Private eqity - co to jest?
Private equity (PE) to termin, który określa inwestycje w sektorze niepublicznego rynku kapitałowego. Celem tego rodzaju funduszu są średnio i długoterminowe zyski, pochodzące z przyrostu wartości kapitału.
Jak wskazuje Portal Innowacji: „Tego typu fundusze inwestują tylko w duże i stabilne spółki, które ugruntowały już swoją pozycję na rynku. Minimalna wartość inwestycji wynosi tu co najmniej kilkanaście milionów euro. Górnej granicy nie ma, a w praktyce nierzadko spotyka się inwestycje przekraczające 100 mln euro”.
Fundusze private equity
Na jakiej zasadzie działają fundusze private quity? Nabywają one udziały, akcje danej firmy. Następnie prowadzą działania, których celem jest podniesienie wartości wspieranego przedsiębiorstwa (np. doradztwo, przeprowadzenie restrukturyzacji), by ostatecznie sprzedać posiadane akcje/udziały z zyskiem.
Być może słyszeliśmy już o podobnych działaniach, ukrywających się pod pojęciem venure capital (VC). Otóż venture capital stanowi odmianę private equity, działającą głównie w obszarze młodszych firm, dopiero wkraczających na rynek.
Private equity - wady i zalety
Firmy mają bardzo wiele możliwości finansowania. Dlaczego wybierają private equity? W przeciwieństwie do kredytów lub pożyczek te fundusze nie wymagają szeregu zabezpieczeń. Nie ma także regularnych spłat ani odsetek naliczanych za ewentualne opóźnienia. Zabezpieczeniem dla funduszu są wykupione akcje lub udziały.
Z drugiej strony jednak przedsiębiorstwa, które decydują się na skorzystanie z tego rodzaju pomocy, muszą być gotowe na to, że zewnętrzny inwestor będzie jednostką decyzyjną. Wcześniejszy zarząd straci więc dotychczasową niezależność.
Private equity w Polsce
Jak wskazuje Polska Akademia Rozwoju Przedsiębiorczości, za symboliczny początek finansowania PE/VC można uznać transakcję z 1991 r. A więc ten model inwestowania ma już 28 lat.
Jak pozyskać tego typu fundusz? Portale dedykowane tematyce private equity umieszczają listy inwestorów działających na rynku krajowym i zagranicznych, wraz z ich opisami i sektorami, w które inwestują. Strona chcąca uzyskać finansowanie musi przygotować odpowiednią prezentację swojej firmy, najczęściej w formie rzetelnego biznesplanu. Następnie, po zaakceptowaniu zgłoszenia obie strony przechodzą do negocjacji, które powinny prowadzić do podpisania umowy.