Zwolnienie z pracy - jak przekazać wiadomość o zwolnieniu?
Zwalnianie pracownika nie jest łatwym zadaniem. Od podjęcia decyzji, poprzez formalności i ostateczną rozmowę trzeba kontrolować sytuację i odpowiednio do niej postępować. Tak, by z jednej strony stanowczo zakończyć współpracę np. z nieefektywnym pracownikiem, ale jednocześnie nie palić za sobą mostów.
Oprócz pytania, jak zwolnić pracownika, ważną kwestią jest, kiedy to zrobić. Niektórzy twierdzą, że najlepiej, aby zwolnienie z pracy odbyło się w piątek - osoba, której przekazano nieprzyjemną wiadomość będzie miała czas, aby się ze zwolnieniem oswoić i przysłowiowo przetrawić. Według innych lepiej wybrać początek tygodnia, żeby zwolniony pracownik nie pozostawał sam na sam z myślami.
Procedura zwalniania pracownika
Wszelkie procedury związane ze zwolnieniem pracownika są uzależnione od rodzaju umowy z nim zawartej, oraz od odpowiednich przepisów (np. odnośnie zwalniania grupowego, okresu ochronnego, dotyczących pracownic w ciąży). Przy różnych typach umowy i stażu pracy występują inne długości okresu wypowiedzenia, obowiązek podania przyczyny zwolnienia. Dlatego procedura powinna być dopasowana do statusu zatrudnienia między pracodawcą a pracownikiem.
O tym, jak zwolnić pracownika zatrudnionego na czas nieokreślony, kiedy pracodawca może zwolnić pracownika, możemy dowiedzieć się między innymi z odpowiednich artykułów Kodeksu pracy. Należy dopełnić wszelkich zawartych tam wytycznych, aby osoba oddalana ze stanowiska nie miała podstaw do podważenia naszej decyzji.
Po zwolnieniu pracownika należy wręczyć mu świadectwo pracy i wyrejestrować z ubezpieczeń. Nadal należy przechowywać akta osobowe pracownika.
Etyczne zwalnianie pracowników - na czym polega
Przekazywanie tego typu wiadomości bywa trudne i stresujące. Jednak pamiętajmy, że mimo wszystko nie powinniśmy załatwiać sprawy w pięć minut, ale na rozmowę ze zwalnianym pracownikiem przeznaczyć tyle czasu, ile będzie on potrzebował.
Argumentację należy przedstawić w rzeczowy i kulturalny sposób. Jako przełożeni zwróćmy uwagę, by nie naruszać godności, poczucia własnej wartości zwalnianej osoby. Warto wskazać konkretne niedociągnięcia i dokładny powód zwolnienia, a także podać również mocne strony pracownika i to, co w nim cenimy.
Trzeba uważać również na stosowane sformułowania. Jeśli podjęliśmy ostateczną decyzję o zwolnieniu, nie zwracajmy się do pracownika, jakby były jakieś szanse na jego pozostanie. Nawet niewinny zwrot może zostać przez niego wyolbrzymiony i zwalniana osoba będzie oczekiwała, że cała sprawa zakończy się na jej korzyść. Po przeprowadzeniu procedury zwolnienia dobrze jest dać czas pracownikowi na pozamykanie swoich spraw i pożegnanie się ze współpracownikami. W kwestii zwolnienia bardzo często porusza się temat outplacmentu. Jest to program wspierający osoby, z którymi rozwiązano stosunek pracy.
Zawsze ważne jest, by pracownika traktować z szacunkiem, wykazać się empatią i przestrzegać zasad etyki. To pozwoli zarówno pracodawcy, jak i zwalnianej osobie, przejść przez ten proces bez większych komplikacji.