Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Obowiązki pracodawcy związane z delegowaniem pracowników

Obowiązki pracodawcy związane z delegowaniem pracowników

 
Obowiązki pracodawcy związane z delegowaniem pracowników

Pracodawca ma możliwość delegować podwładnych w wyznaczone miejsca w zależności od potrzeb wynikających z właściwego funkcjonowania firmy. Musi jednak pamiętać, by przestrzegać przepisów w tym zakresie.

 

Delegowanie pracowników – dyrektywa UE

 

Z delegowaniem pracowników mamy do czynienia, gdy są oni tymczasowo oddelegowani przez swojego pracodawcę do innego państwa członkowskiego w ramach świadczonych w tym państwie usług.

 

Na jakich zasadach może odbywać się delegowanie pracowników? Rozporządzenie w tej sprawie polski sejm uchwalił w 2016 r. Uwzględnia ono dyrektywę unijną 2014/67/UE.

 

Delegowanie pracowników – zasady

 

Zgodnie z tymi rozwiązaniami pracodawca delegujący pracownika na terytorium RP zapewnia podwładnemu warunki zatrudnienia nie mniej korzystne niż wynikające z Kodeksu Pracy.

 

Chodzi tutaj o warunki zatrudnienia dotyczące:

• norm i wymiaru czasu pracy oraz okresów odpoczynku dobowego i tygodniowego,
• wymiaru urlopu wypoczynkowego,
• minimalnego wynagrodzenia za pracę ,
• wysokości wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych,
• bezpieczeństwa i higieny pracy,
• ochrony pracownic w okresie ciąży oraz w okresie urlopu macierzyńskiego,
• zatrudniania młodocianych oraz wykonywania pracy lub innych zajęć zarobkowych przez dziecko,
• zasad równego traktowania oraz zakazu dyskryminacji w zatrudnieniu – art. 112. i art. 113. Kodeksu pracy,
• wykonywania pracy zgodnie z przepisami o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

 

Delegowanie pracowników – obowiązki firmy wobec PIP

 

Ustawodawca nakłada na pracodawcę delegującego szereg obowiązków, głównie informacyjnych. Przede wszystkim pracodawca taki musi wskazać osobę upoważnioną do pośredniczenia w kontaktach z Państwową Inspekcją Pracy oraz do przesyłania i otrzymywania dokumentów lub zawiadomień, przebywającą w okresie delegowania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Pracodawca przekazuje PIP najpóźniej w chwili rozpoczęcie świadczenia usługi oświadczenie obejmujące m.in.


• dane wspomnianej osoby wyznaczonej do kontaktu;
• przewidywaną liczbę pracowników delegowanych na terytorium RP wraz z danymi obejmującymi ich imię i nazwisko, datę urodzenia oraz obywatelstwo;
• przewidywaną datę rozpoczęcia i zakończenia delegowania pracowników na terytorium RP;
• adresy miejsca pracy pracowników delegowanych na terytorium RP;
• charakter usług uzasadniający delegowanie pracowników na terytorium RP;
• miejsce przechowywania na terenie RP dokumentów takich jak – umowa o pracę lub równorzędny dokument obejmujący warunki zatrudnienia; dokumenty dotyczące czasu pracy, dokumenty określające wysokość wynagrodzenia wraz z wysokością odliczeń dokonanych zgodnie z właściwym prawem oraz potwierdzające wypłatę wynagrodzenia (art. 24. Ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług).

 

Dane te mają ułatwić PIP przeprowadzenie kontroli.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Specjalista / Koordynator ds. Marketingu

    Trebbi Polska Sp. z o.o.   Warszawa, Śródmieście    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat   7 500 - 10 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Tworzenie i edycja prezentacji; Graficzna obróbka raportów; Obróbka zdjęć i tworzenie szaty graficznej postów; Redagowanie postów w mediach społecznościowych; Zakupy i zarządzanie budżetem gadżetów firmowych. Planowanie i kontrolowanie budżetu na gadżety firmowe,...
  • Asystent / Stażysta w dziale kadr i płac

    Fresenius   Poznań    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta / asystent  umowa zlecenie
    1 godz.
    Zadania, jakie Ci proponujemy: przygotowanie korespondencji wychodzącej odbieranie poczty przychodzącej skanowanie dokumentów wpinanie dokumentów do teczek osobowych przygotowanie dokumentów do archiwizacji inne administracyjne zadania w dziale kadr i płac W zamian oczekujemy: studenta /...
  • F&A Consultant (SAP S/4HANA implementation in operations)

    METRO Global Solution Center Sp. z o.o.   Szczecin, Plac Brama Portowa 1    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Job Description: Coordination of operational activities in the SAP S/4HANA implementation project. Acting as a point of contact for Local Finance Organizations and the Central project team responsible for system implementation on various issues related to the implementation in GSC Operations....
  • Inżynier systemowy

    ManpowerGroup   Poznań    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zadania: Analiza i rozwój specyfikacji wymagań dla głównych podsystemów pojazdu szynowego Zapewnienie zgodności proponowanego rozwiązania z oczekiwaniami klienta oraz obowiązującym prawem i normami; Współpraca z poddostawcami rozwiązań dla pojazdów szynowych oraz integracja...
  • Specjalista ds. BHP

    ManpowerGroup   Warszawa, Aleja Wyścigowa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zadania: Doradztwo i współpraca z menedżerami w zakresie zgodności i bezpieczeństwa. Wsparcie w realizacji projektów BHP; Organizowanie i prowadzenie szkoleń z zakresu BHP; Udział w ocenach ryzyka zawodowego; Przegląd programów ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa oraz...
  • Pomocnik produkcji elementów dla branży automotive

    MGsolutions MGJJ Sp. z o. o. Sp. k.   Niemcy, Morsbach    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 000 - 12 500 zł brutto/mies.
    1 godz.
    Opis pracy: Proste i powtarzalne prace produkcyjne - elementy z tworzywa sztucznego dla branży samochodowej; Obsługa prostych maszyn produkcyjnych; Kontrola jakości produktów zgodnie z wytycznymi; Pakowanie produktów; Inne prace pomocnicze na terenie zakładu produkcyjnego; Wymagania: Samochód...

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?