Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Delegowanie pracownika do pracy za granicą — zasady delegowania i Kodeks pracy

Delegowanie pracownika do pracy za granicą — zasady delegowania i Kodeks pracy

 
Delegowanie pracownika do pracy za granicą — zasady delegowania i Kodeks pracy

Delegowanie pracownika za granicę może mieć miejsce w związku z tymczasowym przeniesieniem go do oddziału firmy mieszczącego się na terenie obcego państwa bądź też do innej firmy (w związku z realizacją umowy zawartej przez pracodawcę z podmiotem prowadzącym działalność na terytorium innego państwa).

 

Delegowanie pracowników za granicę: zasady delegowania

 

Podstawową zasadą dotyczącą delegowania pracowników za granicę jest konieczność zapewnienia pracownikowi delegowanemu takich samych (lub lepszych) warunków jak w miejscu dotychczas wykonywanej pracy.

 

Warunki te obejmują zwłaszcza:
• normy czasu pracy,
• wymiar urlopu wypoczynkowego,
• wynagrodzenie (przynajmniej w kwocie minimalnego wynagrodzenia w kraju delegowania, ale jednocześnie nie niższe, niż to na dotychczas zajmowanym stanowisku),
• bezpieczeństwo i higienę pracy,
• ochronę osób młodocianych oraz pracownic w okresie ciąży i przebywających na urlopie macierzyńskim,
• zasady równego traktowania oraz zakazu dyskryminacji,
• przepisy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

 

Praca w miejscu delegowania powinna również odpowiadać wykształceniu i kompetencjom pracownika.

 

Jak delegować pracownika do pracy za granicą

 

Pracodawca ma obowiązek złożenia w kraju oddelegowania formularza, w którym poświadczy, że pracownik delegowany jest zarejestrowany w systemie zabezpieczenia społecznego w Polsce i nie musi opłacać składek w kraju, do którego wyjeżdża. Dotyczy to jednak tylko oddelegowania na okres do 24 miesięcy – jeśli wyjazd zagraniczny ma trwać dłużej, pracodawca musi wystąpić z wnioskiem o przedłużenie terminu lub wezwać pracownika do przystąpienia do systemu ubezpieczeń społecznych w kraju oddelegowania.

 

Przez okres zgodny z przepisami prawa pracy w kraju świadczenia usług pracodawca musi przechowywać dokumenty dotyczące zatrudnienia delegowanego pracownika, harmonogramu pracy i wypłaty wynagrodzenia. W wielu krajach obowiązuje także konieczność wyznaczenia przedstawiciela pracodawcy zamieszkałego na terenie kraju delegowania, który będzie pośredniczył w kontaktach z urzędem sprawującym kontrolę nad warunkami pracy w miejscu delegacji. Przed wysłaniem podwładnego w delegację zagraniczną pracodawca powinien jednak zawsze dokładnie poznać przepisy obowiązujące w tym zakresie w konkretnym kraju, zwłaszcza jeśli planuje delegować pracownika poza Unię Europejską. W tym przypadku oprócz zapoznania się z przepisami dotyczącymi prawa pracy i zasad delegowania pracowników należy jeszcze sprawdzić, czy obywateli RP nie dotyczy w danym kraju obowiązek wizowy.

 

Delegowanie pracownika: Kodeks pracy

 

Oprócz zapisów w Kodeksie pracy, przy delegowaniu pracowników za granicę znaczenie mają też inne (polskie oraz międzynarodowe) regulacje, a mianowicie:

• Ustawa z dnia 10 czerwca 2016 r. o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług,
• W przypadku delegowania do innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej:
Dyrektywa 96/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 16 grudnia 1996 r. dotycząca delegowania pracowników w ramach świadczenia usług oraz Dyrektywa z dnia 5 maja 2014 r. w sprawie egzekwowania dyrektywy 96/71/WE.

 

Delegując pracowników za granicę, trzeba też koniecznie zapoznać się z regulacjami prawa pracy obowiązującymi w kraju, do którego podwładny ma wyjechać.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Elektryk przemysłowy ze znajomością DGUV V3

    BERGMAN Deutschland GmbH   Niemcy, Grünheide   
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Zadania: Przeprowadzanie testów dla systemów stacjonarnych a także mobilnych urządzeń elektrycznych zgodnie z DGUV V3 (dawniej BGV A3) oraz normami DIN/VDE; Przeglądy techniczne oraz okresowe w celu zapewnienia zgodności z obowiązującymi przepisami; Samodzielne wykonywanie prac...
  • Główna/y Księgowa/y

    ManpowerGroup   Kielce    praca stacjonarna
    ekspert / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Przejęcie prowadzenia ksiąg rachunkowych od zewnętrznego biura księgowego; Samodzielne prowadzenie ksiąg rachunkowych zgodnie z ustawą o rachunkowości; Zapewnienie zgodności procesów z przepisami podatkowymi (w tym dotyczącymi CIT-u estońskiego) Koordynacja...
  • Opiekun Klubowicza

    Medicover Fitness & Gym   Jastrzębie-Zdrój, ul. Turystyczna 5F​iG    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie
    1 godz.
    Wystartuj zdrowo w życie zawodowe i dołącz do #TeamWellFitness! Lokalizacja: Well Fitness - Jastrzębie-Zdrój, ul. Turystyczna 5F​iG Forma zatrudnienia: umowa zlecenie Wymagane doświadczenie: wystarczą chęci, wszystkiego Cię nauczymy!​ Tryb pracy: zmianowy Pracuj z nami! buduj...
  • Specjalista / Specjalistka w Wydziale Technicznym w Biurze Inwestycji

    Polskie Koleje Państwowe S.A.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na tym stanowisku będziesz odpowiedzialny(-a) za: Współpraca z Zespołami Projektowymi w realizacji zadań inwestycyjnych, w tym w zakresie prawidłowego obiegu dokumentacji; Weryfikacja i procedowanie wniosków i materiałów Biura Inwestycji kierowanych na posiedzenia Zarządu Spółki i Rady...
  • Sprzedawca - Doradca Klienta w salonie marki Bytom

    VRG S.A.   Piła, Kasztanowa    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: obsługa Klienta, aktywna sprzedaż naszych produktów, dbanie o ekspozycję towaru, budowanie pozytywnego wizerunku marki.
  • Specjalista / Starszy Specjalista Ochrony Środowiska

    Lotte Wedel Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Sprawdź mieszankę zadań, które czekają na Ciebie w nowej pracy. Będzie słodko! Dbanie o formalno-prawną zgodność wszystkich aspektów Ochrony Środowiska firmy z obowiązującymi przepisami. Realizacja wymagań środowiskowych z zakresu ESG oraz wsparcie w zakresie środowiskowym działu...

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?