Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Delegowanie pracownika do pracy za granicą — zasady delegowania i Kodeks pracy

Delegowanie pracownika do pracy za granicą — zasady delegowania i Kodeks pracy

 
Delegowanie pracownika do pracy za granicą — zasady delegowania i Kodeks pracy

Delegowanie pracownika za granicę może mieć miejsce w związku z tymczasowym przeniesieniem go do oddziału firmy mieszczącego się na terenie obcego państwa bądź też do innej firmy (w związku z realizacją umowy zawartej przez pracodawcę z podmiotem prowadzącym działalność na terytorium innego państwa).

 

Delegowanie pracowników za granicę: zasady delegowania

 

Podstawową zasadą dotyczącą delegowania pracowników za granicę jest konieczność zapewnienia pracownikowi delegowanemu takich samych (lub lepszych) warunków jak w miejscu dotychczas wykonywanej pracy.

 

Warunki te obejmują zwłaszcza:
• normy czasu pracy,
• wymiar urlopu wypoczynkowego,
• wynagrodzenie (przynajmniej w kwocie minimalnego wynagrodzenia w kraju delegowania, ale jednocześnie nie niższe, niż to na dotychczas zajmowanym stanowisku),
• bezpieczeństwo i higienę pracy,
• ochronę osób młodocianych oraz pracownic w okresie ciąży i przebywających na urlopie macierzyńskim,
• zasady równego traktowania oraz zakazu dyskryminacji,
• przepisy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

 

Praca w miejscu delegowania powinna również odpowiadać wykształceniu i kompetencjom pracownika.

 

Jak delegować pracownika do pracy za granicą

 

Pracodawca ma obowiązek złożenia w kraju oddelegowania formularza, w którym poświadczy, że pracownik delegowany jest zarejestrowany w systemie zabezpieczenia społecznego w Polsce i nie musi opłacać składek w kraju, do którego wyjeżdża. Dotyczy to jednak tylko oddelegowania na okres do 24 miesięcy – jeśli wyjazd zagraniczny ma trwać dłużej, pracodawca musi wystąpić z wnioskiem o przedłużenie terminu lub wezwać pracownika do przystąpienia do systemu ubezpieczeń społecznych w kraju oddelegowania.

 

Przez okres zgodny z przepisami prawa pracy w kraju świadczenia usług pracodawca musi przechowywać dokumenty dotyczące zatrudnienia delegowanego pracownika, harmonogramu pracy i wypłaty wynagrodzenia. W wielu krajach obowiązuje także konieczność wyznaczenia przedstawiciela pracodawcy zamieszkałego na terenie kraju delegowania, który będzie pośredniczył w kontaktach z urzędem sprawującym kontrolę nad warunkami pracy w miejscu delegacji. Przed wysłaniem podwładnego w delegację zagraniczną pracodawca powinien jednak zawsze dokładnie poznać przepisy obowiązujące w tym zakresie w konkretnym kraju, zwłaszcza jeśli planuje delegować pracownika poza Unię Europejską. W tym przypadku oprócz zapoznania się z przepisami dotyczącymi prawa pracy i zasad delegowania pracowników należy jeszcze sprawdzić, czy obywateli RP nie dotyczy w danym kraju obowiązek wizowy.

 

Delegowanie pracownika: Kodeks pracy

 

Oprócz zapisów w Kodeksie pracy, przy delegowaniu pracowników za granicę znaczenie mają też inne (polskie oraz międzynarodowe) regulacje, a mianowicie:

• Ustawa z dnia 10 czerwca 2016 r. o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług,
• W przypadku delegowania do innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej:
Dyrektywa 96/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 16 grudnia 1996 r. dotycząca delegowania pracowników w ramach świadczenia usług oraz Dyrektywa z dnia 5 maja 2014 r. w sprawie egzekwowania dyrektywy 96/71/WE.

 

Delegując pracowników za granicę, trzeba też koniecznie zapoznać się z regulacjami prawa pracy obowiązującymi w kraju, do którego podwładny ma wyjechać.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Przedstawiciel Handlowy - branża elektryczna

    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    aktywne pozyskiwanie nowych Klientów, przygotowanie ofert handlowych dla Kontrahentów, budowanie oraz utrzymywanie długofalowych relacji z nowymi i obecnymi Klientami, prowadzenie doradztwa technicznego, dbałość o utrzymanie wysokiego poziomu współpracy z Klientami firmy, kreowanie...
  • Ekspert ds. wynagrodzeń i systemów motywacyjnych

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    1 godz.
    na czas nieokreślony .
  • Architekt sieciowy

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    1 godz.
    okres próbny IT
  • Specjalista / Specjalistka ds. Obsługi Klienta z j. niemieckim

    Foundever   Warszawa    praca zdalna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Do twoich zadań należeć będzie: Obsługa klienta poprzez email, chat, połączenia telefoniczne. Dążenie do osiągania wyznaczonych przez managerów wskaźników zadowolenia klientów. Zaangażowanie i zrozumienie problemów klienta aby jak najlepiej mu pomóc.
  • Młodszy Specjalista ds. Umów

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    Twoje zadania: Obsługa obiegu dokumentacji Klientów; Sporządzanie pism, metryczek i rejestracja obiegu dokumentów dotyczących danego Klienta; Weryfikacja kompletności załączonych dokumentów wysyłanych do Klienta oraz otrzymywanych od Klienta; Monitorowanie terminowości odsyłania przez...
  • Specjalista ds. zakupów

    Kronospan Polska Sp. z o.o.   Szczecinek    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    Do obowiązków osoby na tym stanowisku będzie należeć m.in.: Tworzenie strategii zakupowej w ramach zarządzanej kategorii surowców chemicznych. Efektywne zarządzanie powierzoną kategorią zakupową i portfolio dostawców. Negocjowanie warunków handlowych i umów z dostawcami. Ścisła...

Najnowsze artykuły

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?