Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Oświetlenie w biurze – wymagania, przepisy BHP, ergonomia

Oświetlenie w biurze – wymagania, przepisy BHP, ergonomia

 
Oświetlenie w biurze – wymagania, przepisy BHP, ergonomia

Oświetlenie w biurze – wymagania

 

Pozwala szybciej i dokładniej wykonywać obowiązki, umożliwia poruszanie się po pomieszczeniu, dzięki niemu łatwo odnajdujemy niezbędne przedmioty. Wpływa na nasze bezpieczeństwo, samopoczucie i efektywność. Rola prawidłowego oświetlenia w biurze jest nieoceniona. Może być ono naturalne oraz sztuczne. Jednak aby skutecznie wspomagało komfort pracy i nie szkodziło zdrowiu, powinno odpowiadać ustalonym normom.

 

Oświetlenie w biurze – BHP

 

Główną regulacją określającą zasady oświetlania w biurze jest rozporządzenie, wydane przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej dotyczące ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

Według dokumentu, jeśli tylko jest to możliwe i nieszkodliwe ze względu na rodzaj produkcji, a pracodawca nie wystąpił o zgodę na stosowanie wyłącznie instalacji elektrycznej, do pomieszczenia pracy należy dostarczyć światło dzienne. Oświetlenie w biurze powinno więc docierać do pracowników przez okna i świetliki.

 

Niezależnie od dziennego, pracownikom należy zapewnić także oświetlenie elektryczne. Zarówno światło dzienne, jak i elektryczne powinno z kolei spełniać wymagania rozpisane w Polskich Normach (określają one między innymi natężenia światła na ścianach, w polu zadania, bezpośredniego otoczenia).

 

Dodatkowo w rozporządzeniu zaznacza się, że okna i świetliki, które wpuszczają światło dzienne, powinny być czyste, zabezpieczone przed skraplaniem i wyposażone w urządzenia ułatwiające ich otwieranie i zamykanie z poziomu podłogi. To podstawowe wymagania oświetlenia w biurze. Całą listę znajdziemy w Rozdziale 4. Rozporządzenia.

 

Oświetlenie w biurze – ergonomia

 

Dlaczego tak ważne jest prawidłowe oświetlenie w biurze? Wiele się mówi o ergonomii, czyli dostosowywaniu urządzeń i wykorzystywanych narzędzi do możliwości fizycznych i psychicznych człowieka. Jakie warunki powinno spełniać oświetlenie w biurze, by zapewnić pracownikom jak najlepsze warunki? Otóż jak możemy przeczytać na stronie Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, powinno gwarantować m.in. wygodę widzenia. Czyli co dokładnie? Wygoda widzenia występuje, gdy spełnione są trzy główne warunki:
- „zdolność rozróżniania szczegółów jest pełna,
- spostrzeganie jest sprawne, pozbawione ryzyka dla człowieka,
- spostrzeganie nie prowadzi do odczucia pewnej przykrości, niewygody, nadmiernego zmęczenia, a przeciwnie jest połączone z pewną przyjemnością”.

 

Jakie oświetlenie w biurze

 

Jakie występują rodzaje oświetlenia w biurze? Przyjmuje się różne kryteria. Powołując się na wcześniej cytowany już CIOP, w zależności od tego, co jest oświetlane, możemy wyróżnić:
- oświetlenie ogólne (bez szczególnych miejsc wyróżnionych strumieniem światła),
- oświetlenie miejscowe – to dodatkowe oświetlenie konkretnego obszaru pracy wzrokowej,
- oświetlenie złożone – będący połączeniem powyższych.

 

Dobranie odpowiedniego rodzaju pracy uzależnione jest od rodzaju pracy, charakteru oświetlanych stanowisk itp.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Młodsza specjalistka / Młodszy specjalista ds. budowania relacji i wsparcia klienta​ (placówka partnerska)

    mBank S.A.   Nysa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    w tej roli będziesz odpowiadać za: sprzedaż produktów bankowych (m.in. konta, kredyty, depozyty, inwestycje) pozyskiwanie nowych klientów; promowanie zdalnych kanałów dystrybucji; realizowanie ilościowych oraz jakościowych celów sprzedażowych; budowanie pozytywnego wizerunku mBanku;
  • Specjalista ds. Obsługi Logistycznej

    Schenker sp z o.o.   Teresin, (gmina), Masovia    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Zakres zadań: Odpowiadanie za zgodność i wiarygodność wykonywanych ruchów/ przesunieć w systemie WMS poprzez rejestracje poprawnie danych w systemie magazynowym; Przygotowywanie dokumentów transportowych zgodnie z przepisami transportowymi oraz procedurami operacyjnymi; Rejestracja danych...
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Operator Techniczny

    R. Twining and Company Sp. z o.o   Jasin, k. Swarzędza    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Do zadań Operatora Technicznego należy m.in.: Zapewnianie ciągłości procesów produkcyjnych. Kontrola i ciągłe doskonalenie procesu (eliminowanie strat produkcyjnych, m.in. odpady, nieplanowane stopy). Przeprowadzanie inspekcji, czyszczeń, smarowań, napraw planowych i nieplanowych sprzętu,...
  • Operator linii rozkroju

    ManpowerGroup   Dąbrowa Górnicza    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Zadania: Obsługa i nadzór nad urządzeniami produkcyjnymi oraz przebiegiem procesu rozkroju szkła; Obsługa wózków wykorzystywanych do transportu szkła; Weryfikacja nieprawidłowości pracy urządzeń; Prace porządkowe/dodatkowe zlecone przez przełożonego; Wymagania: Doświadczenie na...
  • Technik w Dziale Nadzoru Spawalniczego

    Baltic Towers   Gdańsk    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Zapewnienie kontroli przed, w trakcie i po spawaniu oraz spełnienie innych wymagań systemu jakości w pracach spawalniczych w oparciu o normę EN ISO 3834-2. Nadzór i optymalizacja nad procesami spawania realizowanymi w zakładzie, czynny udział w realizacji programu KAIZEN. Nadzór nad...

Najnowsze artykuły

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.