Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Czynniki wpływające na wydajność pracowników

Czynniki wpływające na wydajność pracowników

 
Czynniki wpływające na wydajność pracowników

Każdy pracodawca chciałby, żeby jego podwładni wykazywali się maksymalnym zaangażowaniem w swoje obowiązki, wykonywali je w sposób optymalny, przejmowali inicjatywę i byli zmotywowani. Wszyscy dobrze wiemy, że nie zawsze tak jest. Co wpływa na wydajność pracowników?

 

Wpływ warunków pracy na wydajność pracownika

 

Na początek przypomnijmy, czym w zasadzie jest wydajność. Zgodnie z Internetowym Słownikiem Języka Polskiego PWN jest to „suma produktów wytworzonych lub usług świadczonych przez jednego pracownika w określonej jednostce czasu”.

 

Wysoka wydajność zatrudnionego, a także jego efektywność, czyli zdolność do wykonania jak największej pracy przy jak najmniejszych nakładach – przekładają się na produktywność, czyli to, ile firma zyskuje dzięki pracy podwładnego.

 

Menadżerowie starają się stworzyć warunki, dzięki którym podwładny będzie pracował jak najwydajniej, nie obciążając przy tym nadmiernie budżetu przedsiębiorstwa. Na wydajność pracownika ogromny wpływ mają dwa, ściśle ze sobą powiązane czynniki, a więc motywacja oraz warunki pracy. Innymi słowy, im lepsze warunki, tym większa szansa na wyższą motywację, a co za tym idzie, większą wydajność podwładnych.

 

Środowisko pracy – czy ma znaczenie?

 

Do warunków pracy możemy zaliczyć te związane ze środowiskiem pracy (miejscem, wyposażeniem), warunkami zatrudnienia (rodzaj umowy, wynagrodzenie, premie, nadgodziny) oraz czynnikiem ludzkim (sposób zarządzania, atmosfera).

 

Istotne są wszystkie trzy aspekty. Pracownik, który otrzymuje wysokie wynagrodzenie i pracuje w przyjaznym środowisku, ale u którego tzw. work life balance praktycznie nie funkcjonuje, bo szef wymaga od niego ciągłej dyspozycyjności i długich nadgodzin – szybko się wypali, w efekcie stanie się mniej wydajny, a finalnie być może nawet zrezygnuje z pracy.

 

Z drugiej strony ktoś o satysfakcjonującej pensji i pracujący w dobrej atmosferze, ale w miejscu, które ledwie można uznać za zadowalające, prawdopodobnie rozważy ofertę pracy na podobnych warunkach płacowych w konkurencyjnej firmie, oferującej podwładnym np. kafeterię, pokój do odpoczynku i inne benefity pracownicze.

 

Jak stworzyć idealne warunki do pracy w firmie?

 

Menadżer może wpływać na procesy motywacyjne u podwładnych, poprawiając warunki pracy. Absolutnym minimum jest spełnianie norm BHP (zawartych w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy). Podwładny musi mieć zapewnione m.in.:
dostęp do wody pitnej,
odpowiednią temperaturę (np. minimum 18 stopni Celsjusza przy pracy biurowej i minimum 14 stopni Celsjusza przy pracy fizycznej, z wyjątkami),
• właściwe oświetlenie,
• czystość i porządek w miejscu pracy,
• dostęp do pomieszczeń higieniczno-sanitarnych,
dofinansowanie posiłków dla pracowników przy pracy w trudnych warunkach (określonych w powyższym rozporządzeniu).

 

Jednak, by zwiększyć wydajność zatrudnionych, warto opracować w firmie system motywacyjny. Jakie elementy można wziąć pod uwagę? Wbrew pozorom, nie tylko podniesienie podstawy wynagrodzenia. Na zwiększenie wydajności może wpłynąć:
elastyczny czas pracy,
• możliwość pracy zdalnej (przez cały czas lub np. w wybranym wymiarze),
• prywatne ubezpieczenie zdrowotne,
kursy językowe,
szkolenia poszerzające kompetencje zawodowe,
• system rekrutacji wewnętrznej, umożliwiający rozwój kariery w strukturach firmy,
promocja zdrowego trybu życia (karnety sportowe, zajęcia z jogi),
• działania budujące więzi między pracownikami (spotkania integracyjne, eventy, przeciwdziałanie złej atmosferze w pracy, mobbingowi, dyskryminacji),

• dobre warunki środowiska pracy (rośliny w biurze, miejsce do wypoczynku, pokój z grami, żłobek dla dzieci pracowników, możliwość przyprowadzania do pracy psów).

 

Warto również przemyśleć taką kwestię, jak wymiar czasu pracy. Każdy zarządzający chce, by pracownik wykorzystywał czas pracy efektywnie. Z drugiej strony bardziej wydajny jest podwładny wypoczęty. Z tego względu skrócenie wymiaru czasu pracy lub przyznanie podwładnym np. dodatkowej przerwy na załatwienie prywatnych spraw może przynieść dobre efekty.

 

Dość innowacyjnym rozwiązaniem, służącym poprawie wydajności pracowników, jest wprowadzenie przerwy na krótki, regeneracyjny sen w pracy. Taki benefit nie dziwi już w Japonii czy Stanach Zjednoczonych, w Polsce wciąż nie ma zbyt wielu zwolenników. A warto wiedzieć, że krótka drzemka w pracy zmniejsza ryzyko ataku serca. Wśród tych, którzy przynajmniej trzy razy w tygodniu ucinają sobie półgodzinną drzemkę, ryzyko śmierci z powodu zawału lub innych problemów z sercem jest o blisko 40 % niższe niż u tych, którzy na drzemki sobie nie pozwalali.

 

Tylko jak spanie w godzinach służbowych może przyczynić się do zwiększenia obrotów firmy? Otóż stwierdzono również, że krótka, 15-20-minutowa drzemka w ciągu dnia zwiększa zarazem produktywność, kreatywność i zdolność do podejmowania decyzji u pracowników. Sjesta w ciągu dnia z dawien dawna należy do zwyczajów w wielu krajach, zwłaszcza tych o cieplejszym klimacie. Być może warto rozważyć jej wprowadzenie również w polskich przedsiębiorstwach.

 

Skutki złych warunków

 

Niekorzystne warunki w pracy obniżają motywację pracowników, a w konsekwencji wpływają negatywnie na efekty ich pracy. Ponadto pracownik, który:
• pracuje ponad siły,
• czuje, że jest niesprawiedliwie traktowany,
• jest przymuszany do nadgodzin,
• nie jest zadowolony z warunków zatrudnienia, np. wysokości płacy, godzin pracy i in.,
• odczuwa nadmierny stres,
• pracuje w uwłaczających warunkach, na przestarzałym sprzęcie,
• zmaga się ze złą atmosferą w pracy,
• doświadcza dyskryminacji, mobbingu itd.
będzie odczuwać coraz większą frustrację, wypalenie zawodowe i finalnie prawdopodobnie zdecyduje się na rozwiązanie umowy. Ponadto w przypadku łamania prawa pracy (np. w kwestii wypłacania wynagrodzenia, rodzaju umowy) czy nieprzestrzegania zasad BHP podwładny może zgłosić się do Państwowej Inspekcji Pracy i domagać się odszkodowania od zatrudniającej go w złych warunkach firmy.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Pracownik biurowy

    MIRBUD S.A.   Jawor, ul. Wiejska    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Opis stanowiska: Obsługa administracyjna biura. Fakturowanie. Prowadzenie korespondencji przychodzącej i wychodzącej. Rejestracja i archiwizacja dokumentów. Zapewnienie efektywnego obiegu informacji i dokumentów w firmie. Tworzenie raportów. Koordynowanie zaopatrzenia biura. Wspieranie...
  • Starszy Operator/ Operator Techniczny

    ManpowerGroup   Ożarów Mazowiecki    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    Zadania: Wykonywanie procesów technologicznych i pomocniczych zgodnie z procedurami i instrukcjami; Obsługa maszyn i urządzeń na linii produkcyjnej oraz odpowiedzialność za ich prawidłową eksploatację; Wykonywanie przezbrojeń, regulacji i usuwanie usterek maszyn i urządzeń na linii...
  • Commissioning Technician

    ManpowerGroup   Gdynia    praca stacjonarna
    specjalista (mid)
    11 godz.
    ​​​​​Responsibilities: Conduct I/O testing for all VOW/Scanship PLC systems. Diagnose and troubleshoot PLC faults. Participate in and support commissioning activities. Provide on-site technical support to shipyards and ship-owners. Assist with factory acceptance (FAT) and site acceptance...
  • Kierownik Działu Obsługi Klienta - branża logistyczna

    Praca.pl   Racibórz    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: Zarządzanie zespołem obsługi klienta; Monitorowanie i analiza wskaźników efektywności zespołu, wdrażanie strategii na rzecz ich optymalizacji; Kontakt z kluczowymi klientami oraz dbałość o budowanie i utrzymanie długotrwałych relacji biznesowych; Przygotowywanie...
  • Operator maszyn produkcyjnych

    ManpowerGroup   Nowa Wieś Wrocławska    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   5 000 - 5 600 zł brutto/mies.
    13 godz.
    Do twoich zadań należeć będzie: Obsługa maszyn wysokowydajnych, wykonywanie przezbrojeń, zmiana parametrów; Kontrola jakości produktu; Usuwanie drobnych awarii; Oczekujemy: Doświadczenia w obsłudze maszyn/robotów Gotowości do pracy w systemie 4-brygadowym, 12-godzinnym (system: 2 dni...
  • Wydawca Materiów Magazynowych

    PESA Mińsk Mazowiecki S.A.   Mińsk Mazowiecki    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   30,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Jeśli masz doświadczenie w pracy magazynowej i szukasz stabilnego zatrudnienia w przyjaznym zespole, zapraszamy do aplikowania! Obowiązki: Wydawanie towarów zgodnie z dokumentacją magazynową. Przyjmowanie i rozkładanie dostaw na magazynie. Obsługa systemu magazynowego oraz wypełnianie...

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?