Obowiązek posiadania konta firmowego - kogo dotyczy?
O tym, kto powinien posiadać firmowy rachunek płatniczy mówi Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców. Według Art.19. „Dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku, gdy:
1)stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
2)jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 15 000 zł lub równowartość tej kwoty, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji”.
Czy prowadząc działalność gospodarczą, trzeba mieć konto firmowe
Konto firmowe służy do przeprowadzania najróżniejszych transakcji. W tym opłat do urzędu skarbowego czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Istnieje jednak grupa przedsiębiorców, która nie ma obowiązku regulowania wspomnianych transakcji poprzez rachunek bankowy. Otóż możliwość opłacania składek ZUS i podatków za pośrednictwem poczty mają mikroprzedsiębiorstwa.
Kogo zalicza się do tej grupy? Mikroprzedsiębiorcą jest ten, kto w minimum jednym z dwóch ostatnich lat kalendarzowych miał u siebie średniorocznie zatrudnionych mniej niż 10 pracowników oraz którego roczny obrót netto nie przekroczył 2 mln euro.
Konto osobiste jako firmowe
Zdecydowana większość będzie więc zobowiązana do tego, by założyć rachunek firmowy. Dla wielu niejasna jest jednak kwestia, czy może w tym celu wykorzystać konto, które prowadzi na prywatne potrzeby. Jak informuje rządowy serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy, nie ma w przepisach przeciwwskazań do połączenia funkcji prywatnych ze służbowymi posiadanego konta. Ważne jest jednak, by ów rachunek miał tylko jednego posiadacza (żeby nie był np. wspólnym rachunkiem małżeńskim).
Do rozważenia pozostaje kwestia tego, co jest bardziej korzystne: osobny rachunek firmowy czy konto osobiste jako firmowe.
Za pierwszą opcją przemawia fakt segregacji płatności. Nie mieszają się wydatki służbowe z domowymi. Prowadzenie osobnych transakcji daje nad nimi większą kontrolę i przejrzystość. Czasem same banki narzucają konieczność rozdzielenia kont, ponieważ regulaminowo zabraniają wykorzystania konta osobistego w celach firmowych.
Co przemawia za tym, by jednak połączyć rachunki? Najczęściej o takim wyborze decydują koszty prowadzenia konta. Często te o charakterze osobowym są tańsze. Obowiązują przy nich mniejsze opłaty i prowizje.