Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Oświetlenie w biurze – wymagania, przepisy BHP, ergonomia

Oświetlenie w biurze – wymagania, przepisy BHP, ergonomia

 
Oświetlenie w biurze – wymagania, przepisy BHP, ergonomia

Oświetlenie w biurze – wymagania

 

Pozwala szybciej i dokładniej wykonywać obowiązki, umożliwia poruszanie się po pomieszczeniu, dzięki niemu łatwo odnajdujemy niezbędne przedmioty. Wpływa na nasze bezpieczeństwo, samopoczucie i efektywność. Rola prawidłowego oświetlenia w biurze jest nieoceniona. Może być ono naturalne oraz sztuczne. Jednak aby skutecznie wspomagało komfort pracy i nie szkodziło zdrowiu, powinno odpowiadać ustalonym normom.

 

Oświetlenie w biurze – BHP

 

Główną regulacją określającą zasady oświetlania w biurze jest rozporządzenie, wydane przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej dotyczące ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

Według dokumentu, jeśli tylko jest to możliwe i nieszkodliwe ze względu na rodzaj produkcji, a pracodawca nie wystąpił o zgodę na stosowanie wyłącznie instalacji elektrycznej, do pomieszczenia pracy należy dostarczyć światło dzienne. Oświetlenie w biurze powinno więc docierać do pracowników przez okna i świetliki.

 

Niezależnie od dziennego, pracownikom należy zapewnić także oświetlenie elektryczne. Zarówno światło dzienne, jak i elektryczne powinno z kolei spełniać wymagania rozpisane w Polskich Normach (określają one między innymi natężenia światła na ścianach, w polu zadania, bezpośredniego otoczenia).

 

Dodatkowo w rozporządzeniu zaznacza się, że okna i świetliki, które wpuszczają światło dzienne, powinny być czyste, zabezpieczone przed skraplaniem i wyposażone w urządzenia ułatwiające ich otwieranie i zamykanie z poziomu podłogi. To podstawowe wymagania oświetlenia w biurze. Całą listę znajdziemy w Rozdziale 4. Rozporządzenia.

 

Oświetlenie w biurze – ergonomia

 

Dlaczego tak ważne jest prawidłowe oświetlenie w biurze? Wiele się mówi o ergonomii, czyli dostosowywaniu urządzeń i wykorzystywanych narzędzi do możliwości fizycznych i psychicznych człowieka. Jakie warunki powinno spełniać oświetlenie w biurze, by zapewnić pracownikom jak najlepsze warunki? Otóż jak możemy przeczytać na stronie Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, powinno gwarantować m.in. wygodę widzenia. Czyli co dokładnie? Wygoda widzenia występuje, gdy spełnione są trzy główne warunki:
- „zdolność rozróżniania szczegółów jest pełna,
- spostrzeganie jest sprawne, pozbawione ryzyka dla człowieka,
- spostrzeganie nie prowadzi do odczucia pewnej przykrości, niewygody, nadmiernego zmęczenia, a przeciwnie jest połączone z pewną przyjemnością”.

 

Jakie oświetlenie w biurze

 

Jakie występują rodzaje oświetlenia w biurze? Przyjmuje się różne kryteria. Powołując się na wcześniej cytowany już CIOP, w zależności od tego, co jest oświetlane, możemy wyróżnić:
- oświetlenie ogólne (bez szczególnych miejsc wyróżnionych strumieniem światła),
- oświetlenie miejscowe – to dodatkowe oświetlenie konkretnego obszaru pracy wzrokowej,
- oświetlenie złożone – będący połączeniem powyższych.

 

Dobranie odpowiedniego rodzaju pracy uzależnione jest od rodzaju pracy, charakteru oświetlanych stanowisk itp.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. Obsługi Klienta z j. niemieckim

    Foundever   Warszawa    praca zdalna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Do twoich zadań należeć będzie: Obsługa klienta poprzez email, chat, połączenia telefoniczne. Dążenie do osiągania wyznaczonych przez managerów wskaźników zadowolenia klientów. Zaangażowanie i zrozumienie problemów klienta aby jak najlepiej mu pomóc.
  • Specjalista ds. Monitorowania Procesów Posprzedażowych

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)
    7 godz.
    Twoje zadania: Cykliczne generowanie raportów i ich analiza zgodnie z ustalonym terminarzem; Bieżące raportowanie błędów w danych oraz monitorowanie statusu ich naprawiania; Monitorowanie wybranych wskaźników oraz procesów, w szczególności w zakresie wynikającym z obowiązujących...
  • Młodszy Specjalista ds. Rekrutacji Lekarzy

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)
    8 godz.
    Twoją rolą będzie: aktywne pozyskiwanie kontaktów do lekarzy, lekarzy stomatologów w celu nawiązania z nimi współpracy i budowania długofalowych relacji, monitorowanie i koordynacja projektów rekrutacyjnych we współpracy z Centrami Medycznymi, przygotowywanie i publikacja ogłoszeń...
  • MONNARI TRADE S.A.
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat / część etatu  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Salon Monnari Praca od zaraz Praca dla osób z doświadczeniem i bez doświadczenia
  • Główny księgowy / Główna księgowa

    MENTE BUSINESS SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ   Kraków, Śródmieście    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   9 500 - 12 500 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    przeprowadzenie diagnozy potrzeb Klienta w zakresie formy prowadzenia działalności gospodarczej oraz formy opodatkowania; podatkowy audyt działalności Klienta; audyt procesów kadrowych i płacowych Klienta; audyt całości procesów finansowych u Klienta; opracowanie najwyższej jakości...
  • Technik Elektroradiologii

    LUX MED Sp. z o.o.   Łódź, Al. Piłsudskiego 87    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat
    8 godz.
    Oczekiwania: wykształcenie min. średnie, ukończone policealne studium zawodowe lub technikum - preferowane wykształcenie licencjackie lub magisterskie z zakresu elektroradiologii; doświadczenie w wykonywaniu badań diagnostycznych: audiometria, spirometria, EKG; dobra znajomość obsługi...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.