Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Jak zadbać o rozwój pracowników

Jak zadbać o rozwój pracowników

 
Jak zadbać o rozwój pracowników

Rozwój zawodowy pracowników

 

Największym kapitałem w firmie są dobrzy i lojalni pracownicy. Bez solidnych podwładnych przełożony nie mógłby tak efektywnie prowadzić swojego biznesu. W związku z tym istotne jest, aby pracodawcy odpowiednio zadbali o podwładnych i ich. Nie chodzi tu tylko o podwyżki, premie, benefity w postaci kart na siłownię lub biletów do kina. Zatrudnione osoby powinny dostać szansę rozwoju swoich umiejętności. Dzięki temu będą pracować z większym zapałem. Rozwój zawodowy pracowników jest zatem rozwojem przedsiębiorstwa.

 

Szkolenia i rozwój pracowników

 

Myśląc o rozwoju pracowników, najczęściej podajemy przykłady przeróżnych szkoleń, czy warsztatów. Jest to bardzo ważne, jednak na początku przełożony powinien pamiętać jeszcze o innych kwestiach. Przede wszystkim warto, aby każdy zatrudniony mógł zachować zasadę work-life balance. Wypoczęty pracownik będzie bardziej skłonny do wzięcia udziału w szkoleniu i na pewno więcej z niego wyniesie.

 

Team leaderzy powinni także uważnie obserwować swoich podwładnych, dzięki czemu będą w stanie poprawnie określić obszary do rozwoju. W ten sposób umiejętności i predyspozycje pracowników zostaną wykorzystane we właściwy sposób. Dzięki temu każdy będzie miał możliwość wykorzystania swoich mocnych stron. Dlatego rozwój kompetencji pracowników musi być indywidualnie dopasowany do każdej osoby.

 

Obszary do rozwoju pracowników – przykłady

 

W wielu firmach kładzie się nacisk na szkolenia dotyczące rozwoju kompetencji miękkich. Kursy te skupiają się na postawach oraz sposobie zachowywania się pracowników. Pomagają one poprawić efektywność wykonywania zadań oraz uczą, jak radzić sobie w stresujących sytuacjach np. z trudnym klientem. Osobom z branży IT z reguły zależy na tym, aby nauczyć się obsługi kolejnego programu komputerowego.

 

Bardzo ważne są warsztaty, które pobudzają kreatywność pracowników. Obecnie odchodzi się od szkoleń w trybie wykładów. Osoby, które zajmują się prowadzeniem kursów rozwojowych, chcą, aby uczestnicy brali czynny udział w zajęciach, co wpływa na poszerzenie horyzontów.

 

W pracy zespołowej bardzo ważne jest zgranie. Dlatego pracodawcy często decydują się na organizowanie warsztatów nazywanych team building. Mają one na celu zintegrować grupę, co pozwoli później wspólnie realizować wyznaczone przez przełożonego cele. W tym przypadku chodzi o rozwój całego teamu.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.