Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Eksperci HR: podsumowanie roku 2020 i trendy 2021

Eksperci HR: podsumowanie roku 2020 i trendy 2021

 
Eksperci HR: podsumowanie roku 2020 i trendy 2021

Praca.pl: Proszę jednym słowem podsumować, jaki był rok 2020 i jednym – jaki może być 2021.

 

Agnieszka Ciećwierz:

2020: Kryzys – wszystkich (zarówno pracodawców jak i kandydatów) zaskoczyła pandemia i – co za tym idzie – zmiany na rynku pracy, między innymi: praca zdalna, rekrutacja w całości przeprowadzana on-line czy też spadek liczby ofert pracy. Koniec również „pewnej epoki” – tzw. „rynku pracownika”.


2021: Nadzieja – każdy z nas oczekuje, że nowy 2021 rok będzie lepszy niż 2020.


Praca.pl: TOP 3 elementy, które najbardziej wpłynęły na rynek pracy w 2020 roku to...

 

Agnieszka Ciećwierz:

  1. pandemia,
  2. umiejętność szybkiej adaptacji do zmian,
  3. praca zdalna.

Praca.pl: TOP 3 elementy, które mają szansę najbardziej wpłynąć na rynek pracy w 2021 roku to...


Agnieszka Ciećwierz:

  1. remote work,
  2. reskilling i upskilling,
  3. wellbeing.

Praca.pl: Jakie trendy długoterminowe widzi Pani w obszarze rekrutacji i komunikacji z kandydatem? Jak one mogą wpłynąć na np. zmiany procesów, działań po stronie pracodawców?


Agnieszka Ciećwierz: Myślę, że największy wpływ na komunikację z kandydatem miało przeniesienie całości komunikacji oraz rekrutacji do świata on-line. Wbrew pozorom niewielu pracodawców korzystało z możliwości rekrutowania wyłącznie w sposób zdalny, dlatego też wielu z nich dopiero wypracowuje rozwiązania, które są dla nich nie tylko satysfakcjonujące, ale i optymalne. Zmienia się zatem cały proces rekrutacji, rzadziej korzystamy z rozmów f2f, nie skupiamy się już tylko na lokalnym rynku rekrutacyjnym, ale także bardziej przyglądamy się zasobom, jakie posiadamy już w organizacji. Sądzę, że dzięki pandemii, wielu pracodawców przekonało się do zdalnej rekrutacji i ten trend pozostanie z nami na dłużej.

 

Praca.pl: Jak zmienił się obraz działań EB? Gdzie i jak warto, żeby pracodawca aktywnie działał w budowaniu marki?


Agnieszka Ciećwierz: Kluczowym motywatorem do przyjęcia nowej oferty pracy przez kandydata jest teraz przede wszystkim stabilne i bezpieczne zatrudnienie oraz propozycja większego wynagrodzenia. Widzimy zatem, że jeśli chodzi o wymagania, które wcześniej były bardziej wygórowane (możliwość konkretnego rozwoju, dodatkowe liczne benefity), nastąpiła spora zmiana. Jak wiemy, większość działań przeniosła się całkowicie do świata on-line, stąd warto, aby pracodawcy zadbali w końcu o swoją obecność w sieci, a przede wszystkim na kanałach social media (Facebook, Instagram, LinkedIn), gdzie w tym momencie mogą spotkać większość kandydatów.

 

Praca.pl: Wybiegnijmy trochę dalej w przyszłość – jak będzie odbywać się komunikacja na linii rekruter – kandydat za 10 lat?


Agnieszka Ciećwierz: Szczerze przyznam, że ciężko stwierdzić, tym bardziej, że jak pokazał 2020 rok, świat lubi zaskakiwać i ciężko jest przewidzieć, co wydarzy się w tak długim czasie jak 10 lat. To, co jest pewne, to to, że na naszych oczach następuje transformacja cyfrowa i według raportu Future of Jobs 2020 World Economic Forum do 2025 roku zlikwidowanych zostanie 85 mln miejsc pracy, które zostaną zastąpione 97 mln nowych etatów, znacznie lepiej dostosowanych do hybrydowego modelu pracy. Mimo to sądzę, że jedno pozostanie niezmienne – wartość szczerej komunikacji na linii kandydat – pracodawca oraz pracodawca – kandydat w całym procesie rekrutacyjnym.

 

Praca.pl: Proszę podzielić się z nami własnym komentarzem dotyczącym podsumowania 2020 lub prognoz 2021 w obszarze HR.


Agnieszka Ciećwierz: Rok 2020 pokazał, jak ważna jest szybka adaptacja do zmian – zarówno po stronie kandydatów, jak i pracodawców. Tylko organizacje, które potrafiły szybko reagować, podejmować decyzje i działać, poradziły sobie w tym trudnym dla wszystkich czasie. Dlatego warto skupić się na tym, jakie zasoby kompetencyjne posiadamy już w naszej organizacji i pracować nad nimi tak, aby kolejna taka sytuacja nie była dla nas zaskoczeniem, a jedynie bodźcem do zmian na lepsze. W związku z tym trend, na który stawiam i wróżę mu największy rozwój to re- i upskilling, czyli wypełnienie luki kadrowej, przekwalifikowanie pracowników ze schyłkowych branż do sektorów wykazujących tendencję wzrostową, zapewnienie pracownikom możliwości dostosowania ich kompetencji do cyfrowej rzeczywistości. Myślę, że w dobie zmniejszonej liczby rekrutacji jest to trend, który najsilniej się rozwinie i pozostanie z nami nie tylko na 2021 rok.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Operator wózka widłowego

    ManpowerGroup   Stryków    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   28,00 - 30,00 zł brutto/godz.
    1 godz.
    Zadania: Obsługa wózka widłowego (załadunek i rozładunek towaru) Przygotowanie zamówień do wysyłki – kompletacja; Operacje magazynowe – uzupełnianie miejsc magazynowych, relokacja towarów; Zabezpieczanie towarów do wysyłki – zamykanie palet, etykietowanie; Wymagania: Uprawnienia na...
  • Starszy Specjalista Szkoleń Personelu Produkcyjnego

    Polpharma Biologics   Ożarów Mazowiecki    praca stacjonarna
    1 godz.
    Poszukujemy dynamicznej i zorganizowanej osoby na stanowisko Starszego Specjalisty Szkoleń Personelu Produkcyjnego w obszarze downstream. Chcemy, abyś miał realny wpływ na zapewnienie wysokiego poziomu wyszkolenia pracowników, aby utrzymać ciągłość wytwarzania produktów zgodnie ze...
  • Mistrz Elektroepilacji

    ELEKTROEPILACJA.PL SP. Z O.O.   Warszawa, Ochota    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie  pełny etat   4 242 - 9 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Opis stanowiska: Przeprowadzanie zabiegów elektroepilacji, Indywidualne doradztwo dla klientów w zakresie przeprowadzanych zabiegów, Dbanie o najwyższe standardy obsługi klienta i higieny pracy, Aktywny udział w życiu salonu i jego promocji.
  • Starszy Inspektor / Specjalista / Starszy Specjalista / Główny Specjalista w Wydziale Monitoringu II w Departamencie Monitoringu i Programowania

    Centrum Unijnych Projektów Transportowych   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista mid / junior  umowa na zastępstwo  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Umowa na czas określony w celu zastępstwa Dołącz do CUPT! Dążymy do zapewnienia pracownikom atrakcyjnych i konkurencyjnych warunków płacy i pracy. Największym naszym kapitałem są pracownicy. Razem będziemy tworzyć przyjazną i nowoczesną Instytucję. Staramy się zapewnić równowagę...
  • Specjalista ds. sprzedaży i obsługi klienta

    Whitebox   Czeladź    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: kontakt ze stałymi klientami firmy oraz pozyskiwanie nowych; wsparcie działu sprzedaży w zakresie tworzenia ofert; nadzór nad procesem sprzedaży; prace biurowe; współpraca z innymi działami firmy; inne zadania zlecone przez przełożonego;
  • Specjalista Produktowy Multiagencyjny

    GRUPA PZU   Bydgoszcz    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    Wsparcie Kierownika Sprzedaży w realizacji planów i zadań sprzedażowych; Wdrażanie nowych produktów i przeprowadzanie akcji sprzedażowych; Analizowanie rynku ubezpieczeniowego oraz monitoring działań konkurencji; Zapewnienie terminowego i jakościowego przygotowania dokumentacji...

Najnowsze artykuły

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia.