Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Czy pracodawca może zmienić godziny pracy z dnia na dzień?

Czy pracodawca może zmienić godziny pracy z dnia na dzień?

 
Czy pracodawca może zmienić godziny pracy z dnia na dzień?

Kodeks pracy mówi, iż pracodawca jest zobowiązany przekazać pracownikowi rozkład czasu pracy co najmniej na siedem dni przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który został sporządzony ten rozkład. Inaczej mówiąc – jeśli praca rozliczana jest w systemie miesięcznym, grafik na cały grudzień powinno się otrzymać najpóźniej na tydzień przed rozpoczęciem tego miesiąca. Co jednak dzieje się w przypadku, gdy następuje zmiana grafiku pracy w trakcie trwania miesiąca?

 

Zmiana grafiku pracy – zasady

 

Z Kodeksu pracy nie wynika wprost, że w trakcie trwania okresu rozliczeniowego, na który ułożony został harmonogram pracy, mogą być dokonywane w nim zmiany. W praktyce wielokrotnie zdarza się jednak, że grafiki poszczególnych pracowników są modyfikowane. Wynika to choćby z takich czynników jak choroba czy konieczność zastąpienia innego, nieobecnego pracownika. W dniu 18 października 2013 roku Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wypowiedziało się w tej sprawie, ogłaszając, że „zmiany w rozkładach czasu pracy pracowników są dopuszczalne z przyczyn obiektywnych” (źródło: Stanowisko MPiPS z 18 października 2013 r. w sprawie modyfikacji rozkładów czasu pracy pracowników).

 

Państwo nie narzuca jednoznacznych rozwiązań w tym zakresie. Zasady dotyczące zmian w grafiku pracy powinny być ujęte w przepisach wewnątrzzakładowych, obowiązujących u danego pracodawcy, np. w regulaminie pracy. Nie ma więc przeciwwskazań, aby grafik był modyfikowany nawet z 1-dniowym wyprzedzeniem, o ile w regulaminie pracy danego zakładu znajdzie się odpowiedni zapis.

 

Zmiana godzin pracy a zgoda pracownika

 

Godziny wykonywania obowiązków służbowych określają każdorazowo regulamin danego zakładu pracy oraz zapisy w umowie. O tym, czy dni i godziny pracy są stałe (np. od poniedziałku do piątku w godzinach między 9 a 17), czy też zróżnicowane, decyduje przyjęty przez pracodawcę system czasu pracy.


W przypadku systemu podstawowego każda korekta wymaga wydania specjalnego oświadczenia o zmianie godzin pracy oraz modyfikacji regulaminu pracy najpóźniej na 2 tygodnie przed wejściem w życie nowego harmonogramu. Zobowiązuje też do spisania aneksu do umowy, podpisanego przez pracownika, który wyraża tym samym zgodę na zmianę godzin pracy. Jeśli pracownik uważa, że jest to dla niego niekorzystne, może zwrócić się do pracodawcy z wnioskiem o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy.


Równoważny system pracy nie nadkłada na pracodawcę obowiązku modyfikacji regulaminu ani umowy w przypadku zmiany godzin pracy, ponieważ system ten z definicji zakłada elastyczność dni i godzin świadczenia pracy.

 

Zmiana grafiku z dnia na dzień

 

Możliwość modyfikowania harmonogramu czasu pracy w trakcie trwania okresu rozliczeniowego określają przepisy wewnątrzzakładowe. Często zdarza się, że pracodawcy umieszczają w regulaminie pracy nawet zapis o możliwości zmiany grafiku z dnia na dzień, jednak na ogół może to mieć miejsce tylko w wyjątkowych sytuacjach, jak np. choroba lub nagła nieobecność któregoś z pracowników. Zmiana godzin pracy w trakcie obowiązywania grafiku z pewnością nie powinna być regułą.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Koordynator / Koordynatorka Zespołu Pielęgniarskiego

    LUX MED Sp. z o.o.   Szczecin, ul. Odzieżowa 12a    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    U nas będziesz odpowiedzialny/odpowiedzialna m.in za: koordynację pracy zespołu pielęgniarskiego; sporządzanie i zarządzanie grafikiem czasu pracy; zapewnienie sprawnej i profesjonalnej obsługi Pacjenta zgodnie z obowiązującymi standardami w firmie; nadzór nad prowadzoną dokumentacją...
  • Administrator Nieruchomości

    GDAŃSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY   Gdańsk    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    DO ZADAŃ OSOBY ZATRUDNIONEJ NA TYM STANOWISKU BĘDZIE NALEŻAŁO: kompleksowa obsługa zarządcza wyznaczonych obiektów i terenów GUMED (rejon), bieżąca kontrola stanu wyznaczonych nieruchomości, nadzór nad codziennym funkcjonowaniem nieruchomości, m.in. utrzymanie czystości, bieżące...
  • Pracownik produkcji

    Dr Gerard Sp. z o.o.   Międzyrzec Podlaski    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Główne zadania: zbieranie i pakowanie ciastek; pakowanie pojedynczych opakowań do opakowań zbiorczych; dbanie o czystość i porządek na stanowisku pracy; Od kandydatów oczekujemy: posiadania książeczki sanitarno-epidemiologicznej; gotowość do pracy w systemie 3-zmianowym; chęci do pracy,...
  • Brygadzista serwisu sprzątającego

    ISS Facility Services Sp. z o.o.   Warszawa, Wola    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  część etatu  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Nadzór nad jakością wykonywanych usług; Odbiory jakościowe; Delegowanie pracy, zadań pracownikom; Dbałość o sprzęt oraz miejsce pracy; Monitorowanie zużycia środków czystości;
  • Pracownik sprzątający - mycie maszynowe i ręczne

    ISS Facility Services Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie  część etatu
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Utrzymanie czystości w obszarze produkcyjnym oraz biurowym , w tym: Maszynowe mycie posadzek Ręczne mycie posadzek Mycie przeszkleń Inne prace porządkowe zlecone przez przełożonego zgodne z harmonogramem prac;
  • Pracownik sprzątający

    ISS Facility Services Sp. z o.o.   Kraków, Al. Pokoju    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Utrzymanie czystości w obszarze biurowym, w tym: Sprzątanie kuchni, biur, łazienek, części wspólnych, coffe point; Odkurzanie wykładzin, wycieranie kurzy, wyrzucanie śmieci; Przygotowywanie cateringów Inne prace porządkowe zlecone przez przełożonego zgodne z harmonogramem

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?