Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Konto firmowe - czy jest obowiązkowe?

Konto firmowe - czy jest obowiązkowe?

 
Konto firmowe - czy jest obowiązkowe?

Obowiązek posiadania konta firmowego - kogo dotyczy?

 

O tym, kto powinien posiadać firmowy rachunek płatniczy mówi Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców. Według Art.19. „Dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku, gdy:
1)stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
2)jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 15 000 zł lub równowartość tej kwoty, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji”.

 

Czy prowadząc działalność gospodarczą, trzeba mieć konto firmowe

 

Konto firmowe służy do przeprowadzania najróżniejszych transakcji. W tym opłat do urzędu skarbowego czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Istnieje jednak grupa przedsiębiorców, która nie ma obowiązku regulowania wspomnianych transakcji poprzez rachunek bankowy. Otóż możliwość opłacania składek ZUS i podatków za pośrednictwem poczty mają mikroprzedsiębiorstwa.

 

Kogo zalicza się do tej grupy? Mikroprzedsiębiorcą jest ten, kto w minimum jednym z dwóch ostatnich lat kalendarzowych miał u siebie średniorocznie zatrudnionych mniej niż 10 pracowników oraz którego roczny obrót netto nie przekroczył 2 mln euro.

 

Konto osobiste jako firmowe

 

Zdecydowana większość będzie więc zobowiązana do tego, by założyć rachunek firmowy. Dla wielu niejasna jest jednak kwestia, czy może w tym celu wykorzystać konto, które prowadzi na prywatne potrzeby. Jak informuje rządowy serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy, nie ma w przepisach przeciwwskazań do połączenia funkcji prywatnych ze służbowymi posiadanego konta. Ważne jest jednak, by ów rachunek miał tylko jednego posiadacza (żeby nie był np. wspólnym rachunkiem małżeńskim).

 

Do rozważenia pozostaje kwestia tego, co jest bardziej korzystne: osobny rachunek firmowy czy konto osobiste jako firmowe.

 

Za pierwszą opcją przemawia fakt segregacji płatności. Nie mieszają się wydatki służbowe z domowymi. Prowadzenie osobnych transakcji daje nad nimi większą kontrolę i przejrzystość. Czasem same banki narzucają konieczność rozdzielenia kont, ponieważ regulaminowo zabraniają wykorzystania konta osobistego w celach firmowych.

 

Co przemawia za tym, by jednak połączyć rachunki? Najczęściej o takim wyborze decydują koszty prowadzenia konta. Często te o charakterze osobowym są tańsze. Obowiązują przy nich mniejsze opłaty i prowizje.

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Kierowca C+E

    GO-EST Sp. z o.o.   Warszawa    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   8 000 - 14 500 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: Przewóz odzieży w kontenerach na trasach międzynarodowych;
  • Kierowca / Dostawca

    GO-EST Sp. z o.o.   Opacz-Kolonia, ok. ulicy Szyszkowej    praca mobilna
    pracownik fizyczny  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: dostarczanie towaru do sklepów w galeriach handlowych na terenie Polski;
  • Doradca klienta indywidualnego

    PKO Bank Polski   Proszowice    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:aktywnie sprzedajesz i promujesz produkty oraz usługi Grupy Kapitałowej naszego banku,realizujesz transakcje bezgotówkowe i/lub gotówkowe,wspierasz klientów w korzystaniu z nowoczesnych narzędzi oraz bankowości internetowej i mobilnej,budujesz i utrzymujesz...
  • Specjalista ds. informacji ryzyka zabezpieczeń

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:wykonujesz analizy, raporty (zajmujesz się ich automatyzacją) głównie na podstawie dużych zbiorów danych związanych z obszarem zabezpieczeń,tworzysz i utrzymujesz narzędzia o charakterze pomocniczym oraz bazy danych na potrzeby zarządzania procesem oceny i...
  • Analityk ds. analiz kredytowych

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:analizujesz wnioski klientów indywidualnych ubiegających się o produkty związane z finansowaniem nieruchomości i pożyczki zabezpieczone hipotecznie w zakresie oceny ryzyka kredytowego, w tym oceną: zdolności i wiarygodności kredytowej, transakcji i warunków...
  • Doradca klienta zamożnego

    PKO Bank Polski   Końskie    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:dbasz o dobry wizerunek PKO Banku Polskiego S.A,identyfikujesz potrzeby klientów w zakresie inwestowania, oszczędzania, kredytowania oraz ubezpieczeń,nawiązujesz współpracę z klientami zamożnymi poprzez ich samodzielne pozyskiwanie i budowanie z nimi trwałych...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.