Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Obowiązki pracodawcy związane z delegowaniem pracowników

Obowiązki pracodawcy związane z delegowaniem pracowników

 
Obowiązki pracodawcy związane z delegowaniem pracowników

Pracodawca ma możliwość delegować podwładnych w wyznaczone miejsca w zależności od potrzeb wynikających z właściwego funkcjonowania firmy. Musi jednak pamiętać, by przestrzegać przepisów w tym zakresie.

 

Delegowanie pracowników – dyrektywa UE

 

Z delegowaniem pracowników mamy do czynienia, gdy są oni tymczasowo oddelegowani przez swojego pracodawcę do innego państwa członkowskiego w ramach świadczonych w tym państwie usług.

 

Na jakich zasadach może odbywać się delegowanie pracowników? Rozporządzenie w tej sprawie polski sejm uchwalił w 2016 r. Uwzględnia ono dyrektywę unijną 2014/67/UE.

 

Delegowanie pracowników – zasady

 

Zgodnie z tymi rozwiązaniami pracodawca delegujący pracownika na terytorium RP zapewnia podwładnemu warunki zatrudnienia nie mniej korzystne niż wynikające z Kodeksu Pracy.

 

Chodzi tutaj o warunki zatrudnienia dotyczące:

• norm i wymiaru czasu pracy oraz okresów odpoczynku dobowego i tygodniowego,
• wymiaru urlopu wypoczynkowego,
• minimalnego wynagrodzenia za pracę ,
• wysokości wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych,
• bezpieczeństwa i higieny pracy,
• ochrony pracownic w okresie ciąży oraz w okresie urlopu macierzyńskiego,
• zatrudniania młodocianych oraz wykonywania pracy lub innych zajęć zarobkowych przez dziecko,
• zasad równego traktowania oraz zakazu dyskryminacji w zatrudnieniu – art. 112. i art. 113. Kodeksu pracy,
• wykonywania pracy zgodnie z przepisami o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

 

Delegowanie pracowników – obowiązki firmy wobec PIP

 

Ustawodawca nakłada na pracodawcę delegującego szereg obowiązków, głównie informacyjnych. Przede wszystkim pracodawca taki musi wskazać osobę upoważnioną do pośredniczenia w kontaktach z Państwową Inspekcją Pracy oraz do przesyłania i otrzymywania dokumentów lub zawiadomień, przebywającą w okresie delegowania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Pracodawca przekazuje PIP najpóźniej w chwili rozpoczęcie świadczenia usługi oświadczenie obejmujące m.in.


• dane wspomnianej osoby wyznaczonej do kontaktu;
• przewidywaną liczbę pracowników delegowanych na terytorium RP wraz z danymi obejmującymi ich imię i nazwisko, datę urodzenia oraz obywatelstwo;
• przewidywaną datę rozpoczęcia i zakończenia delegowania pracowników na terytorium RP;
• adresy miejsca pracy pracowników delegowanych na terytorium RP;
• charakter usług uzasadniający delegowanie pracowników na terytorium RP;
• miejsce przechowywania na terenie RP dokumentów takich jak – umowa o pracę lub równorzędny dokument obejmujący warunki zatrudnienia; dokumenty dotyczące czasu pracy, dokumenty określające wysokość wynagrodzenia wraz z wysokością odliczeń dokonanych zgodnie z właściwym prawem oraz potwierdzające wypłatę wynagrodzenia (art. 24. Ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług).

 

Dane te mają ułatwić PIP przeprowadzenie kontroli.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. Obsługi Klienta z j. niemieckim

    Foundever   Warszawa    praca zdalna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Do twoich zadań należeć będzie: Obsługa klienta poprzez email, chat, połączenia telefoniczne. Dążenie do osiągania wyznaczonych przez managerów wskaźników zadowolenia klientów. Zaangażowanie i zrozumienie problemów klienta aby jak najlepiej mu pomóc.
  • Specjalista ds. Monitorowania Procesów Posprzedażowych

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)
    5 godz.
    Twoje zadania: Cykliczne generowanie raportów i ich analiza zgodnie z ustalonym terminarzem; Bieżące raportowanie błędów w danych oraz monitorowanie statusu ich naprawiania; Monitorowanie wybranych wskaźników oraz procesów, w szczególności w zakresie wynikającym z obowiązujących...
  • Młodszy Specjalista ds. Rekrutacji Lekarzy

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)
    6 godz.
    Twoją rolą będzie: aktywne pozyskiwanie kontaktów do lekarzy, lekarzy stomatologów w celu nawiązania z nimi współpracy i budowania długofalowych relacji, monitorowanie i koordynacja projektów rekrutacyjnych we współpracy z Centrami Medycznymi, przygotowywanie i publikacja ogłoszeń...
  • MONNARI TRADE S.A.
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat / część etatu  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Salon Monnari Praca od zaraz Praca dla osób z doświadczeniem i bez doświadczenia
  • Główny księgowy / Główna księgowa

    MENTE BUSINESS SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ   Kraków, Śródmieście    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   9 500 - 12 500 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    przeprowadzenie diagnozy potrzeb Klienta w zakresie formy prowadzenia działalności gospodarczej oraz formy opodatkowania; podatkowy audyt działalności Klienta; audyt procesów kadrowych i płacowych Klienta; audyt całości procesów finansowych u Klienta; opracowanie najwyższej jakości...
  • Technik Elektroradiologii

    LUX MED Sp. z o.o.   Łódź, Al. Piłsudskiego 87    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat
    6 godz.
    Oczekiwania: wykształcenie min. średnie, ukończone policealne studium zawodowe lub technikum - preferowane wykształcenie licencjackie lub magisterskie z zakresu elektroradiologii; doświadczenie w wykonywaniu badań diagnostycznych: audiometria, spirometria, EKG; dobra znajomość obsługi...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.