Coaching, czyli wspieranie rozwoju pracowników
Szukając informacji na temat coachingu, w większości źródeł przeczytamy, że coaching to proces. Proces szkolenia pracowników, wydobywania osobistego potencjału i pokonywania ograniczeń na drodze do sukcesu. To także zmiana – przyzwyczajeń i bezpiecznych nawyków na takie, które pozwolą odnaleźć życiowy cel i go osiągnąć.
Co można uznać za istotę sesji coachingowych? Przede wszystkim to, że coach nie przedstawia i nie narzuca gotowych rozwiązań. W relacji opartej na zaufaniu ukierunkowuje i stymuluje do określenia celu, a następnie podążania w jego stronę.
Wspieranie rozwoju pracowników
Sukces firmy zależy od ludzi, którzy ją tworzą. Ambitny, zmotywowany zespół osób ukierunkowanych na rozwój to niewątpliwie ogromny atut. Aby stworzyć miejsce pracy, które przyciągnie najlepszych, nie wystarczy szeroki pakiet pozapłacowych benefitów i dobra pensja. Choć to bardzo ważne elementy układanki, dla pracowników niebagatelne znaczenie ma także atmosfera w zespole, poczucie, że są częścią większej całości. Nikt nie lubi być jak mały trybik w ogromnej maszynie.
Dlatego pracodawcy coraz liczniej dostrzegają potrzebę inwestowania w załogę. Objawia się to choćby przez wspieranie inicjatyw pracowników. Ludzie wykonując swoje codzienne obowiązki, siłą rzeczy się rozwijają – uczą się od współpracowników, szukają usprawnień, najlepszych rozwiązań. Pracują coraz dokładniej, lepiej i szybciej, a firma może z tej nauki czerpać. Oddanie głosu pracownikom i powierzenie im decyzji związanych z zakresem ich obowiązków pobudza do kreatywności i podejmowania inicjatyw. Rozmowy przełożonych z załogą, wyznaczanie inspirujących zadań i docenianie roli każdej osoby – to bardzo ważne praktyki lidera, który chce wspierać i motywować pracowników.
Skuteczną metodą, aby pobudzać ludzi do działania i rozwoju okazuje się także coaching. Jest on odpowiedzią na wiele potrzeb współczesnych firm. Z regularnych sesji korzystają przedsiębiorcy, managerowie, liderzy czy całe zespoły pracowników. W zależności od potrzeb można pracować na przykład nad rozwiązywaniem trudności, wprowadzaniem zmian w strukturach firmy, zwiększeniem potencjału pracowników, skutecznym zarządzaniem, czy też pozbyciem się ograniczeń, które utrudniają wykorzystanie zasobów personalnych.
Wspieranie produktywności pracowników poprzez coaching
Oczywiście inwestowanie w pracowników wiąże się z pewnymi kosztami. Wymaga i czasu, i pieniędzy. Jednak takie działania bardzo szybko przynoszą efekty. Bardziej kompetentny, lepiej zmotywowany zespół oznacza wyższy poziom obsługi klienta, sprawniejsze wykonywanie obowiązków. Sesje coachingowe często są ukierunkowane na poprawę produktywności zatrudnionych osób.
Wspieranie pracowników poprzez coaching pomaga im rozwinąć skrzydła i dostrzec własne możliwości. Ludzie chętniej korzystają z tych umiejętności, które dobrze opanowali, wierzą, że ich wiedza i kompetencje pozwalają odnosić sukcesy. Nie boją się wyzwań i są otwarci na zmiany. Co bardzo istotne – ufają sobie, znają swoje mocne i słabe strony, a tę wiedzę wykorzystują w pracy.