Umowa trwająca w dniu wejścia znowelizowanych przepisów będzie pierwszą z trzech dopuszczalnych, ale okres zatrudnienia na jej podstawie, wliczany do 33-miesięcznego limitu, będzie liczony dopiero od wejścia w życie zmian.
Od 22 lutego 2016 r. zaczną obowiązywać zmiany do Kodeksu pracy w zakresie umów o pracę zawartych na czas określony, których łączny okres trwania między tymi samymi stronami stosunku pracy nie będzie mógł przekraczać 33 miesięcy, zaś łączna liczba nie będzie mogła przekraczać trzech umów. W wydanym niedawno stanowisku resort pracy wyjaśnił, że brak jest podstaw prawnych, by do dopuszczalnego 33-miesięcznego okresu zatrudnienia na umowie o pracę na czas określony zawieranej od 22 lutego 2016 r., wliczać okresy wcześniejszego zatrudnienia na podstawie tego rodzaju umów. Skoro bowiem przed zmianami Kodeks nie określał żadnego limitu czasowego umowy (umów) o pracę na czas określony, to tym samym okres trwania takich umów sprzed wejścia w życie zmian, nie powinien mieć znaczenia. Wyjątek od tej zasady dotyczy umowy o pracę na czas określony trwającej w dniu 22 lutego 2016 r., która będzie liczona jako pierwsza z dozwolonych trzech umów. Jednakże do limitowanego (do 33 miesięcy) okresu zatrudnienia wliczany będzie jedynie okres zatrudnienia na podstawie tej umowy, przypadający od dnia wejścia w życie zmian do Kodeksu pracy.
Z kolei długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony zależeć będzie od stażu pracy u danego pracodawcy. Dla umów o pracę trwających w dniu wejścia w życie zmian, których wypowiedzenie miałoby nastąpić od 22 lutego 2016 r., nie uwzględnia się okresów zatrudnienia u danego pracodawcy, przypadających przed tą datą. Także i w tym wypadku MPiPS wskazuje na odmienną sytuację pracodawcy, który wypowiada umowę o pracę na czas określony pracownikowi zatrudnionemu przed zmianą przepisów i inną sytuację tego, który zatrudnia pracownika na podstawie takiej umowy już po zmianie przepisów. Jednie ten ostatni ma świadomość, że przy wypowiadaniu tej umowy stosować będzie już przedłużone okresy wypowiedzenia. Z tego względu tylko ten drugi będzie musiał uwzględnić okres zatrudnienia w jego firmie przypadający przed 22 lutego 2016 r.