Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Dlaczego warto organizować warsztaty strategiczne i jaka jest w nich rola działu HR?

Dlaczego warto organizować warsztaty strategiczne i jaka jest w nich rola działu HR?

 
Dlaczego warto organizować warsztaty strategiczne i jaka jest w nich rola działu HR?

Warsztaty strategiczne – do czego służą?

 

Każda firma, by rozwijać się w branży, powinna opracowywać strategie ekspansji dopasowane do swoich możliwości i potrzeb. Metody przygotowania planów są różne, a jedną z nich są warsztaty strategiczne.

 

Na czym one polegają? To, mówiąc ogólnie, zebranie osób decyzyjnych w firmie, odbywające się co pewien okres (np. półrocze, rok), na którym analizuje się historię przedsiębiorstwa oraz wyznacza i precyzuje kierunki rozwoju. Zebrany w jednym miejscu zarząd oraz managerowie, liderzy zespołów przedstawiają sprawozdania ze swoich działań i w jednym miejscu debatują oraz opracowują zasady, na których opierać się będzie mapa do sukcesu firmy – plany finansowe, kadrowe, wizję przedsiębiorstwa itp.

 

Warsztat strategiczny – jak powinien wyglądać?

 

Forma warsztatów powinna być dopasowana do charakteru przedsiębiorstwa. Jednak można wyróżnić kilka podstawowych punktów, które są uniwersalne dla każdego spotkania (lub serii spotkań).

 

Po pierwsze należy opracować plan zebrania, wyznaczyć punkty oraz dokładnie określić cele, dla których przeprowadza się konkretny warsztat strategiczny – może to być na przykład modyfikacja strategii, określenie, jakie powinny być główne filary sukcesu, mapa myśli prowadząca do ich sformułowania. Te założenia należy przedstawić na początku zebrania, aby każdy miał jasność, w jakim kierunku ono podąża.

 

Kolejnym krokiem jest przeanalizowanie dotychczasowych decyzji, działań i ocenienie, jakie konsekwencje przyniosły przedsiębiorstwu. Następnie jest czas na burzę mózgów, analizę SWOT i wszelkie inne techniki pomagające opracować optymalne dla przedsiębiorstwa rozwiązania.

 

Do elementów warsztatów strategicznych należy również dołączyć metody wdrażania planów, sposoby ich weryfikacji itp. Ważne jest także, by sporządzić raporty z takich spotkań, w jak najbardziej czytelnej formie, by w razie wątpliwości móc sięgnąć do wypracowanych założeń w każdym momencie.

 

Mapa sukcesu firmy – rola działu HR

 

Mogłoby się wydawać, że najistotniejsze segmenty przedsiębiorstwa to dział produkcji, sprzedaży, finansowy. Nie należy jednak zapominać, że każdy z nich tworzony jest przez ludzi – którzy mają odpowiednie umiejętności, kwalifikacje, plany i określone drogi rozwoju. Dlatego tak ważne jest, by przy opracowywaniu strategii nie pomijać działu HR. Dysponuje on niezbędną wiedzą na temat kapitału ludzkiego w firmie. Dzięki niej będzie można najlepiej wykorzystać gromadzony w firmie potencjał i sprofilować go w kierunku nowej wizji przedsiębiorstwa.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. Obsługi Klienta z j. niemieckim

    Foundever   Warszawa    praca zdalna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Do twoich zadań należeć będzie: Obsługa klienta poprzez email, chat, połączenia telefoniczne. Dążenie do osiągania wyznaczonych przez managerów wskaźników zadowolenia klientów. Zaangażowanie i zrozumienie problemów klienta aby jak najlepiej mu pomóc.
  • Mobilny Doradca Klienta

    GRUPA PZU   Kędzierzyn-Koźle    praca mobilna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    4 godz.
    Realizacja planów sprzedażowych, w szczególności poprzez pozyskiwanie nowych klientów, w zakresie ubezpieczeń majątkowych, komunikacyjnych oraz życiowych Obsługa klienta zgodnie ze standardami Grupy PZU Utrzymywanie długofalowych relacji z klientem Budowanie portfela klientów również...
  • Specjalista ds. zakupów

    Kronospan Polska Sp. z o.o.   Szczecinek    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Do obowiązków osoby na tym stanowisku będzie należeć m.in.: Tworzenie strategii zakupowej w ramach zarządzanej kategorii surowców chemicznych. Efektywne zarządzanie powierzoną kategorią zakupową i portfolio dostawców. Negocjowanie warunków handlowych i umów z dostawcami. Ścisła...
  • Logopeda

    Integracyjne Przedszkole Zdrowia   Szczecin, Monte Cassino 16    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat / część etatu  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    W przedszkolu, szkole i placówce zależy nam na : diagnozowaniu logopedycznym, prowadzeniu zajęć logopedycznych, podejmowaniu działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu zaburzeń komunikacji językowej, wspieranie nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i innych specjalistów w...
  • Specjalista ds. Dystrybucji

    GEODIS Road Network Sp. z o.o.   Robakowo, k. Poznania    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Twój zakres obowiązków Przekazywanie kierowcom zleceń dystrybucyjnych Zapewnienie odpowiednich środków transportu w celu realizacji zleceń Klientów Optymalne planowanie transportów Kontrola dostaw i odbiorów przesyłek dystrybucyjnych Kontrola dokumentacji dystrybucyjnej Kontrola jakości...
  • Młodszy Specjalista ds. Umów

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Twoje zadania: Obsługa obiegu dokumentacji Klientów; Sporządzanie pism, metryczek i rejestracja obiegu dokumentów dotyczących danego Klienta; Weryfikacja kompletności załączonych dokumentów wysyłanych do Klienta oraz otrzymywanych od Klienta; Monitorowanie terminowości odsyłania przez...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw można skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy oraz liczby karmionych dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.