Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Co jest najważniejsze w komunikacji z kandydatem? - Rozmowa z ekspertem HR

Co jest najważniejsze w komunikacji z kandydatem? - Rozmowa z ekspertem HR

 
Co jest najważniejsze w komunikacji z kandydatem? - Rozmowa z ekspertem HR

W ramach projektu Praca.pl: Eksperci HR: komunikacja z kandydatem rozmaiwamy z Rafałem Jatczakiem, autorem bloga Sposoby na zasoby.

 

Praca.pl: Komunikacja z kandydatami jako proces zawsze była ważna w procesach HR. Jak obecnie może Pan ocenić ten element?

 

R.J.: Mam wrażenie, że obecnie kultura komunikacji z kandydatem, a w tym feedbacku spadła do zera. Retoryka „nie bo nie” nie jest wystarczająca. To, co najczęściej słyszą kandydaci, to „jest nam przykro, ale wybraliśmy innego kandydata”. Jest to przykład na brak budowania relacji z kandydatem, a to rekruter powinien utrzymywać kontakt. Jeśli proces rekrutacji rozciąga się w czasie, warto wykonać telefon (lub wysłać e-mail) do kandydata, np. raz w tygodniu, aby przekazać status rekrutacji i ewentualnie poinformować, kiedy kolejny etap może nastąpić. Odpowiednia komunikacja jest kluczem. Więcej na ten temat opisałem w moim ostatnim artykule „Praca w czasach zarazy”. Pamiętajmy, że rolą rekrutera nie jest tylko prowadzenie rekrutacji, ale także edukowanie klientów i biznesu. To w naszych rękach spoczywa kształt przyszłości rynku pracy. Brak feedbacku = brak kandydata = brak rekrutacji!

 

Praca.pl: Jak obecnie wygląda planowanie i projektowanie działań komunikacyjnych? Co się zmieniło w ostatnim czasie?

 

R.J.: Lata temu nikt nie przykuwał specjalnej uwagi do komunikacji wewnątrz organizacji oraz na zewnątrz. Z biegiem czasu zostało zauważone, że wszystko zależy od komunikacji. Ma ona ogromną siłę budowania relacji zawodowych, sympatii czy motywacji. Jej brak, bądź źle wykorzystana, może mieć bardzo negatywne skutki. Szczególnie teraz w miesiącach „COVID-owych” wszystkie organizacje, klienci i pracownicy zobaczyli różnice – tam, gdzie strategia komunikacja jest przemyślana oraz tam, gdzie jest prowadzona po łebkach lub wcale. Bardzo łatwo stracić zaufanie. Aby tego uniknąć, należy zacząć od weryfikacji i selekcji informacji, nierozerwalnie z transparentnością. Kandydat zawsze doceni szczery komunikat, ale także konsekwencje działań. Komunikacja jak zawsze staje się słowem kluczem. Ci, którzy to rozumieją, wygrają, reszta będzie się mierzyć z nadszarpniętą reputacją przez kolejne lata.

 

Praca.pl: Jak zmieniły się standardy, jeśli chodzi o kanały komunikacji z kandydatami?

 

R.J.: W czasach pre-COVID, standardowymi kanałami komunikacji z kandydatem były ogłoszenia, posty w social mediach, spotkania F2F podczas różnego rodzaju wydarzeń związanych z rynkiem pracy, e-mail, czy chociażby powiadomienia z systemów rekrutacyjnych i wiele, wiele innych. Rekrutacja online nie jest niczym nowym, nawet pokuszę się o stwierdzenie, że w znakomitej większości to już standard dzisiejszych czasów. Aktualnie z uwagi na zagrożenie pandemiczne, wszystkie rekrutacje przeszły do świata wirtualnego. W konsekwencji kandydat nie ma możliwości indywidualnego poznania przedstawicieli organizacji i przyszłego miejsca pracy, a pracodawca musi przyjąć do wiadomości, że nie zobaczy kandydata w pełnej okazałości. Musimy jednak pamiętać, że niezależnie czy rekrutacja przebiega standardowo, czy zdalnie, obowiązują te same zasady, a dział rekrutacji nadal musi zweryfikować wszystkie niezbędne kompetencje. Wobec tego przygotowania do spotkania online przebiegają tak samo jak do spotkania w biurze.

 

Praca.pl: Jakie obserwuje Pan trendy po stronie HR, rekruterów w kontekście komunikacji z kandydatem?


R.J.: Świat zmierza w kierunku automatyzacji i digitalizacji zarówno procesów rekrutacji, jak i komunikacji. Chcemy coraz bardziej dostosować się do języka młodych generacji kandydatów. Wprowadzane są różnego rodzaju recruitment-boty, oprogramowania do przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych wideo, bez udziału pracownika HR – przynajmniej na początku procesu. Ocenę tej drogi pozostawiam każdemu z osobna. Ostatnie miesiące pokazały, jak sztuczna inteligencja może zastąpić rekrutera z krwi i kości. Stąd wydaje mi się, że świat jeszcze nie jest gotów na aż tak drastyczne zmiany.

 

Praca.pl: Jak wygląda ten obraz, ale po stronie kandydatów? Czy da się precyzyjnie określić ich oczekiwania?

 

R.J.: Kandydaci na pewno oczekują maksymalnej elastyczności i szybkich procesów rekrutacji. Niemniej ciężko jest generalizować, bo ten aspekt zależy od wielu zmiennych, tj. profilu, branży, poziomu stanowiska, backgroundu kandydata etc.

 

Praca.pl: Czy rzeczywistość online wymusiła rewolucję, czy to bardziej ewolucja? Czy zachodzą istotne różnice między pokoleniami?

 

R.J.: Rewolucja rozpoczęła się już dawno. Wiele organizacji wzbrania się przed zmianami, ale to wszystko zależy od tego, czy i jak dużo dana firma rekrutuje. Przedsiębiorstwa, które doświadczyły wysokiego poziomu rotacji pracowników, a co za tym idzie wzmożonych potrzeb rekrutacyjnych, dostosowują się do rynku i odnoszą sukcesy. Obecna rzeczywistość niewiele zmieniła w obszarze rekrutacji online. Spotkania online (zdalne) i video-konferencje funkcjonowały także w przeszłości i to z dużymi sukcesami. Kandydat poszukuje pracy tak samo – korzysta z tych samych kanałów, social mediów i portali z ogłoszeniami. O różnicach w komunikacji i oczekiwaniach między pokoleniami, można pisać dużo (myślę, że to temat na odrębną rozmowę, a w międzyczasie zachęcam do przeczytania mojego artykułu: „Walka pokoleń na rynku pracy. Jak rozumieć alfabet generacji Baby Boomers, X, Y, Z?”).

 

Praca.pl: Zatrzymajmy się na chwilę na trudnościach – czy po którejś za stron kandydat/pracodawca występują blokady komunikacyjne – jeśli tak, to jakie, czym są spowodowane?

 

R.J.: Zdarzają się takie sytuacje po obu stronach. Mam wrażenie, że jest to spowodowane brakiem budowania relacji między rekruterem i kandydatem. Po stronie firm/rekruterów są to problemy z przekazywaniem feedbacków czy utrzymywania kontaktu z kandydatem, kiedy proces rekrutacji rozciąga się w czasie. Kandydat z kolei często milknie w momencie znalezienia innej pracy lub jeśli oferta nie spełnia w pełni oczekiwań.

 

Praca.pl: Podkreślmy krótko na koniec – na co warto położyć szczególny nacisk w bieżącej komunikacji z kandydatem?

 

R.J.: W mojej ocenie najważniejsza jest praca nad skutecznymi metodami sourcingu kandydatów, budowanie relacji z kandydatami, w tym wysoki poziom komunikacji oraz poprawny proces udzielania feedbacku.

 

Praca.pl: Dziękujemy za rozmowę!

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Pracownik sezonowy

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Praca sezonowa - sadzenie, zbiór warzyw od 20.08.2024r. Wymiar pracy: sezonowa umowa o pracę. Opis stanowiska: praca odbywa się w systemie akordu grupowego, indywidualnego (zbiór warzyw) oraz na godziny (12,41€/godz.netto - inne prace)
  • Specjalista / Główny Specjalista ds. Inwestycji Rozbudowy Sekcji Napraw i Eksploatacji Taboru

    "Koleje Mazowieckie - KM" sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Opis stanowiska: Prowadzenie spraw związanych z realizacją inwestycji przy współpracy Inspektora Nadzoru Budowlanego; Monitorowanie i egzekwowanie postanowień umowy zawartej z Generalnym Wykonawcą dot. przebiegu robót koncepcyjnych, projektowych, budowlanych przy współpracy z Inspektorem...
  • Kierowca C / C+E

    ASMO Solutions Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 15 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Co oferujemy? Atrakcyjne wynagrodzenie: na rękę nawet 3700 euro Praca w renomowanych firmach Możliwość wyboru lokalizacji- posiadamy oferty pracy w całych Niemczech; Różne zestawy: wywrotka, plandeka, chłodnia, silos, cysterna, BDF, kontenery; Praca bez znajomości języka obcego: Oferty...
  • Monter konstrukcji stalowych

    Arret Sp. z o.o.   Zabrze    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    montaż konstrukcji stalowych; Wybrany kandydat dołączy do pracowników ekipy montażowej, z którymi będzie współpracował.
  • Executive Coordinator

    Eryk Sp. z o.o.   Szczecin    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior) / ekspert / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    As a part of our team you will be responsible for: Assist the CEO and Executive Board in daily operations, including managing schedules, coordinating meetings, and handling correspondence, Take responsibility for internal projects from inception to completion, ensuring deadlines are met and...
  • DGP Security Partner Sp. Z o.o.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Do głównych zadań osoby zatrudnionej na tym stanowisku należeć będzie: nadzorowanie i kontrola prawidłowej realizacji usługi w zakresie ochrony osób i mienia, organizacja pracy podległego zespołu, dbanie o wysoką jakość wykonywanej usługi, utrzymanie pozytywnych relacji z klientem,...

Najnowsze artykuły

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?