ankiety badające stopień satysfakcji zatrudnionych osób. Dbanie o zadowolenie podwładnych wpisuje się w dobrze opracowaną strategię personalną. Słabe wskaźniki finansowe przedsiębiorstwa mogą wynikać właśnie z niewłaściwego funkcjonowania polityki kadrowej.
Rekrutacja nie zawsze musi oznaczać poszukiwanie nowych osób. Często firmy decydują się na zmiany personalne wewnątrz swojej struktury. Każda rekrutacja, zarówno zewnętrzna, jak i wewnętrzna, musi być procesem przemyślanym. Pozwoli ona na efektywne zarządzanie kapitałem ludzkim. Dzięki temu przełożony będzie miał także świadomość, któremu pracownikowi zlecić nowe zadania bądź kogo przesunąć do innego zespołu.