Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Eksperci HR: Rekrutacja w pandemii okiem specjalistki z ING Tech Poland

Eksperci HR: Rekrutacja w pandemii okiem specjalistki z ING Tech Poland

 
Eksperci HR: Rekrutacja w pandemii okiem specjalistki z ING Tech Poland

Praca.pl: W jaki sposób nowa rzeczywistość wpłynęła na procesy rekrutacyjne oraz onboardingu w ING Tech Poland?

 

K.G.: Bez wątpienia nowa rzeczywistość sprawiła, że zmieniliśmy nie tyle standardy, co sposób rekrutowania. Tymczasowo przekształciliśmy proces tak, aby mógł być w 100% zdalny. Przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo kandydatów i naszych pracowników. Wszystkie rozmowy kwalifikacyjne prowadzimy więc za pośrednictwem komunikatora internetowego.


Postanowiliśmy też pójść o krok dalej i udowadniamy, że zdalny onboarding jest możliwy i co ważniejsze – działa! Wiemy, jak ważne jest powitanie nowych pracowników w szeregach firmy. Często to dla nich stresująca zmiana. Nowe otoczenie, przełożony, obowiązki. Dlatego w pierwszym dniu pracy łączymy się z naszymi nowymi kolegami i koleżankami wirtualnie, opowiadamy im o firmie, przeprowadzamy szkolenia. Jak najbardziej ułatwiamy wdrożenie się nowych pracowników – zadbaliśmy o to, aby każdy otrzymał na starcie pełny pakiet informacyjny, wiadomość powitalną, dostęp do wszystkich narzędzi i sprzętu, listę pracowników, którzy pomogą z formalnościami oraz rozwieją wątpliwości, a także zaplanowaliśmy czas na zapoznanie się z managerem oraz zespołem. Tych kilka małych kroków sprawia, że nowy pracownik może szybko poznać atmosferę, która panuje w naszych zespołach na co dzień.


Praca.pl: Jakiego wsparcia w obszarze rekrutacji pracodawcy oczekują od partnerów biznesowych?

 

K.G.: Przede wszystkim niezwykle ważna jest sprawna komunikacja i szybkie reagowanie na zmieniające się warunki. Oznaczanie ofert pracy, w ramach których prowadzimy rekrutacje online, czy zamieszczanie dodatkowych informacji w zakładce o pracodawcy, pokazujące, jak obecnie wygląda cały proces rekrutacji, to przykłady sprawnej współpracy. W dobie tak dużej niepewności powinniśmy stawiać na komunikację i informować naszych kandydatów o wszystkim, co może rozwiać ich wątpliwości i mieć wpływ na podjęcie decyzji o złożeniu aplikacji.

 

Praca.pl: Jak powinna wyglądać codzienność rekrutera w czasach zdalnych? Co jest podstawą
działania?

 

K.G.: W ING Tech Poland rekrutacja zdalna nie jest nowym zjawiskiem. Jesteśmy otwarci na kandydatów z różnych części kraju i świata, dlatego pierwsze rozmowy zawsze odbywają się telefonicznie. Warunkiem niezbędnym dla sprawnej rekrutacji są oczywiście kwestie techniczne. Zadbajmy o jak najlepiej dopasowane narzędzie do rozmowy kwalifikacyjnej – nie tylko dla rekrutera, ale także dla kandydata. Niezbędna będzie instrukcja dla kandydata, opisująca sposoby na poprawne połączenie się i rozwiązująca najczęstsze problemy techniczne. Jak zawsze powinniśmy się bardzo dobrze przygotować do rozmowy i dokładnie –we współpracy z managerem – określić scenariusz wywiadu. Jednakże bądźmy otwarci i elastyczni na wszelkie możliwe „przeszkadzajki” i niespodziewane sytuacje, które mogą wystąpić zarówno po jednej, jak i drugiej stronie.

 

Praca.pl: Rzeczywistość online już trochę trwa. Jakie problemy zdarzają się nadal podczas zdalnych rekrutacji?

 

K.G.: Bardzo zależy nam na tym, aby tak zaplanować cały proces, żeby uniknąć ewentualnych problemów. Niestety – sprzęt, jak to sprzęt, czasem nie działa, kiedy jest potrzebny. Problemy techniczne czy słabe połączenie z internetem to najczęstsze z niedogodności. Problemem jest także brak przygotowania ze strony kandydata, np. kiedy nie przetestował połączenia wcześniej i konfiguruje ustawienia na początku rozmowy, szuka słuchawek albo spokojnego miejsca do rozmowy.

 

Praca.pl: Co jest zatem kluczowe po stronie kandydata? Jak powinien się przygotować?

 

K.G.: Przede wszystkim, przed rozmową powinien zweryfikować wszystkie kwestie techniczne po swojej stronie – przetestować połączenie, mikrofon, słuchawki. Ważne jest także przygotowanie do samej rozmowy – mam tu na myśli listę pytań odnośnie stanowiska pracy, zespołu czy firmy. Nie zapominajmy o swoim otoczeniu. Bardzo lubimy dzieci i zwierzęta w kadrze, jednak wszystko przebiega szybciej i sprawniej, jeśli kandydat odczuwa pełny komfort w trakcie rozmowy.

 

Pamiętajmy też o tym, jak ważna w budowaniu wizerunku jest odpowiednia prezencja. Z pewnością unikniemy wszystkich wstydliwych sytuacji, jeśli do spotkania online podejdziemy jak do klasycznej rekrutacji, z poszanowaniem wszelkich prawideł biznesowych. Szybko zapomnimy o wyjątkowości sytuacji i będziemy w stanie skupić się na tym, co najważniejsze, czyli na dobrym poznaniu się i zaspokojeniu potrzeb informacyjnych po obu stronach ekranu.

 

Praca.pl: Proszę podzielić się 3 wskazówkami dla kandydata przed rozmową.


K.G.:

  1. Niezależnie od okoliczności i sposobu przeprowadzenia rozmowy – bądź zawsze sobą. Stawiamy na szczerość, transparentność i autentyczność.
  2. Sprawdź zasięg i jakość sieci oraz przygotuj wszystkie akcesoria, które mogą ci być potrzebne (słuchawki, kamera). Spróbuj połączyć się wcześniej z jakimś znajomym – pomoże Ci to wyeliminować niespodziewane problemy przed rozmową.
  3. Przygotuj się do rozmowy tak, jakbyś to zrobił w standardowych okolicznościach. Poproś o powtórzenie, jeśli czegoś nie usłyszysz lub nie zrozumiesz. Dopytaj o wszystkie ważne dla Ciebie kwestie związane ze stanowiskiem pracy, formą zatrudnienia czy zespołem.

Praca.pl: I na koniec – proszę wskazać najczęstsze błędy podczas rozmów online.

 

K.G.: Nie chciałabym wskazywać tutaj jakichś błędów, ponieważ najczęściej nasi kandydaci są przygotowani do rozmowy, a my jesteśmy bardzo elastyczni i wyrozumiali względem wszelkich odstępstw od reguły. Dla nas wszystkich ta sytuacja jest wyjątkowa i wszyscy uczymy się w niej funkcjonować. I choć zdecydowana większość procesów rekrutacyjnych w naszej firmie jest w pełni profesjonalna, to zdarzają się sytuacje, które nie powinny mieć miejsca, jak np. szukanie odpowiedzi na pytania techniczne w sieci lub spożywanie posiłków podczas interview. Natomiast – jak wspomniałam wcześniej – to bardzo rzadkie zachowania i ze znakomitej większości spotkań wychodzimy ze świetną energią i dobrymi wrażeniami.

 

Praca.pl: Dziękujemy za rozmowę.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Mistrz Elektroepilacji

    ELEKTROEPILACJA.PL SP. Z O.O.   Warszawa, Ochota    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie  pełny etat   4 242 - 9 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Opis stanowiska: Przeprowadzanie zabiegów elektroepilacji, Indywidualne doradztwo dla klientów w zakresie przeprowadzanych zabiegów, Dbanie o najwyższe standardy obsługi klienta i higieny pracy, Aktywny udział w życiu salonu i jego promocji.
  • Pomocnik budowlany

    AMB GEBÄUDESERVICE GmbH   Niemcy, Berlin   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Doświadczenie na podobnym stanowisku; Prawo jazdy kat. B, mile widziane BE; Umiejętność pracy w zespole; Motywacja; Mile widziane doświadczenie w pracy za granica;
  • Starszy Specjalista / Starsza Specjalistka ds. Analityki

    POLPHARMA S.A.   Starogard Gdański    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    Twój zakres obowiązków Opracowywanie i walidacja chromatograficznych metod analitycznych (LC) połączonych z tandemową spektrometrią mas (MS/MS) - analizy ilościowe; Wykonywanie i nadzorowanie badań analitycznych LC-MS/MS; Prowadzenie bieżących zapisów z badań zgodnie z zasadami...
  • Konsultant / Konsultantka - telefoniczna i mailowa obsługa klienta

    Concentrix   Lublin    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa zlecenie  pełny etat / część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Aplikuj, jeśli lubisz kontakt z klientem - telefoniczny i mailowy; potrafisz aktywnie słuchać klienta i rozpoznawać jego potrzeby; znasz język polski (angielski jest dodatkowym atutem) obsługa komputera jest Ci bliska; chcesz pracować na pełny etat lub 3/4 etatu w systemie zmianowym (także...
  • Online Advertising Campaign Optimiser - Fluent Dutch

    MAJOREL POLSKA   Kraków, Quattro Business Park    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    12 godz.
    As an Advertising Campaign Optimizer, you will be part of a multinational team, building new campaigns, optimizing and localizing existing campaigns for customers. You will use your marketing skills to review the client’s business model and website and implement the best optimization strategy to...
  • Content Reviewer - Fluent Bulgarian

    MAJOREL POLSKA   Kraków, Tertium Business Park    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    12 godz.
    As a Content Reviewer you will be responsible for the day to day management of potentially sensitive internet content, ensuring a quality experience is provided to millions of internet users. As a reviewer you will have the opportunity to make a significant and direct impact on the quality of our...

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?