Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Czas sprawdzić wykorzystanie urlopu

Czas sprawdzić wykorzystanie urlopu

 
Czas sprawdzić wykorzystanie urlopu

Co się dzieje z niewykorzystanym urlopem? Czy pracodawca ma prawo przymusowo wysłać podwładnego na wakacje?

 

Wykorzystanie urlopu wypoczynkowego

 

Na początek przypomnijmy, że zgodnie z przepisami prawa pracy pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze uzależnionym od jego stażu pracy, a więc:
• 20 dni roboczych (jeśli staż nie przekracza 10 lat),
• 26 dni roboczych (w przypadku przepracowania co najmniej 10 lat).

Do stażu zaliczają się przy tym okresy nauki w określonym wymiarze. Na przykład osoba, która ukończyła studia wyższe (niezależnie od stopnia), dodaje do stażu 8 lat, zatem 26 dni urlopu przysługuje jej już po 2 latach pracy na etacie.

 

Do kiedy wykorzystujemy urlop

 

Pracownik na wykorzystanie urlopu wypoczynkowego za dany rok kalendarzowy ma 21 miesięcy, a więc 12 miesięcy bieżącego roku i 9 następnego. W praktyce więc pracownik ma czas na pójście na zaległy urlop do końca września kolejnego roku.

 

Przykładowo, jeśli pozostały nam dni wolne, których nie planujemy wykorzystać w 2019 r., musimy pamiętać o tym, by zrobić to do 30 września 2020 r.

 

Niewykorzystany urlop i co teraz?

 

Prawa do urlopu wypoczynkowego nie można się zrzec. Nie ma też możliwości przekazania dni wolnych komuś innemu. Co więcej, w przypadku nieudzielenia urlopu podwładnemu pracodawca podlega karze grzywny. Państwowa Inspekcja Pracy, która w wyniku kontroli stwierdzi taką nieprawidłowość, może również ukarać przedsiębiorcę mandatem.

 

Ponadto w przypadku aktualnie zatrudnionych pracowników szef nie ma możliwości wypłacenia ekwiwalentu za zaległy urlop – musi udzielić dni wolnych. Rozliczenie pieniężne jest możliwe tylko w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.

 

Ponadto: „Pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego (…) w przypadku gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą” (art. 171. Kodeksu pracy).

 

Termin wykorzystania zaległego urlopu

 

Z uwagi na możliwe sankcje w interesie pracodawcy leży pilnowanie czasu wykorzystania urlopów wypoczynkowych przez podwładnych. Termin pójścia na zaległy urlop powinien być konsultowany przez obie strony. W skrajnych przypadkach szef może jednak wysłać pracownika na przymusowe wakacje – na przykład gdy zatrudniony odmawia, a pracodawca, działając zgodnie z Kodeksem pracy, chce przestrzegać terminu wykorzystania wolnego.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. logistyki

    ManpowerGroup   Brzeg    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zadania: Organizowanie i zarządzanie importowanymi towarami, transport śródlądowy w UE itp. Zlecanie i nadzór nad procesem dostaw materiałów; Nadzór nad dokumentacją transportową; Raportowanie; Wymagania: Min. 3 lata doświadczenia w logistyce Biegła znajomość języka angielskiego –...
  • Specjalista ds. obsługi sklepu internetowego

    Concentrix   Lublin    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / praktykant/stażysta / asystent  umowa zlecenie  część etatu / pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obsługa połączeń przychodzących, maili oraz czatów; Obsługa klientów polskojęzycznych; Obsługa zamówień sklepu internetowego; Obsługa zapytań dotyczących sklepu internetowego: udzielanie informacji związanych z ofertą zakupu, dostępnością produktów, instalacją sprzętu,...
  • Starszy Operator maszyn produkcyjnych

    ManpowerGroup   Nowa Wieś Wrocławska    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   5 600 - 6 200 zł brutto/mies.
    1 godz.
    Zadania: Osiąganie ustalonych celów jakościowych, ilościowych oraz związanych ze stratami; Bieżąca kontrola jakości produktu; Regulacja i monitorowanie parametrów produkcji; Uczestnictwo w bieżących przeglądach technicznych; Przezbrajanie maszyn; Uczestnictwo w różnych projektach...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz (Medycyna Szkolna)

    Świat Zdrowia   Bydgoszcz, ul. Łochowskiego 7a    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa
    1 godz.
    W naszym zespole będziesz: udzielać pierwszej pomocy w wypadkach i nagłych zachorowaniach, wykonywać testy przesiewowe/bilanse zdrowia, współpracować z dyrektorem szkoły i nauczycielami, pomagać uczniom, z problemami zdrowotnymi i niepełnosprawnością, prowadzić edukację zdrowotną (w...
  • Świat Zdrowia
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat / część etatu
    1 godz.
    Oczekujemy: ukończonej specjalizacji z medycyny rodzinnej / pediatrii / chorób wewnętrznych lub też w trakcie specjalizacji, lub bez specjalizacji, doświadczenia w pracy w POZ, aktualnego prawa do wykonywania zawodu, dążenia do doskonalenia opieki medycznej nad pacjentami, pozytywnej postawy...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz (Punkt Pobrań)

    Świat Zdrowia   Katowice, ul. Opolska 11/3    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa
    1 godz.
    Chętnie zaprosimy Cię do współpracy, jeżeli: posiadasz wykształcenie kierunkowe (pielęgniarstwo), masz aktualne prawo wykonywania zawodu, jesteś wysoko zorientowany/a na potrzeby pacjenta, dyspozycyjności około 1 raz w tygodniu (w godzinach 8:00-10:30).

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?