Jak przeprowadzić rozmowę rekrutacyjną
By rozmowa kwalifikacyjna była efektywna, powinny się przygotować do niej obie strony – kandydat i rekruter (lub pracodawca). Osoba aplikująca na dane stanowisko musi wykazać, że odpowiada wymaganiom oraz wpisuje się w profil pracownika. Jakie zadania stawia się przed rekruterem?
Przede wszystkim powinien wiedzieć, jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną, by dowiedzieć się wszystkiego, czego potrzebuje do podjęcia decyzji. Nie chodzi tylko o poznanie informacji z CV kandydata, ale też o to, jakim może być współpracownikiem, jak poradzi sobie z problemami, które mogą go spotkać na stanowisku pracy, czy jest osobą spokojną i opanowaną, czy raczej energiczną i impulsywną, w jaki sposób się wypowiada, jak nawiązuje relacje itd.
Schemat rozmowy kwalifikacyjnej
W rekrutacji bardzo ważne jest indywidualne podejście do kandydata. Oczywiście są elementy, które występują w prawie każdej rozmowie. Schemat rozmowy kwalifikacyjnej zawiera przedstawienie firmy i charakterystykę stanowiska. Nie zawsze prezentacji dokonuje się na początku spotkania. Być może rekruter postanowi sam sprawdzić, co kandydat wie o ewentualnym przyszłym miejscu pracy. Natomiast dokładne obowiązki można przedstawić dopiero po rozwianiu kluczowych wątpliwości, które pojawiły się podczas przeglądania CV.
Kolejną część stanowi rozmowa o umiejętnościach i kwalifikacjach kandydata – rekruter powinien dowiedzieć się, co aplikant jako pracownik wniesie do przedsiębiorstwa, co już potrafi, a czego ewentualnie trzeba będzie go douczyć.
Jednym z ostatnich elementów może być rozmowa o oczekiwaniach wobec kandydata. Jakim wyzwaniom będzie musiał podołać, z czym się zmierzyć na nowym stanowisku. Tutaj też powinno pojawić się miejsce na pytania aplikującej osoby.
Scenariusz rozmowy kwalifikacyjnej
Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej można zaplanować w postaci scenariusza. Jego podstawą jest oczywiście CV kandydata. Przy analizie życiorysu należy zapisać pytania, które należałoby zadać podczas spotkania – na przykład odnośnie przerw w zatrudnieniu, powodów rezygnacji z poprzedniego stanowiska. Oprócz odwołań do przeszłości danej osoby, warto zorientować się, jak widzi siebie po kilku latach pracy, w jakim kierunku chce się rozwijać, co osiągnąć. Jeśli wymaga tego sytuacja, dobrze jest zaplanować sobie testy i zadania, które kandydat powinien wykonać.
Mimo stworzenia konkretnego planu warto jednak pamiętać o elastyczności – być może zadanie jakiegoś pytania wyda się zbędne lub w pojawią się inne. W trakcie rozmowy należy prowadzić notatki, by nic nie umknęło uwadze.
Zasady przeprowadzania rozmowy kwalifikacyjnej
Najważniejszą zasadą jest to, by przygotować się do każdej rozmowy. Należy przyjrzeć się CV kandydata, zaznaczyć najważniejsze informacje, zapisać gdy coś wymaga głębszego wyjaśnienia. Trzeba być jednak otwartym na zmianę ewentualnego scenariusza.
Rekruter musi pamiętać, by nie zadawać pytań, które są niezgodne z prawem. Mogą one sprawić, że zostanie mu zarzucona dyskryminacja – wiekowa, płciowa, religijna itp. Przyjazna atmosfera, komfortowe warunki do rozmowy to także bardzo istotne elementy spotkania rekrutacyjnego.
Jeśli istnieje taka możliwość, warto zorganizować rozmowę kwalifikacyjną, którą mogą przeprowadzić dwie osoby. Wtedy jest większa szansa na obiektywną ocenę kandydata i na zminimalizowanie ryzyka podjęcia złej decyzji.