Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Klauzula poufności: czy może przewidywać kary umowne?

Klauzula poufności: czy może przewidywać kary umowne?

 
Klauzula poufności: czy może przewidywać kary umowne?

Klauzula poufności to dokument zobowiązujący pracownika lub podmiot współpracujący z firmą do nieujawniania jej tajemnic. Chodzi tu w szczególności o informacje związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa i metod przez nie stosowanych, których zdradzenie wiązałoby się ze szkodą dla firmy.

 

Klauzula poufności – podstawa prawna

 

Ustawa z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji precyzuje zasadę zachowania poufności jako zdradzenie tajemnicy przedsiębiorstwa, przez którą rozumie się „informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, które jako całość lub w szczególnym zestawieniu i zbiorze ich elementów nie są powszechnie znane osobom zwykle zajmującym się tym rodzajem informacji”. Ujawnienie, wykorzystanie lub pozyskanie cudzych informacji poufnych określane jest mianem czynu nieuczciwej konkurencji, zwłaszcza gdy nastąpiło poprzez nieuprawnione przywłaszczenie lub skopiowanie dokumentów. Także art. 100 Kodeksu pracy określa, iż pracownik ma obowiązek zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Przyjmując do pracy nową osobę, pracodawca ma więc pełne prawo żądać od niej podpisania umowy o zachowaniu poufności, zwanej klauzulą poufności.

 

Kara umowna za złamanie klauzuli poufności?

 

Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji mówi, że osobie, która wbrew ciążącemu na niej obowiązkowi zachowania poufności wobec pracodawcy ujawnia tajemnice przedsiębiorstwa, grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Poszkodowany pracodawca ma również prawo żądać:
• zaniechania niedozwolonych działań i usunięcia ich skutków,
• złożenia oświadczenia odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie,
• naprawienia wyrządzonej szkody,
• wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści,
• zasądzenia odpowiedniej sumy pieniężnej na określony cel społeczny.

W związku z tym, że kara za nieprzestrzeganie umowy o poufności została ustawowo uregulowana, nie ma potrzeby ustalania w treści umowy o zachowaniu poufności żadnych dodatkowych form zadośćuczynienia wypłacanego pracodawcy przez pracownika, który ją złamie. Wykorzystanie odszkodowania umownego jako sposobu na zabezpieczenie poufności informacji tajnych stosowane w niektórych przypadkach jest kontrowersyjne: co prawda nie istnieje wprost sformułowany zakaz takich praktyk, ale Departament prawa pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wydał w 2015 roku oświadczenie, w którym „wyraża poważną wątpliwość co do możliwości wprowadzenia do umowy o pracę klauzuli przewidującej w stosunku do pracownika karę umowną za naruszenie tajemnicy pracodawcy”.

 

W praktyce kary umowne w umowie o świadczenie usług są nadal stosowane, ale wysokość kary jest i tak, jak sama nazwa wskazuje, umowna – nie jest to rzeczywista kwota, jaką będzie bezwarunkowo musiał zapłacić pracownik czy kontrahent w razie naruszenia warunków poufności. W Kodeksie cywilnym znajduje się bowiem zapis mówiący, iż w przypadku gdy wyznaczona kara umowna jest „rażąco wygórowana”, dłużnik ma prawo domagać się jej obniżenia (Art. 484., § 2). Naliczenie kary umownej musi wiązać się z pisemną informacją przekazaną pracownikowi (lub byłemu pracownikowi) wraz z uzasadnieniem roszczenia.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Junior IT Support Specialist with Swedish

    Arla Global Shared Services Sp. z o.o.   Gdańsk, Wrzeszcz (Neptune Office)    praca hybrydowa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    How you will make an impact Join Arla’s in-house Service Desk, where you'll play a crucial role in assisting our colleagues on the Swedish line. In our team, you'll have plenty of chances to share your ideas and learn new things. Specifically, you will: Provide 1st and 1.5-level Support for all...
  • Elektryk przemysłowy ze znajomością DGUV V3

    BERGMAN Deutschland GmbH   Niemcy, Grünheide   
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Zadania: Przeprowadzanie testów dla systemów stacjonarnych a także mobilnych urządzeń elektrycznych zgodnie z DGUV V3 (dawniej BGV A3) oraz normami DIN/VDE; Przeglądy techniczne oraz okresowe w celu zapewnienia zgodności z obowiązującymi przepisami; Samodzielne wykonywanie prac...
  • Główna/y Księgowa/y

    ManpowerGroup   Kielce    praca stacjonarna
    ekspert / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Przejęcie prowadzenia ksiąg rachunkowych od zewnętrznego biura księgowego; Samodzielne prowadzenie ksiąg rachunkowych zgodnie z ustawą o rachunkowości; Zapewnienie zgodności procesów z przepisami podatkowymi (w tym dotyczącymi CIT-u estońskiego) Koordynacja...
  • Opiekun Klubowicza

    Medicover Fitness & Gym   Jastrzębie-Zdrój, ul. Turystyczna 5F​iG    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie
    1 godz.
    Wystartuj zdrowo w życie zawodowe i dołącz do #TeamWellFitness! Lokalizacja: Well Fitness - Jastrzębie-Zdrój, ul. Turystyczna 5F​iG Forma zatrudnienia: umowa zlecenie Wymagane doświadczenie: wystarczą chęci, wszystkiego Cię nauczymy!​ Tryb pracy: zmianowy Pracuj z nami! buduj...
  • Specjalista / Specjalistka w Wydziale Technicznym w Biurze Inwestycji

    Polskie Koleje Państwowe S.A.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na tym stanowisku będziesz odpowiedzialny(-a) za: Współpraca z Zespołami Projektowymi w realizacji zadań inwestycyjnych, w tym w zakresie prawidłowego obiegu dokumentacji; Weryfikacja i procedowanie wniosków i materiałów Biura Inwestycji kierowanych na posiedzenia Zarządu Spółki i Rady...
  • Sprzedawca - Doradca Klienta w salonie marki Bytom

    VRG S.A.   Piła, Kasztanowa    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: obsługa Klienta, aktywna sprzedaż naszych produktów, dbanie o ekspozycję towaru, budowanie pozytywnego wizerunku marki.

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?