Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Jak zatrzymać pracownika w firmie?

Jak zatrzymać pracownika w firmie?

 
Jak zatrzymać pracownika w firmie?

Nie ma ludzi niezastąpionych. Zdarzają się jednak tacy, których odejście z firmy oznacza spore komplikacje. Co zrobić, kiedy najlepszy z naszych ludzi oznajmia, że chce zasilić szeregi konkurencji? Jak zatrzymać pracownika, który chce odejść?

 

Jak zapobiegać fluktuacji kadr

 

Co może zrobić przedsiębiorca, aby ludzie chcieli dla niego pracować i czuli się związani z firmą? Odpowiedzią jest właściwy system motywacji. Składa się na niego wiele czynników, począwszy od pensji, poprzez benefity, jasną ścieżkę awansu, aż po zapewnienie kursów i troska o pozytywną atmosferę w zespole. Firma, która dba o wizerunek dobrego pracodawcy ma szansę nie tylko na zaskarbienie sobie lojalności zatrudnionych osób, ale także na przyciągnięcie do najlepszych kandydatów podczas rekrutacji.

 

Powody zmiany pracy

 

Nie zawsze odejście z firmy będzie spowodowane niezadowoleniem z wysokości zarobków. Choć zmiana pracy dla lepszej pensji to pierwsze, co przychodzi nam na myśl, niekoniecznie w każdym przypadku jest czynnikiem decydującym. Bywa też tak, że pracownik w zmianie upatruje po prostu szansę na rozwój. Być może zacznie od płacy na takim samym poziomie, ale dostrzega możliwość szybszego awansu w nowym miejscu. Z drugiej strony, skłonić do odejścia mogą też poczucie monotonii wykonywanych zadań, brak perspektyw na ciekawsze obowiązki czy niezgrany zespół.

 

Problem może także leżeć w niewłaściwej organizacji pracy. Sztywne procedury, zbytnie przywiązanie przełożonych do wypracowanych od dawna, przestarzałych procesów i brak otwarcia na innowacje to kolejne powody niezadowolenia pracowników.

 

Warto jednak pamiętać, że nie zawsze wina leży po stronie przełożonego. Niekiedy przejście do innej firmy jest dla pracownika korzystne, ponieważ wiąże się np. z krótszymi dojazdami do biura albo wynika z osobistych przyczyn, na które pracodawca nie ma żadnego wpływu.

Jak zatrzymać pracownika

 

Załóżmy, że przychodzi do nas pracownik i zdecydowanym tonem oznajmia: „odchodzę”. Pracował z nami wiele lat, wspólnie świętowaliśmy sukcesy i przeżywaliśmy porażki. Nigdy nie narzekał i wydawał się zadowolony ze swojej pozycji w firmie, a jednak teraz chce ją opuścić... Chce przejść do konkurencji. Czy można coś zrobić, aby zmienił zdanie i jak zatrzymać pracownika w firmie?

 

To trudne pytania, a odpowiedzi na nie może przynieść jedynie szczera rozmowa. Warto zaznaczyć w niej, że pracownik jest dla nas naprawdę ważny. Być może wcześniej nie zdawał sobie sprawy z roli, jaką pełnił w zespole i firmie. Zawsze kończąc współpracę, warto poprosić o podanie przyczyny decyzji o odejściu. Nawet jeśli nie uda nam się zatrzymać tego pracownika w firmie, być może wskaże on jeden z problemów trapiących także inne zatrudnione osoby. Znając motyw, łatwiej będzie ustalić, czy istnieje coś, co skłoniłoby naszego rozmówcę do zmiany decyzji. Zapytajmy o to! Być może jego oczekiwania wobec pracodawcy wcale nie są wygórowane i dojdziemy do porozumienia.

 

Jeśli jednak do tego nie dojdzie i pracownik mimo wszystko zdecyduje się odejść, pamiętajmy, aby utrzymać z nim pozytywne relacje. Można wyrazić chęć dalszej współpracy, jeśli zmieni on swoją decyzję. Zaznaczenie, że drzwi naszej firmy są zawsze otwarte, a odchodząca osoba zawsze może zwrócić się o pomoc zawodową będzie bardzo stosowne. Być może za jakiś czas były już pracownik poleci naszą firmę koledze szukającemu zatrudnienia?

 

Exit interview, czyli rozmowa na zakończenie współpracy, ma wiele funkcji i przeprowadzanie jej to bardzo dobry zwyczaj. Zawsze warto dbać o wizerunek dobrego pracodawcy.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • MIRBUD S.A.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Opis ogłoszenia: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji pracy na budowie, koordynacja branżowa i nadzór nad właściwą organizacją robót elektrycznych na budowie, w oparciu o wymagania kontraktu, dokumentację techniczną i przepisy BHP, prowadzenie dokumentacji w zakresie...
  • Sprzedawca - Projektant mebli kuchennych (E-Commerce)

    AGATA Spółka Akcyjna   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do głównych obowiązków na tym stanowisku będzie należało: Zapewnienie najwyższego poziomu standardu obsługi klienta; Przygotowanie projektu kuchni, garderoby, sypialni oraz pokoju dziennego; Obsługa klientów podczas wideo rozmowy; Prezentacja oferty produktowej wraz z wyceną dostosowaną...
  • Młodszy Specjalista ds. Umów

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twoje zadania: Obsługa obiegu dokumentacji Klientów; Sporządzanie pism, metryczek i rejestracja obiegu dokumentów dotyczących danego Klienta; Weryfikacja kompletności załączonych dokumentów wysyłanych do Klienta oraz otrzymywanych od Klienta; Monitorowanie terminowości odsyłania przez...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   za 2 dni wygasa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.