Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Czyn nieuczciwej konkurencji - definicja, rodzaje, pozew

Czyn nieuczciwej konkurencji - definicja, rodzaje, pozew

 
Czyn nieuczciwej konkurencji  - definicja, rodzaje, pozew

Czyn nieuczciwej konkurencji - definicja

 

Firmy konkurują ze sobą na rynku na wiele różnych sposobów. Ścigają się w ulepszeniach produktów, wprowadzają najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, ściągają do swojej kadry specjalistów. Niektórzy sięgają też po mniej uczciwe praktyki. Oszukują konsumentów lub podszywają się pod przedsiębiorstwa o poważanej, uznanej już renomie. Czy można się ustrzec przed takimi działaniami? Które z nich są legalne, a które nie? Odpowiedź znajdziemy w polskim prawodawstwie.

 

Czyn nieuczciwej konkurencji definiuje Ustawa z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Według art. 3.1. „Czynem nieuczciwej konkurencji jest działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeżeli zagraża lub narusza interes innego przedsiębiorcy lub klienta”.

 

Rodzaje czynów nieuczciwej konkurencji

 

Kolejny punkt cytowanego wcześniej artykułu wskazuje na rodzaje czynów nieuczciwej konkurencji. Są nimi „w szczególności: wprowadzające w błąd oznaczenie przedsiębiorstwa, fałszywe lub oszukańcze oznaczenie pochodzenia geograficznego towarów albo usług, wprowadzające w błąd oznaczenie towarów lub usług, naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa, nakłanianie do rozwiązania lub niewykonania umowy, naśladownictwo produktów, pomawianie lub nieuczciwe zachwalanie, utrudnianie dostępu do rynku, przekupstwo osoby pełniącej funkcję publiczną, a także nieuczciwa lub zakazana reklama, organizowanie systemu sprzedaży lawinowej oraz prowadzenie lub organizowanie działalności w systemie konsorcyjnym”.

 

Pozew o zakazanie czynu nieuczciwej konkurencji

 

Ustawa przewiduje także czego może żądać przedsiębiorca, wobec którego zastosowano czyny nieuczciwej konkurencji. Są to:
- zaprzestanie nieuczciwych praktyk,
- usunięcie szkód,
- wydanie oświadczenia przez przedsiębiorcę dopuszczającego się czynu nieuczciwej konkurencji,
- naprawienie szkód na zasadach ogólnych
- wydanie uzyskanych korzyści na zasadach ogólnych,
- jeżeli czyn nieuczciwej konkurencji był zawiniony, przedsiębiorca może zasądzić o przekazaniu sumy pieniężnej na wskazane w ustawie cele.

 

Warto dodać, że oprócz odpowiedzialności cywilnej, osoby dopuszczające się nieuczciwych czynów podlegają także odpowiedzialności karnej - karze grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności. Tyczy się to, wg ustawy, na przykład tego, kto: „(...)wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi w stosunku do przedsiębiorcy ujawnia innej osobie lub wykorzystuje we własnej działalności gospodarczej informację stanowiącą tajemnicę przedsiębiorstwa, jeżeli wyrządza to poważną szkodę przedsiębiorcy”, lub tego kto: „(…) uzyskawszy bezprawnie informację stanowiącą tajemnicę przedsiębiorstwa, ujawnia ją innej osobie lub wykorzystuje we własnej działalności gospodarczej”. Kara pozbawienia wolności obowiązuje także np. za organizowanie sprzedaży lawinowej. Wykaz czynów karalnych i wymiaru obowiązujących sankcji znaleźć można w rozdziale 4. ustawy.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Kierowca C+E

    GO-EST Sp. z o.o.   Warszawa    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   8 000 - 14 500 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: Przewóz odzieży w kontenerach na trasach międzynarodowych;
  • Kierowca / Dostawca

    GO-EST Sp. z o.o.   Opacz-Kolonia, ok. ulicy Szyszkowej    praca mobilna
    pracownik fizyczny  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: dostarczanie towaru do sklepów w galeriach handlowych na terenie Polski;
  • Doradca klienta indywidualnego

    PKO Bank Polski   Proszowice    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:aktywnie sprzedajesz i promujesz produkty oraz usługi Grupy Kapitałowej naszego banku,realizujesz transakcje bezgotówkowe i/lub gotówkowe,wspierasz klientów w korzystaniu z nowoczesnych narzędzi oraz bankowości internetowej i mobilnej,budujesz i utrzymujesz...
  • Specjalista ds. informacji ryzyka zabezpieczeń

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:wykonujesz analizy, raporty (zajmujesz się ich automatyzacją) głównie na podstawie dużych zbiorów danych związanych z obszarem zabezpieczeń,tworzysz i utrzymujesz narzędzia o charakterze pomocniczym oraz bazy danych na potrzeby zarządzania procesem oceny i...
  • Analityk ds. analiz kredytowych

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:analizujesz wnioski klientów indywidualnych ubiegających się o produkty związane z finansowaniem nieruchomości i pożyczki zabezpieczone hipotecznie w zakresie oceny ryzyka kredytowego, w tym oceną: zdolności i wiarygodności kredytowej, transakcji i warunków...
  • Doradca klienta zamożnego

    PKO Bank Polski   Końskie    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:dbasz o dobry wizerunek PKO Banku Polskiego S.A,identyfikujesz potrzeby klientów w zakresie inwestowania, oszczędzania, kredytowania oraz ubezpieczeń,nawiązujesz współpracę z klientami zamożnymi poprzez ich samodzielne pozyskiwanie i budowanie z nimi trwałych...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.