Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Delokalizacja przedsiębiorstw, czyli jak przenieść firmę za granicę?

Delokalizacja przedsiębiorstw, czyli jak przenieść firmę za granicę?

 
Delokalizacja przedsiębiorstw, czyli jak przenieść firmę za granicę?

Świat, który w dużej mierze stoi przed nami otworem, zachęca do podejmowania pewnych kroków i zmian w życiu. Emigracja zarobkowa już od wielu lat cieszy się ogromną popularnością. Coraz większe zainteresowanie budzi także prowadzenie działalności gospodarczejza granicą. Nieustannie zmieniające się przepisy, nowe obowiązki podatkowe i rosnące koszty prowadzenia biznesu sprawiają, że coraz więcej Polaków rozważa przeniesienie firmy za granicę. Z czym wiąże się delokalizacja przedsiębiorstw i jakie ryzyko za sobą niesie? 

 

Spis treści

Swoboda działalności gospodarczej – na czym polega?

 

Otwarte granice i łatwość podróżowania przekłada się nie tylko na zwiększenie ruchu turystycznego, ale silnie oddziałuje także na inne aspekty życia. Wiele z nich dotyczy chociażby życia zawodowego. Emigracja zarobkowa jest niezwykle popularną opcją, z której od dziesięcioleci chętnie korzysta wielu Polaków. Ci, którzy chcą skosztować życia w innym kraju, rozwijać się zawodowo na zagranicznych rynkach i utrzymywać międzynarodowe relacje, nie muszą stawiać czoła większym barierom. Rynek wewnętrzny Unii Europejskiej jest rynkiem jednolitym, który zapewnia swobodny przepływ towarów, usług, kapitału oraz osób. Obywatele państw UE i EOG mogą cieszyć się swobodą życia, pracy, nauki, ale i prowadzenia działalności we wszystkich państwach członkowskich Unii oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W świetle prawa i zapisów Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej mogą oni: 

 

  • trwale i stale prowadzić działalność gospodarczą w wybranym państwie członkowskim (swoboda przedsiębiorczości),

  • tymczasowo oferować i świadczyć usługi w innych państwach członkowskich, pozostając jednocześnie w kraju pochodzenia (swoboda świadczenia usług).

 

Działalność gospodarcza za granicą a rezydencja podatkowa 

 

W obliczu wciąż zmieniających się przepisów prawnych i wysokich kosztów prowadzenia własnego biznesu przeniesienie działalności za granicę może okazać się kuszącą i opłacalną propozycją dla wielu polskich przedsiębiorców. Warto jednak wiedzieć, że sam fakt zarejestrowania firmy w innym kraju nie powoduje zwolnienia z płacenia podatków, składek i innych obciążeń publicznoprawnych w Polsce. 

 

Pamiętaj! 

 

Zarejestrowanie firmy i formalne przeniesienie siedziby działalności gospodarczej za granicę nie powoduje automatycznej zmiany miejsca opodatkowania tejże działalności. 

 

Kwestią, która nierozerwalnie wiąże się z delokalizacją działalności i usystematyzowaniem wszelkich spraw związanych z przeniesieniem firmy za granicę, jest rezydencja podatkowa. Jest ona niczym innym jak krajem, w którym podatnik zobowiązuje się do rozliczania swoich dochodów i płacenia podatków. Rezydencja ta ustalana jest na podstawie kilku kryteriów, a konkretniej na podstawie tego, gdzie znajduje się centrum interesów życiowych, osobistych lub gospodarczych podatnika. 

 

Centrum interesów osobistych interpretuje się zwykle jako miejsce, w którym podatnik ma więcej powiązań osobistych i towarzyskich czy miejsce, w którym przebywa na przykład jego rodzina. Znaczenie ma także terytorium, na którym podejmuje on aktywność społeczną, kulturalną czy obywatelską. 

 

Z kolei centrum interesów gospodarczych oznacza najczęściej miejsce prowadzenia działalności zarobkowej, czyli kraj, w którym uzyskuje się większość dochodów i miejsce, w którym posiada się majątek, różnego rodzaju inwestycje czy chociażby zobowiązania kredytowe. 

 

Pamiętaj! 

 

Rezydencja podatkowa rodzi obowiązek zapłaty podatku w państwie rezydencji, uwzględniając wszystkie dochody – zarówno te osiągnięte w Polsce, jak i dochody powstałe w wyniku prowadzenia działalności za granicą. 

 

Przeniesienie firmy za granicę – powody

 

Polscy przedsiębiorcy nie mogą liczyć na stagnację i nudę wynikającą z prowadzenia własnego biznesu. Ostatnie lata okazały się dla wielu z nich niemałym wyzwaniem i próbą czasu. Rosnące koszty prowadzenia działalności, w odczuciu wielu osób niejasne i mało stabilne przepisy prawne oraz ogrom biurokracji i formalności, jakich musi dopełnić każdy podatnik, to codzienność polskich przedsiębiorców. O ile z wieloma z nich można sobie poradzić i stawić im czoła, tak istnieje pewien czynnik, który dla wielu przedsiębiorców okazuje się kwestią absolutnie nie do przeskoczenia. Mowa oczywiście o rosnących podatkach. Wielu przedsiębiorców poszukuje zatem pomysłów i rozwiązań, które pozwoliłyby na obniżenie świadczeń publicznoprawnych. Jednym z takich pomysłów jest właśnie przeniesienie działalności gospodarczej za granicę.

 

Z uwagi na członkowsko w Unii Europejskiej i swobodę prowadzenia działalności gospodarczej, przeniesienie firmy za granicę wydaje się więc dobrym i łatwym do zrealizowania pomysłem na uniknięcie „skutków ubocznych” prowadzenia biznesu w Polsce. Czy jest tak rzeczywiście?

 

Warto mieć na uwadze, że choć za przeniesieniem działalności gospodarczej za granicę przemawia wiele argumentów, delokalizacja wiąże się często także z wieloma dodatkowymi kwestiami, takimi jak chociażby uzyskanie odpowiednich zezwoleń czy koncesji. Co jednak najważniejsze, a o czym bardzo często zapominamy – założenie firmy czy formalne przeniesienie firmy za granicę to rozwiązanie jedynie pozornie załatwiające sprawę obniżenia kosztów podatkowych. W rzeczywistości formalna relokalizacja jest jednak niewystarczająca, co udowodnić może już pierwsza kontrola Urzędu Skarbowego czy ZUS-u. Dlaczego? W świetle prawa przeniesienie działalności powinno być równoznaczne z przeniesieniem faktycznego miejsca prowadzenia tej działalności

 

Pamiętaj! 

 

By uniknąć obciążeń publicznoprawnych w Polsce nie wystarczy jedynie formalnie przenieść działalności za granicę. Relokacja musi wiązać się także z faktycznym przeniesieniem się podatnika do nowego kraju. W przypadku, gdy przedsiębiorca zarejestruje firmę za granicę, ale nadal na stałe będzie przybywać w Polsce, pozostaje on polskim rezydentem podatkowym, mających centrum interesów życiowych w Polsce.

 

Jak przenieść firmę za granicę?

 

W dzisiejszych czasach zakładanie firmy czy przeniesienie jej na zagraniczny grunt wydaje się kwestią niezbyt skomplikowaną. Pierwszą sprawą wartą rozważenia jest sposób funkcjonowania działalności. Zastanówmy się, czy w świetle publicznoprawnych obciążeń w danym kraju bardziej opłacalne jest prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej czy być może założenie spółki? Pamiętajmy jednak, że decydując się na przeniesienie firmy, nie musimy likwidować jej w Polsce, a jedynie przekształcić w nową działalność poza granicami kraju ojczystego. Rejestracja działalności w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej będzie przebiegać w bardzo podobny sposób do tego, jaki znamy z polskich realiów. 

 

Pamiętaj! 

 

Według informacji podanych przez rządowy portal gov.pl poszczególne państwa członkowskie Unii Europejskiej wymagają zwykle przy rejestracji biznesu podania stałego miejsca zamieszkania. Może to oznaczać konieczność zakupu mieszkania lub wynajęcia go na dłuższy termin.

 

Przeniesienie firmy do innego kraju – korzyści

 

Zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki mające na celu przeniesienie firmy do innego kraju, warto pochylić się na chwilę nad zagadnieniem kosztów działalności gospodarczej oraz kwestią podatków za granicą, które obowiązują w interesującym nas kraju. Przeprowadzenie wstępnej kalkulacji kosztów i korzyści, z jakimi wiąże się delokalizacjaprzedsiębiorstw, to absolutna podstawa, by zweryfikować opłacalność takiego postępowania. 

 

Znacznie mniej formalności, niższe podatki, a przede wszystkim wyższa kwota wolna od podatku sprawiają, że coraz więcej polskich przedsiębiorców interesuje przeniesienie firmy do Czech czy chociażby przeniesienie firmy do Niemiec. Wśród popularnych destynacji na rozpoczęcie własnego biznesu wymienić można również Maltę i Cypr. Każdy z tych krajów będzie miał nieco inne opcje do zaproponowania, dlatego warto sprawdzić, czy rozwiązania oferowane przez dane kraje będą korzystne z punktu widzenia naszego biznesu. 

 

Przeniesienie firmy za granicę a CIT

 

Wiemy już, że fakt zarejestrowania firmy za granicą nie przesądza o zmianie rezydentury podatkowej i nie zwalnia z płacenia podatków i składek w Polsce. W rozumieniu ustawy o podatku CIT nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu podlegają podatnicy, którzy mają siedzibę lub zarząd właśnie na terenie Polski. 

 

Pamiętaj! 

 

W przypadku, gdy przedsiębiorstwo zarejestrowane jest za granicą, ale miejsce zarządu i kierowania firmą znajduje się w Polsce, podatnik jest polskim rezydentem podlegającym pod podatek CIT. 

 

Przeniesienie firmy do innego kraju a PIT

 

W przypadku przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, kluczowym kryterium wyznaczającym kraj rezydentury podatkowej będzie miejsce zamieszkania. W przypadku osób fizycznych, które mieszkają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zachodzi obowiązek podatkowy w kraju zamieszkania. 

 

Zgodnie z art. 3  Ustawy PIT, za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

 

  • posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

  • przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

 

Pamiętaj! 

 

Wystarczy spełnienie jednego z powyższych warunków, by rezydencją podatkową osoby fizycznej była właśnie Polska. W przypadku, gdy żaden z warunków nie zostałby spełniony, dochodzi do zmiany rezydencji podatkowej.



To, o czym jeszcze warto pamiętać, to fakt, że podatnik, którego miejsce zamieszkania mieści się na terenie Polski, ma obowiązek rozliczyć w Polsce podatek dochodowy od całości swoich dochodów, osiąganych zarówno w kraju, jak i za granicą.

 

Przeniesienie firmy za granicę a Exit Tax

 

Wszyscy przedsiębiorcy, którzy myślą o przeniesieniu firmy za granicę, oprócz ewentualnych korzyści płynących z delokalizacji powinni wziąć także pod uwagę regulacje exit tax dotyczące tak zwanego podatku od wyjścia czy podatku od niezrealizowanych zysków. Jest to podatek obowiązujący w wielu krajach Unii Europejskiej, który został wprowadzony celem przeciwdziałania uchylaniu się płacenia należności skarbowych w wyniku przeniesienia biznesu do innego kraju, w którym obowiązują chociażby niższe podatki. Obowiązek uiszczenia tego podatku dotyczy sytuacji, w których w wyniku zmiany rezydencji podatkowej Polska traci prawo do całości lub części opodatkowania dochodów przedsiębiorcy.

 

Pamiętaj! 

 

Przeniesienie siedziby działalności gospodarczej za granicę może rodzić konieczność zapłaty tzw. podatku od niezrealizowanych zysków. Dotyczy to zarówno podatników podatku PIT, jak i CIT.

 

Zarówno przepisy ustawy PIT, jak i CIT wskazują, że opodatkowaniu podatkiem od dochodów z niezrealizowanych zysków podlega:

 

  • przeniesienie składnika majątku poza terytorium Polski, w którego wyniku Polska w całości albo w części traci prawo do opodatkowania dochodów ze zbycia tego składnika majątku, przy czym przenoszony składnik majątku pozostaje własnością tego samego podmiotu,

  • zmiana rezydencji podatkowej przez podatnika podlegającego w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, w której  wyniku Polska w całości albo w części traci prawo do opodatkowania dochodów ze zbycia składnika majątku będącego własnością tego podatnika, w związku z przeniesieniem jego miejsca zamieszkania (siedziby lub zarządu) do innego państwa.

 

Ustawodawca przewidział dwie stawki podatkowe w przypadku dochodów z niezrealizowanych zysków: 

 

  • 19% podstawy opodatkowania – gdy ustalana jest wartość podatkowa składnika majątku,

  • 3% podstawy opodatkowania – gdy nie ustala się wartości podatkowej składnika majątku.

 

Podatek CIT w każdym przypadku wynosi 19% dochodu.

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Inżynier do obsługi inwestycji energetycznej

    KOMTECH   Nowy Sącz    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat   6 000 - 9 000 zł / mies. (w zal. od umowy)
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Obsługa i prowadzenie inwestycji w branży energetycznej; Sporządzanie i redagowanie pism oraz koordynacja terminów; Przygotowywanie i gromadzenie niezbędnej dokumentacji; Kompletowanie i monitorowanie obiegu dokumentów projektowych; Organizacja inwestycji; Wykonywanie...
  • Technik Farmacji w dziale Farmacji Szpitalnej

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa, ul. Św. Wincentego 103    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twoimi zadaniami będą m.in.: czynności w zakresie uprawnień zawodowych zgodnych z prawem farmaceutycznym związane z prawidłowym funkcjonowaniem Działu Farmacji Szpitalnej w zakresie gospodarki lekami i wyrobami medycznymi; przyjmowanie produktów leczniczych do apteki szpitalnej; wydawanie...
  • Kierownik Działu Zamówień

    Transgourmet Polska Sp. z o.o.   Ożarów Mazowiecki, k. Warszawy    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do Twoich zadań będą należeć m.in.: planowanie i nadzór nad działaniami zespołu zamówień (5 osób), ustalanie priorytetów, opracowywanie krótko i długoterminowych planów kompleksowego łańcucha dostaw na podstawie historycznych danych oraz bieżących trendów sprzedażowych i...
  • Business Development Manager

    Apleona Polska Sp. z o.o.   Warszawa    praca mobilna
    specjalista (mid) / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Osoba zatrudniona na stanowisku Business Development Manager będzie odpowiedzialna za: Samodzielna sprzedaż zintegrowanych usług Facillity Management; Rozwijanie i utrzymywanie długofalowych relacji z Kluczowymi Klientami; Realizacja strategii firmy w obszarze rozwoju nowego biznesu; Udział w...
  • Specjalista Przygotowania Produkcji

    M.M.METAL-BUD MACIEJ MISZTALD   Niechcice    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat   4 000 - 4 600 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW nadzór i organizacja pracy brygad przy produkcji konstrukcji stalowych; przygotowywanie zestawień do zakupów w/g dokumentacji technicznej; kontrola stanów magazynowych materiałów; kompletowanie dokumentacji jakościowych materiałów; przygotowanie dokumentacji...
  • Elektryk

    Xella Polska Sp. z o.o.   Wieliszew    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do obowiązków osoby zatrudnionej na tym stanowisku będzie należało: Obsługa i naprawa instalacji elektrycznej, konserwacja linii produkcyjnych, Usuwanie awarii maszyn i urządzeń produkcyjnych, Analizowanie przyczyn usterek, Montaż nowych instalacji siłowych, oświetleniowych,...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?