Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Czas sprawdzić wykorzystanie urlopu

Czas sprawdzić wykorzystanie urlopu

 
Czas sprawdzić wykorzystanie urlopu

Co się dzieje z niewykorzystanym urlopem? Czy pracodawca ma prawo przymusowo wysłać podwładnego na wakacje?

 

Wykorzystanie urlopu wypoczynkowego

 

Na początek przypomnijmy, że zgodnie z przepisami prawa pracy pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze uzależnionym od jego stażu pracy, a więc:
• 20 dni roboczych (jeśli staż nie przekracza 10 lat),
• 26 dni roboczych (w przypadku przepracowania co najmniej 10 lat).

Do stażu zaliczają się przy tym okresy nauki w określonym wymiarze. Na przykład osoba, która ukończyła studia wyższe (niezależnie od stopnia), dodaje do stażu 8 lat, zatem 26 dni urlopu przysługuje jej już po 2 latach pracy na etacie.

 

Do kiedy wykorzystujemy urlop

 

Pracownik na wykorzystanie urlopu wypoczynkowego za dany rok kalendarzowy ma 21 miesięcy, a więc 12 miesięcy bieżącego roku i 9 następnego. W praktyce więc pracownik ma czas na pójście na zaległy urlop do końca września kolejnego roku.

 

Przykładowo, jeśli pozostały nam dni wolne, których nie planujemy wykorzystać w 2019 r., musimy pamiętać o tym, by zrobić to do 30 września 2020 r.

 

Niewykorzystany urlop i co teraz?

 

Prawa do urlopu wypoczynkowego nie można się zrzec. Nie ma też możliwości przekazania dni wolnych komuś innemu. Co więcej, w przypadku nieudzielenia urlopu podwładnemu pracodawca podlega karze grzywny. Państwowa Inspekcja Pracy, która w wyniku kontroli stwierdzi taką nieprawidłowość, może również ukarać przedsiębiorcę mandatem.

 

Ponadto w przypadku aktualnie zatrudnionych pracowników szef nie ma możliwości wypłacenia ekwiwalentu za zaległy urlop – musi udzielić dni wolnych. Rozliczenie pieniężne jest możliwe tylko w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.

 

Ponadto: „Pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego (…) w przypadku gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą” (art. 171. Kodeksu pracy).

 

Termin wykorzystania zaległego urlopu

 

Z uwagi na możliwe sankcje w interesie pracodawcy leży pilnowanie czasu wykorzystania urlopów wypoczynkowych przez podwładnych. Termin pójścia na zaległy urlop powinien być konsultowany przez obie strony. W skrajnych przypadkach szef może jednak wysłać pracownika na przymusowe wakacje – na przykład gdy zatrudniony odmawia, a pracodawca, działając zgodnie z Kodeksem pracy, chce przestrzegać terminu wykorzystania wolnego.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Anglosec Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Miejsce zatrudnienia: Warszawa / Kraków / Katowice Charakter pracy wiąże się z częstymi wyjazdami do klientów (na terenie Polski). Zakres obowiązków (czynności) na stanowisku pracy: Podejmowanie działań serwisowych: diagnoza i naprawa zgłoszonych usterek; Przeprowadzanie okresowych...
  • Specjalista ds. Monitorowania Procesów Posprzedażowych

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)
    1 godz.
    Twoje zadania: Cykliczne generowanie raportów i ich analiza zgodnie z ustalonym terminarzem; Bieżące raportowanie błędów w danych oraz monitorowanie statusu ich naprawiania; Monitorowanie wybranych wskaźników oraz procesów, w szczególności w zakresie wynikającym z obowiązujących...
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista senior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Wsparcie zespołu projektowego w zadaniach organizacyjnych, Organizacja narad i spotkań, Prowadzenie narad oraz spotkań, Przygotowywanie notatek, harmonogramów, raportów, sprawozdań, Nadzór i administracja biura budowy.
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Wsparcie kierownika projektu w realizowanych zadaniach, Koordynowanie prac związanych z wykonywanym projektem, Zlecanie i prowadzenie kontroli robót podwykonawców i ich rozliczanie, Raportowanie postępów prac, Przestrzeganie zasad BHP na placu budowy.
  • AB INDUSTRY S.A.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Sprawowanie bezpośredniego nadzoru nad realizacją robót, w oparciu o umowę, wymagania techniczne, dokumentację techniczną i pozostałe dokumenty związane z nadzorowanymi pracami, Zlecanie robót i rozliczanie podwykonawców, Współpraca z klientem / podwykonawcami / dostawcami, Raportowanie...
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Prowadzenie prac związanych budową rurociągów przemysłowych, Zamówienia i kompletacja materiałów, Dbanie o zachowanie jakości prac montażowych i spawalniczych, Przygotowanie dokumentacji jakościowej.

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.