Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
MPiPS wyjaśnia sposób liczenia 33 miesięcy umów terminowych

MPiPS wyjaśnia sposób liczenia 33 miesięcy umów terminowych

 
MPiPS wyjaśnia sposób liczenia 33 miesięcy umów terminowych

Umowa trwająca w dniu wejścia znowelizowanych przepisów będzie pierwszą z trzech dopuszczalnych, ale okres zatrudnienia na jej podstawie, wliczany do 33-miesięcznego limitu, będzie liczony dopiero od wejścia w życie zmian.

 

Od 22 lutego 2016 r. zaczną obowiązywać zmiany do Kodeksu pracy w zakresie umów o pracę zawartych na czas określony, których łączny okres trwania między tymi samymi stronami stosunku pracy nie będzie mógł przekraczać 33 miesięcy, zaś łączna liczba nie będzie mogła przekraczać trzech umów. W wydanym niedawno stanowisku resort pracy wyjaśnił, że brak jest podstaw prawnych, by do dopuszczalnego 33-miesięcznego okresu zatrudnienia na umowie o pracę na czas określony zawieranej od 22 lutego 2016 r., wliczać okresy wcześniejszego zatrudnienia na podstawie tego rodzaju umów. Skoro bowiem przed zmianami Kodeks nie określał żadnego limitu czasowego umowy (umów) o pracę na czas określony, to tym samym okres trwania takich umów sprzed wejścia w życie zmian, nie powinien mieć znaczenia. Wyjątek od tej zasady dotyczy umowy o pracę na czas określony trwającej w dniu 22 lutego 2016 r., która będzie liczona jako pierwsza z dozwolonych trzech umów. Jednakże do limitowanego (do 33 miesięcy) okresu zatrudnienia wliczany będzie jedynie okres zatrudnienia na podstawie tej umowy, przypadający od dnia wejścia w życie zmian do Kodeksu pracy.

 

Z kolei długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony zależeć będzie od stażu pracy u danego pracodawcy. Dla umów o pracę trwających w dniu wejścia w życie zmian, których wypowiedzenie miałoby nastąpić od 22 lutego 2016 r., nie uwzględnia się okresów zatrudnienia u danego pracodawcy, przypadających przed tą datą. Także i w tym wypadku MPiPS wskazuje na odmienną sytuację pracodawcy, który wypowiada umowę o pracę na czas określony pracownikowi zatrudnionemu przed zmianą przepisów i inną sytuację tego, który zatrudnia pracownika na podstawie takiej umowy już po zmianie przepisów. Jednie ten ostatni ma świadomość, że przy wypowiadaniu tej umowy stosować będzie już przedłużone okresy wypowiedzenia. Z tego względu tylko ten drugi będzie musiał uwzględnić okres zatrudnienia w jego firmie przypadający przed 22 lutego 2016 r.

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Zastępca Głównego Księgowego / Głównej Księgowej

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska Praca odbywać się będzie pod nadzorem doświadczonego Dyrektora Finansowego oraz przy wsparciu kancelarii podatkowej. Ewidencja i weryfikacja dokumentów finansowo-księgowych. Bieżąca kontrola i analiza kont księgowych. Pomoc przy sporządzaniu sprawozdań finansowych oraz...
  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj ludziom wymarzone wakacje!
  • Przedstawiciel handlowy ds. Wynajmu Narzędzi Budowlanych

    Jww Invest S. A.   Mikołów    praca mobilna
    specjalista mid / senior / junior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: Sprzedawanie usług wynajmu narzędzi budowlanych w Polsce i Niemczech, Zarządzanie wynajmem i magazynem narzędzi, Koordynowanie floty pojazdów, Rozwijanie relacji z klientami, Utrzymanie wysokiej jakości obsługi klienta.
  • VENS sp. z o.o.
    specjalista mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Kierowanie pracami rozbudowy istniejącego zakładu. Zarządzanie realizacją projektów infrastrukturalnych (modernizacja systemów wentylacyjnych i przeciwpożarowych). Prowadzenie projektów zgodnie z wymogami oraz przepisami prawa budowlanego. Współpraca z zespołami zaangażowanymi w...
  • Stażysta w Dziale Metod

    Hutchinson Poland Sp. z o.o.   Łódź, ul. Lodowa 80/84    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Współudział przy uruchomieniu i wdrożeniu nowych produktów (elementy antywibracyjne) oraz opracowaniu technologii wytwarzania nowych produktów; Tworzenie/uaktualnianie specyfikacji technicznej i procesowej produkowanych części; Proponowanie działań usprawniających w...
  • Pracownik produkcji / Aparatowy

    Grupa PCC / PCC Rokita   Brzeg Dolny, ul. Sienkiewicza 4    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   5 500 - 6 400 zł brutto/mies.
    1 godz.
    Zadania nadzorowanie procesów technologicznych i operacji występujących przy produkcji, prowadzenie operacji rozładunku, magazynowania, przesyłania, wysyłki surowców i produktów, pobieranie próbek i dostarczanie ich do laboratorium, przygotowanie i zabezpieczanie wyrobów chemicznych do...

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.