Praca.pl: Czy nowa rzeczywistość, w której przyszło nam obecnie funkcjonować, to też nowe standardy w rekrutacji? Jeśli tak, to jakie?
Natalia Dec: Przede wszystkim to rzeczywistość wirtualna. HR stają przed wyzwaniem posiadania narzędzi dostępnych też dla Kandydata, aby była możliwość łatwego połączenia i komunikacji online. Narzędzie to jedno, kolejnym krokiem jest odpowiednie przygotowanie się do takiego spotkania. Najważniejsze jest przetestowanie narzędzia i odpowiednia instrukcja dla Kandydata, aby wiedział, jak może je zainstalować i włączyć się do rozmowy. Zbędny jest stres tuż przed spotkaniem, że musi instalować dodatkowe „wtyczki” czy jego antywirus blokuje otwieranie dodatkowych okien lub przeglądarka uniemożliwia włączenie kamery. Kiedy mamy zaopiekowany ten temat to kolejnym wyzwaniem jest to, że możemy zastać Kandydata w niecodziennej sytuacji – domowej – z dziećmi u boku lub szczekającym psem. Dlatego ważne jest zakontraktowanie czasu – aby wiedział, na ile ma zagospodarować sobie przestrzeń wokół siebie oraz dać mu przyzwolenie na trudne sytuacje, jakie mogą się wydarzyć. Nieoczekiwany kurier w domofonie (z ostatnich moich rozpraszaczy u Kandydata). Co ważne to dotyczy również nas. U nas mimo wspaniałego planowania nagle coś może pójść nie tak. Ja ostatnio miałam awarię internetu w trakcie rozmowy.
Kolejnym krokiem, trudnym dla mnie jest ponowne uczenie się mowy ciała. Teraz, kiedy Kandydat jest po drugiej stronie, jego spuszczony wzrok może świadczyć, że akurat ktoś wysłał mu maila lub jego komputer nagle prosi o pilną konfigurację systemu, a nie dlatego że nie jest zainteresowany tym, co mówimy. Często też nie widzimy pełnej sylwetki, bez możliwości obserwacji czy jest napięta lub co wskazują jego ruchy i ułożenie dłoni. Po co mi to? Staram się zawsze prowadzić rozmowy tak, aby mój Kandydat był rozluźniony, sama rozmowa już jest dla niego stresem, dlatego obawiam się, że mogę przeoczyć to, że się denerwuje i odpowiednio nie zareaguje.
Ponadto rekrutując głównie do sił sprzedaży, wprowadziłam zadania zdalne – video wizytówki czy krótkie zadanie online, głównie po to, aby zaangażować Kandydata i pobudzić jego kreatywność. Chce też, aby ten proces wyróżniał się dla niego. To też moment kiedy on się angażuje, już daliśmy coś sobie wzajemnie, łatwiej się buduje relacje. Oczywiście ten etap jest dla Kandydatów po pierwszej selekcji.
Praca.pl: Jak sprawnie rekrutować online?
Natalia Dec: 3 wskazówki:
- zadania online,
- swobodna atmosfera,
- "small talk" jest bardzo wskazany.
Praca.pl: Z jakimi problemami po stronie kandydata zderzają się najczęściej podczas rekrutacji online?
Natalia Dec: Rozpraszacze – nagle wejdzie dziecko, zadzwoni kurier, czy zerwie się łącze. Warto sprawdzić co mamy w tle. Nie wiem dlaczego, ale często w ramach doradztwa zawodowego pytają mnie czy ważne jest co rekruter widzi za plecami kandydata. MY TEŻ MAMY PODOBNIE. Oczywiście można doradzać: niech to będzie biblioteka itp. Ale to mogą być równie dobrze rozpraszacze albo punkty zaczepienie do small talk. Ja stawiam na neutralne przestrzenie. Najważniejsze aby było nam wygodnie.
Praca.pl: Na co kandydat powinien położyć szczególny nacisk przygotowując się do rozmowy rekrutacyjnej online?
Natalia Dec: Zaplanować przestrzeń, aby się nie stresował i nie rozpraszał. Nie włączał pralki czy postarał się wybrać dzień w którym nie przyjdzie kurier. Ale przede wszystkim pełen spokój: to my mamy większe wyzwanie jako rekruterzy.
TOP 3 wskazówki dla kandydata przed rozmową:
- zaplanuj tak dzień aby nic nie wypadło „nagle”,
- sprawdź i przetestuj narzędzie, z jakiego będziesz korzystał,
- wybierz neutralną przestrzeń na rozmowę.
Praca.pl: Najczęstsze błędy kandydatów podczas rozmów online?
Natalia Dec: Kandydaci często zapominają że ich widzimy i podczas rozmowy odpisują komuś w komunikatorach - widzimy wtedy, że kandydat jest zajęty czymś dodatkowym.
Dziękujemy za rozmowę.