Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Jak skutecznie dzielić się wiedzą i doświadczeniem w firmie?

Jak skutecznie dzielić się wiedzą i doświadczeniem w firmie?

 
Jak skutecznie dzielić się wiedzą i doświadczeniem w firmie?

Bariery w zarządzaniu wiedzą

 

W idealnym przedsiębiorstwie personel harmonijnie ze sobą współgra, na porządku dziennym jest dzielenie się wiedzą i doświadczeniem. Młodzi rekruci przynoszą do firmy nowe rozwiązania, a starsi wdrażają ich w obowiązującą strategię… W praktyce jednak nie zawsze bywa tak idyllicznie.

 

Mimo iż kapitał intelektualny przedsiębiorstwa często jest na bardzo wysokim poziomie, to niejednokrotnie zdarza się, że pracownicy nie potrafią odpowiednio dzielić się wiedzą. Można zidentyfikować kilka przyczyn do takiego stanu.

 

Po pierwsze specjaliści szkoleni do wykonywania konkretnego zawodu nie są przygotowywani do przekazywania swoich umiejętności innym. Są zatrudniani po to, by obsługiwać urządzenia, tworzyć aplikację czy oprogramowania, pozyskiwać klientów. Nikt ich jednak w trakcie nauki nie szkolił w celu wykładania zdobytej wiedzy innym. A ta czynność wymaga specjalnych umiejętności. Liczy się cierpliwość, otwartość, predyspozycje do jasnego tłumaczenia zagadnień itd.

 

Pracownicy często też nie chcą przekazywać wiedzy, ponieważ boją się, iż w przyszłości doprowadzi to do ich zwolnienia. Póki tylko oni mają konkretne umiejętności i potrafią wykonywać obowiązki, mogą czuć się bezpiecznie.

 

W wielu przedsiębiorstwach nie ma też odpowiedniego systemu regulującego zarządzanie wiedzą. Pracownik, któremu zadane będzie dzielenie się swoimi umiejętnościami, powinien mieć wygospodarowany na to czas. Nie można oczekiwać, że w tym samym momencie, kiedy będzie wykonywał swoje zwyczajowe obowiązki, dodatkowo zacznie tłumaczyć nowym pracownikom różne skomplikowane zagadnienia. Szczególnie jeżeli nie jest to sytuacja jednorazowa, a system regularnego przekazywania informacji. Przełożeni muszą uwzględnić takie działania w harmonogramie, ale także w wysokości wynagrodzenia lub rodzaju benefitów pozapłacowych, by odpowiednio zmotywować innych do przyjęcia roli przewodnika, nauczyciela.

 

Zarządzanie wiedzą w przedsiębiorstwie powinno być wspomagane działaniami budującymi relacje wzajemnego zaufania w zespole, ale także między pracodawcą i personelem.

 

Dzielenie się wiedzą – metody

 

Jedną z podstawowych metod dzielenia się wiedzą w organizacji jest mentoring. Nowo zatrudniona osoba zostaje oddana pod opiekę starszemu, doświadczonemu pracownikowi. Następuje tu dwustronna wymiana informacji. Osoba z długim stażem pracy to cenne źródło wiedzy na temat funkcjonowania firmy. Podnosząc przez lata poziom biegłości w danym fachu, jest w stanie szybciej reagować na różne sytuacje w przedsiębiorstwie, pokazywać nieszablonowe rozwiązania.

 

Jednocześnie młody pracownik może wprowadzić do firmy najnowsze metody pracy, rozwiązania, których nauczył się w trakcie edukacji lub u innych pracodawców.

 

Inną metodą przekazywania wiedzy są szkolenia, prowadzone przez pracowników prezentujących różne rodzaje wiedzy. Tworzenie wspólnej bazy, przestrzeni do dzielenia się doświadczeniami buduje jedność w zespole, zaufanie i poczucie jednego celu.

 

Dzielenie się wiedzą w organizacji – zalety

 

Przekazywanie wiedzy nie jest proste. Nauczyciele zawodowi przechodzą przecież odpowiednie studia, by móc uczyć w szkołach. Co prawda proces edukacji dorosłych opiera się na trochę innych zasadach, niemniej wymaga właściwego podejścia i przygotowania. Nauka dzielenia się wiedzą w organizacji może stać się więc sposobem na rozwój i podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Pracownik szkolący nowych rekrutów stanie się dobrym kandydatem do tego, by otrzymać pod opiekę większą grupę pracowników, zmieniając się tym samym w managera nowego zespołu.

 

Zarządzanie wiedzą w firmie ma duże znaczenie dla jej prawidłowego funkcjonowania i wpływa na kierunek, w który podąża przedsiębiorstwo. Zdobywanie informacji i doświadczenia przez kolejnych pracowników, wykorzystywanie tych przymiotów do rozwoju firmy, coraz sprawniejszego jej funkcjonowania, mogą okazać się skuteczną metodą do zdobycia przewagi nad konkurencją.

 

Jeżeli firma musi co chwilę inwestować w rekrutację, szkolenie i wdrażanie nowych pracowników, to trudniej jej będzie utrzymać płynność linii produkcyjnych czy dostarczania dobrej jakości usług.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Mechatronik / Elektrotechnik (M/ W/ D)

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Cappeln   
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twoje zadania u nas to: Przejmujesz odpowiedzialność – we współpracy z kierownictwem warsztatu budujesz nowy obszar funkcjonalny; Zajmujesz się konserwacją i naprawą podzespołów elektrycznych i rozdzielnic; Odpowiadasz za konserwację, obsługę, parametryzację i programowanie urządzeń...
  • Doradca Klienta ds. sprzedaży produktów luksusowych

    REDFORD & GRANT   Warszawa, Śródmieście, Plac Piłsudskiego 3, Budynek Metropolitan    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    aktywna sprzedaż produktów marek luksusowych takich jak Dior, Celine, Prada pozyskiwanie klientów i budowanie długofalowych relacji obsługa klienta na najwyższym poziomie, zgodnie ze standardami firmy dążenie do realizacji wyników sprzedażowych dbanie o dobry wizerunek firmy;
  • Doradca klienta ds. sprzedaży produktów luksusowych

    Redford & Grant   Warszawa, Śródmieście, Krakowskie Przedmieście 13, Hotel Europejski Raffles    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za aktywna sprzedaż produktów firmy Brunello Cucinelli; zapewnienie klientom butiku wyjątkowej atmosfery zakupów; pozyskiwanie klientów i budowanie długofalowych relacji; dbałość o najwyższy poziom prezentacji produktów, zgodny ze standardami...
  • Specjalista w Dziale Remontów i Inwestycji

    UMK w Toruniu Collegium Medicum im.Ludwika Rydygiera   Bydgoszcz    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Główne obowiązki: planowanie i rozliczanie robót budowlanych prowadzonych na obiektach, sporządzanie przedmiarów robót, kosztorysów, STWIOR, nadzór / pomoc w nadzorze wykonawstwa robót budowlanych z ramienia inwestora, współpraca z uczestnikami procesu budowlanego innych branż, kontrola...
  • Inżynier / Kierownik Robót elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: Udział w przygotowaniu i realizacji budowy; Nadzór i koordynacja prac budowlanych; Tworzenie zestawień i kosztorysów materiałowych; Koordynacja prac różnych branż; Opracowywanie dokumentacji warsztatowej i powykonawczej; Zamawianie materiałów potrzebnych na budowie.
  • Pracownik produkcji spożywczej

    Dr Gerard Sp. z o.o.   Radzyń Podlaski    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: Regulowanie maszyn zgodnie z procesem technologicznym, Zabezpieczenie jakości produktów, Przygotowanie materiałów i półproduktów do produkcji, Utrzymywanie czystości na miejscu pracy.

Najnowsze artykuły

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?