Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Błędy pracodawców w zastosowaniu elastycznego czasu pracy

Błędy pracodawców w zastosowaniu elastycznego czasu pracy

 
Błędy pracodawców w zastosowaniu elastycznego czasu pracy

Niekiedy z uwagi na charakter pracy niemożliwe jest pełnienie obowiązków służbowych codziennie w dokładnie takich samych godzinach. Kodeks pracy dopuszcza stosowanie elastycznego dnia pracy, jednak nie wszyscy pracodawcy wiedzą, jak z tego prawa korzystać. Jakie są najczęstsze błędy przy wprowadzaniu ruchomego czasu pracy w firmie?

 

Elastyczny system pracy – czyli jaki?

 

Na początek warto przypomnieć podstawowe obowiązki pracodawcy związane z ustalaniem czasu wykonywania obowiązków służbowych przez pracowników. Szczegółowe wytyczne znaleźć można w dziale VI Kodeksu pracy „Czas pracy”.

 

Zgodnie z przepisami pracodawca ma obowiązek ustalić rozkład czasu pracy dla podwładnego w formie pisemnej lub elektronicznej. Sporządzony harmonogram musi przedstawić mu minimum „tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który został sporządzony ten rozkład” (art. 129.).

 

Są jednak cztery okoliczności, w których pracodawca nie musi ustalać dla pracownika grafiku:
1) rozkład czasu pracy pracownika wynika z prawa pracy, obwieszczenia (...) albo z umowy o pracę;
2) w porozumieniu z pracownikiem ustali czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań (…), w takim przypadku rozkład czasu pracy ustala pracownik;
3) na pisemny wniosek pracownika stosuje do niego rozkłady czasu pracy, o których mowa w art. 140.1. ruchomy czas pracy;
4) na pisemny wniosek pracownika ustali mu indywidualny rozkład czasu pracy.

 

Elastyczny, czyli inaczej ruchomy czas pracy może zakładać, że pracownik będzie rozpoczynał obowiązki o różnych godzinach w poszczególnych dniach tygodnia. Dopuszcza się też, że podwładny sam wybierze, o której zacznie pracę – w ramach jakiegoś wcześniej ustalonego przedziału godzin. Istotne jest to, by w praktyce elastyczny czas pracy nie naruszał prawa pracownika do odpoczynku dobowego i tygodniowego. Pracownikowi bowiem przysługuje co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku na dobę i co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku tygodniowo (z pewnymi zastrzeżeniami).

 

Warto podkreślić, że stosowanie ruchomego i indywidualnego rozkładu czasu pracy jest możliwe tylko na pisemny wniosek pracownika – szef nie może mu ich narzucić.

 

Pracodawca w każdym systemie pracy może przedłużyć okres rozliczeniowy do 12 miesięcy, o ile jest to uzasadnione ze względu na obiektywne okoliczności (np. techniczne). Powinien jednak pamiętać, że by móc przedłużyć wspomniany okres, zgodzić musi się zakładowa organizacja związkowa (lub organizacja reprezentatywna w przypadku kilku związków zawodowych) albo przedstawiciele pracowników (jeśli ci zostali wyłonieni w ramach przyjętego systemu firm). Niezbędne jest ustalenie porozumienia w tym zakresie na piśmie, a jego kopię pracodawca musi przekazać w ciągu 5 dni do okręgowego inspektora pracy.


Elastyczny system pracy – błędy

 

O najczęstszych błędach w czasie stosowania elastycznego systemu pracy Państwowa Inspekcja Pracy informowała już w 2015 r. Instytucja ta wymieniła wówczas 7 najczęstszych niedopatrzeń pracodawców. Warto je przywołać, by uniknąć łamania przepisów w przyszłości i tym samym nie narażać firmy na grzywny i uzasadnione roszczenia ze strony pracowników.

 

1. Brak ustalenia grafiku dla pracowników. Warto zaznaczyć, że niedopuszczalne jest informowanie pracownika o tym, w jakich godzinach będzie pracować z dnia na dzień.

2. Ustalanie harmonogramu w sposób niezgodny z przepisami prawa pracy. Do głównych „grzechów” należy tu nieuwzględnianie czasu wypoczynku.

3. Niepowiadomienie pracowników o obowiązujących ich rozkładach czasu pracy.

4. Poinformowanie podwładnych o harmonogramie, ale w sposób nieprawidłowy, np. ustnie, bez zachowania właściwego terminu itd.

5. Niewłaściwy sposób wprowadzania przedłużonego okresu rozliczeniowego.

6. Niedopełnienie obowiązku przekazania odpowiedniemu okręgowemu inspektorowi pracy kopii porozumienia ws. przedłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy.

7. Przekazanie wyżej wymienionego porozumienia, jednak po dopuszczalnym terminie.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • T-Mobile Polska S.A.
    specjalista junior / mid / senior  kontrakt B2B  rekrutacja online
    1 godz.
    Zadania, które na Ciebie czekają: Aktywne pozyskiwanie i nawiązywanie relacji z klientem biznesowym; Sprzedaż pełnej gamy produktów i usług świadczonych przez T-Mobile dla klienta biznesowego; Realizacja indywidualnych celów sprzedażowych; Rozwijanie swojej wiedzy poprzez m.in. udział w...
  • WORKPOL Sp. z o.o.
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  pełny etat   4 700 - 5 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    obsługa maszyn pakowanie towarów; dbałość o najwyższą jakość produktów
  • Trener Personalny

    Medicover Fitness & Gym   Bolesławiec, ul. Hutnicza 7a    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie
    1 godz.
    Forma zatrudnienia: umowa zlecenie; Wymagane doświadczenie: wykształcenie kierunkowe lub ukończony kurs instruktora ćwiczeń siłowych lub trenera personalnego; zaświadczenie o niekaralności; Tryb pracy: dostosowany do Twoich potrzeb; Rozpocznij trening swojej kariery i dołącz do...
  • Inżynier Danych

    Medicover sp. z o.o.   Warszawa, Biuro Główne Aleje, Jerozolimskie 96    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    forma zatrudnienia: preferowana umowa o pracę/B2B; Rekrutacja: zdalna; Model pracy: hybrydowy (1 rx3 mies – w biurze, możliwa praca 100% zdalna). Elastyczny czas rozpoczęcia pracy: 07.00-09.00; Zakres obowiązków:​ Samodzielne projektowanie rozwiązań bazodanowych oraz raportowych;...
  • Szlifierz

    Thomalla Stahlmontage   Niemcy, Dolna Saksonia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    prace szlifierskie w Hali produkcyjnej , przy obróbce elementów ze stali czarnej , po wypalaniu( laserem, autogenem, plazmą)
  • Specjalista / Specjalistka ds. Kadr i Płac

    Geneva Trust Polska sp. z o.o.   Gdańsk, Cube Office Park    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista senior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Przygotowanie dokumentacji kadrowej pracowników w szczególności: dokumentów związanych z nawiązaniem, przebiegiem i zakończeniem stosunku pracy, zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, ewidencja czasu pracy, urlopów, monitorowania terminów badań lekarskich oraz szkoleń BHP....

Najnowsze artykuły

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?