Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Dofinansowanie do wynagrodzeń w przypadku zatrudnienia pracownika 50+

Dofinansowanie do wynagrodzeń w przypadku zatrudnienia pracownika 50+

 
Dofinansowanie do wynagrodzeń w przypadku zatrudnienia pracownika 50+

Osoby po 50. roku życia często napotykają trudności w znalezieniu zatrudnienia. Dlaczego pracodawcy powinni dać im szansę? Czy pracownik 50+ może sprawdzić się równie dobrze, a nawet lepiej niż ktoś młodszy?

 

Zatrudnienie pracownika 50+, korzyści dla pracodawcy

 

Okazuje się, że przyjęcie do pracy kandydata w średnim wieku może mieć sporo zalet. Już sam fakt, że ktoś taki ma zwykle szeroką wiedzę, doświadczenie i znacznie lepszą znajomość branży przemawia na korzyść starszego pracownika. Z powodzeniem może uzupełniać młodszy zespół, a dzięki różnorodności wiekowej efekty pracy będą jeszcze lepsze.

 

Niemniej do wielu firm trafiają przede wszystkim argumenty wskazujące na korzyści ekonomiczne wynikające z podpisania umowy z osobą 50+, a w szczególności – obniżenie kosztu zatrudnienia pracownika. Zachęcić do przyjmowania starszych osób mają dotacje z urzędu pracy, które wspomniany koszt pracownika znacznie redukują.

 

Dofinansowanie wynagrodzeń za zatrudnienie pracownika 50+ obejmuje:
• wynagrodzenie,
• składki na ubezpieczenie społeczne,
• nagrody.

Kwota refundacji nie jest wyższa niż połowa obowiązującego w danym roku minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie.

 

Jak ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzeń?

 

Pracodawca składa do urzędu pracy wniosek, w którym wskazuje chęć utworzenia miejsca pracy dla osoby po 50. Do wniosku dołącza również odpowiednie zaświadczenie lub oświadczenie o pomocy de minimis (wszystkie formularze można pobrać wprost ze stron urzędów pracy).

 

Istotne jest to, że firma nie może wskazać, którego bezrobotnego chciałaby zatrudnić – wybór należy do PUP-u. Zwrot kosztów odbywa się na podstawie umowy podpisanej między starostą a pracodawcą lub przedsiębiorcą.

 

Refundacja kosztów obejmuje czas:

• 12 miesięcy (zatrudnienie bezrobotnego w wieku 50-59 lat,
• 24 miesiące (zatrudnienie bezrobotnego, który ukończył 60 lat).

 

Po tym czasie firma jest zobowiązana do tego, by nadal zatrudniać pracownika po 50. roku życia przez okres:
• 6 miesięcy (skierowany pracownik w wieku 50-59 lat),
• 12 miesięcy (skierowany pracownik, który ukończył 60 lat).

 

Wymagania, jakie pracodawca musi spełnić

 

O dofinansowanie na zatrudnienie pracownika po 50. roku życia może starać się jedynie takie przedsiębiorstwo, które m.in. nie ma problemów finansowych, zaległych zobowiązań skarbowych, dla ZUS-u, na rzecz Funduszu Pracy i in., nie wstrzymuje się z wypłacaniem wynagrodzeń czy w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie zwalniało pracowników z przyczyn leżących po stronie pracodawcy.

 

Z możliwości skorzystania z refundacji wyklucza też fakt, że pracodawca lub przedsiębiorca był karany w ciągu ostatnich 2 lat za przestępstwa gospodarcze. Szczegółowe wytyczne i wymogi dla pracodawców można znaleźć na stronach urzędów pracy w zakładce Dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie bezrobotnego w wieku 50+.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Pracownik biurowy

    MIRBUD S.A.   Jawor, ul. Wiejska    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Opis stanowiska: Obsługa administracyjna biura. Fakturowanie. Prowadzenie korespondencji przychodzącej i wychodzącej. Rejestracja i archiwizacja dokumentów. Zapewnienie efektywnego obiegu informacji i dokumentów w firmie. Tworzenie raportów. Koordynowanie zaopatrzenia biura. Wspieranie...
  • Starszy Operator/ Operator Techniczny

    ManpowerGroup   Ożarów Mazowiecki    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    Zadania: Wykonywanie procesów technologicznych i pomocniczych zgodnie z procedurami i instrukcjami; Obsługa maszyn i urządzeń na linii produkcyjnej oraz odpowiedzialność za ich prawidłową eksploatację; Wykonywanie przezbrojeń, regulacji i usuwanie usterek maszyn i urządzeń na linii...
  • Commissioning Technician

    ManpowerGroup   Gdynia    praca stacjonarna
    specjalista (mid)
    11 godz.
    ​​​​​Responsibilities: Conduct I/O testing for all VOW/Scanship PLC systems. Diagnose and troubleshoot PLC faults. Participate in and support commissioning activities. Provide on-site technical support to shipyards and ship-owners. Assist with factory acceptance (FAT) and site acceptance...
  • Specjalista ds. logistyki

    ManpowerGroup   Brzeg    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    Zadania: Organizowanie i zarządzanie importowanymi towarami, transport śródlądowy w UE itp. Zlecanie i nadzór nad procesem dostaw materiałów; Nadzór nad dokumentacją transportową; Raportowanie; Wymagania: Min. 3 lata doświadczenia w logistyce Biegła znajomość języka angielskiego –...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz (Medycyna Szkolna)

    Świat Zdrowia   Bydgoszcz, ul. Łochowskiego 7a    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa
    13 godz.
    W naszym zespole będziesz: udzielać pierwszej pomocy w wypadkach i nagłych zachorowaniach, wykonywać testy przesiewowe/bilanse zdrowia, współpracować z dyrektorem szkoły i nauczycielami, pomagać uczniom, z problemami zdrowotnymi i niepełnosprawnością, prowadzić edukację zdrowotną (w...
  • Świat Zdrowia
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat / część etatu
    13 godz.
    Oczekujemy: ukończonej specjalizacji z medycyny rodzinnej / pediatrii / chorób wewnętrznych lub też w trakcie specjalizacji, lub bez specjalizacji, doświadczenia w pracy w POZ, aktualnego prawa do wykonywania zawodu, dążenia do doskonalenia opieki medycznej nad pacjentami, pozytywnej postawy...

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?