Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Działanie na niekorzyść pracodawcy - konsekwencje, Kodeks pracy

Działanie na niekorzyść pracodawcy - konsekwencje, Kodeks pracy

 
Działanie na niekorzyść pracodawcy - konsekwencje, Kodeks pracy

Obowiązki pracownika

 

Kodeks pracy zawiera zarówno wzajemne prawa, jak i obowiązki pracodawcy oraz pracownika. Obliguje zatrudnione osoby przede wszystkim do dbania o dobro zakładu pracy. Leży ono w interesie obu stron, dlatego szef i podwładni powinni dokładać wszelkich starań, aby firma mogła się rozwijać, poszerzać swoją działalność i przynosić zyski.
Wedle art. 100. kodeksu: „Pracownik jest obowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę.”

Co można zrobić, jeśli podejrzewa się któregoś z podwładnych o działanie na niekorzyść pracodawcy i jeśli ktoś zdecydowanie nie jest sumienny? Prawo dopuszcza szereg możliwości ukarania niesubordynowanego pracownika.


Kodeks pracy - działanie na niekorzyść pracodawcy


Niedbałe wykonywanie obowiązków i w efekcie utrata kluczowego klienta, przychodzenie do pracy w stanie nietrzeźwości, notoryczne spóźnienia i nieusprawiedliwione nieobecności… to tylko niektóre z szerokiej palety nieakceptowalnych zachowań. Konsekwencje, jakie mogą spotkać niesubordynowanych pracowników ściśle określa Kodeks pracy. Zatrudnieni muszą się liczyć z upomnieniem, naganą, a nawet wypowiedzeniem umowy o pracę.

Dział V Kodeksu pracy poświęcony został odpowiedzialności materialnej pracowników. Dotyczy zarówno odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę, jak i za powierzone mienie. Zawiera zasady, na jakich pracodawca może domagać się zadośćuczynienia finansowego za wyrządzone szkody.


Działanie na niekorzyść pracodawcy - konsekwencje

 

Wyobraźmy sobie, że jeden z pracowników przez nieuwagę pomylił się w raporcie finansowym i naraził firmę na straty, a drugi przyszedł do pracy pod wpływem alkoholu, rozbił służbowy telefon, a potem poszedł jeszcze na parking i przypadkiem zarysował firmowe auto. Na pierwszy rzut oka widać różnicę między tymi dwoma przykładami.  

Pracodawca w obu przypadkach może wyciągnąć konsekwencje z działań podwładnych. Wymiar kary powinien być adekwatny do winy pracownika. Zgodnie z art. 122. Kodeksu pracy: „Jeżeli pracownik umyślnie wyrządził szkodę, jest obowiązany do jej naprawienia w pełnej wysokości”. Co za tym idzie, pracodawca może domagać się pokrycia całkowitych kosztów naprawy służbowego telefonu i samochodu.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku nieumyślnego działania na niekorzyść pracodawcy. W takich przypadkach, zgodnie z art. 119. Kodeksu pracy: „Odszkodowanie ustala się w wysokości wyrządzonej szkody, jednak nie może ono przewyższać kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody.”

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Robotnik produkcyjny / Operator maszyn

    WORKPOL Sp. z o.o.   Wrocław, Psie Pole    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  pełny etat   4 600 - 5 500 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Praca na hali produkcyjnej polegająca na obsłudze maszyn i urządze; Kontrolowanie jakości produktów; Pakowanie
  • Higienistka stomatologiczna / Higienista stomatologiczny

    Medicover Stomatologia   Ostróda, ul. Wojska Polskiego 3    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / asystent  umowa o pracę / zlecenie
    4 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: samodzielne wykonywanie zabiegów higienizacji, asystowanie przy zabiegach stomatologicznych (standard pracy na 4 ręce), przygotowanie gabinetu stomatologicznego do pracy samodzielnej lub z lekarzem, sterylizację narzędzi i materiałów.
  • MIRBUD S.A.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    5 godz.
    Opis ogłoszenia: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji pracy na budowie, koordynacja branżowa i nadzór nad właściwą organizacją robót elektrycznych na budowie, w oparciu o wymagania kontraktu, dokumentację techniczną i przepisy BHP, prowadzenie dokumentacji w zakresie...
  • Sprzedawca - Projektant mebli kuchennych (E-Commerce)

    AGATA Spółka Akcyjna   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Do głównych obowiązków na tym stanowisku będzie należało: Zapewnienie najwyższego poziomu standardu obsługi klienta; Przygotowanie projektu kuchni, garderoby, sypialni oraz pokoju dziennego; Obsługa klientów podczas wideo rozmowy; Prezentacja oferty produktowej wraz z wyceną dostosowaną...
  • Młodszy Specjalista ds. Umów

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Twoje zadania: Obsługa obiegu dokumentacji Klientów; Sporządzanie pism, metryczek i rejestracja obiegu dokumentów dotyczących danego Klienta; Weryfikacja kompletności załączonych dokumentów wysyłanych do Klienta oraz otrzymywanych od Klienta; Monitorowanie terminowości odsyłania przez...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   za 2 dni wygasa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    7 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.