Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Działanie na niekorzyść pracodawcy - konsekwencje, Kodeks pracy

Działanie na niekorzyść pracodawcy - konsekwencje, Kodeks pracy

 
Działanie na niekorzyść pracodawcy - konsekwencje, Kodeks pracy

Obowiązki pracownika

 

Kodeks pracy zawiera zarówno wzajemne prawa, jak i obowiązki pracodawcy oraz pracownika. Obliguje zatrudnione osoby przede wszystkim do dbania o dobro zakładu pracy. Leży ono w interesie obu stron, dlatego szef i podwładni powinni dokładać wszelkich starań, aby firma mogła się rozwijać, poszerzać swoją działalność i przynosić zyski.
Wedle art. 100. kodeksu: „Pracownik jest obowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę.”

Co można zrobić, jeśli podejrzewa się któregoś z podwładnych o działanie na niekorzyść pracodawcy i jeśli ktoś zdecydowanie nie jest sumienny? Prawo dopuszcza szereg możliwości ukarania niesubordynowanego pracownika.


Kodeks pracy - działanie na niekorzyść pracodawcy


Niedbałe wykonywanie obowiązków i w efekcie utrata kluczowego klienta, przychodzenie do pracy w stanie nietrzeźwości, notoryczne spóźnienia i nieusprawiedliwione nieobecności… to tylko niektóre z szerokiej palety nieakceptowalnych zachowań. Konsekwencje, jakie mogą spotkać niesubordynowanych pracowników ściśle określa Kodeks pracy. Zatrudnieni muszą się liczyć z upomnieniem, naganą, a nawet wypowiedzeniem umowy o pracę.

Dział V Kodeksu pracy poświęcony został odpowiedzialności materialnej pracowników. Dotyczy zarówno odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę, jak i za powierzone mienie. Zawiera zasady, na jakich pracodawca może domagać się zadośćuczynienia finansowego za wyrządzone szkody.


Działanie na niekorzyść pracodawcy - konsekwencje

 

Wyobraźmy sobie, że jeden z pracowników przez nieuwagę pomylił się w raporcie finansowym i naraził firmę na straty, a drugi przyszedł do pracy pod wpływem alkoholu, rozbił służbowy telefon, a potem poszedł jeszcze na parking i przypadkiem zarysował firmowe auto. Na pierwszy rzut oka widać różnicę między tymi dwoma przykładami.  

Pracodawca w obu przypadkach może wyciągnąć konsekwencje z działań podwładnych. Wymiar kary powinien być adekwatny do winy pracownika. Zgodnie z art. 122. Kodeksu pracy: „Jeżeli pracownik umyślnie wyrządził szkodę, jest obowiązany do jej naprawienia w pełnej wysokości”. Co za tym idzie, pracodawca może domagać się pokrycia całkowitych kosztów naprawy służbowego telefonu i samochodu.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku nieumyślnego działania na niekorzyść pracodawcy. W takich przypadkach, zgodnie z art. 119. Kodeksu pracy: „Odszkodowanie ustala się w wysokości wyrządzonej szkody, jednak nie może ono przewyższać kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody.”

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. obsługi klienta

    GCC7 Services Ltd   Malta, St. Julians   
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    TWOJE OBOWIĄZKI: Pełnienie roli głównego punktu kontaktowego we wszelkich sprawach związanych z Twoimi kontami. Budowanie i utrzymywanie silnych, długotrwałych relacji z klientami. Rozwijanie relacji zaufania doradców z kluczowymi klientami. Zapewnienie terminowej i skutecznej dostawy...
  • Pracownik produkcji - owoce i warzywa

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Maasdijk   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   7 500 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Wymagania: zaangażowanie i motywacja do pracy; mile widziane prawo jazdy kat. B; co najmniej podstawowa znajomość języka angielskiego; dobra organizacja pracy; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres – chcemy się z Tobą związać na jak najdłużej! Obowiązki: pakowanie,...
  • Lekarz Psychiatra

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca zdalna / hybrydowa / stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    udzielanie świadczeń zdrowotnych w zakresie konsultacji psychiatrycznych, zapewnienie wysokich standardów obsługi Pacjenta, przestrzeganie obowiązujących procedur.
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz w oddziałach szpitalnych, zachowawczych, zabiegowych, pracowni endoskopii oraz na bloku operacyjnym

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Wykształcenie co najmniej średnie medyczne na kierunku pielęgniarstwo, Aktualne prawo wykonywania zawodu, Orientacja na Pacjenta, empatia, wysoka kultura osobista, Dobra organizacja pracy własnej, Znajomość obsługi komputera oraz urządzeń biurowych.
  • Lekarz Specjalista

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa / pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Realizacja usług medycznych, Zapewnienie wysokich standardów obsługi Pacjenta, Przestrzeganie procedur.
  • T-Mobile Polska
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat   4 800 - 8 000 zł brutto/mies.
    1 godz.
    Zadania, które na Ciebie czekają: Sprzedaż pełnej gamy produktów i usług świadczonych przez T-Mobile; Realizacja indywidualnych celów sprzedażowych, jakościowych i ilościowych; Odpowiedzialność za utrzymanie i rozwijanie bazy klientów; Budowanie długoletnich relacji z Klientami;...

Najnowsze artykuły

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.