Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
ATF na Twojej stronie firmowej – czym jest? Co powinno się tam znaleźć?

ATF na Twojej stronie firmowej – czym jest? Co powinno się tam znaleźć?

 
ATF na Twojej stronie firmowej – czym jest? Co powinno się tam znaleźć?

Poprawnie skonstruowana strona internetowa jest przyjazna dla użytkownika, a więc między innymi łatwa w nawigacji i nietrudno w niej znaleźć interesujące odbiorcę informację. Jak jednak zapełnić witrynę treściami w taki sposób, by spełniała te kryteria? Jednym z podstawowych pojęć, jakie stosuje się, planując rozmieszczanie elementów i publikację materiałów na stronie, blogu firmowym itp., jest ATF. Co to takiego? Jakich błędów unikać, projektując stronę zgodnie z dobrymi praktykami UX?

 

Spis treści

ATF – co to jest i co powinno zawierać?

 

ATF jest skrótem od angielskiego wyrażenia above the fold, czyli po polsku: powyżej paska przewijania. ATF określa ono pierwszy widoczny dla internauty obszar po wyświetleniu się witryny w oknie przeglądarki. Oczywiście większość stron internetowych umożliwia przewijanie, czyli tzw. scrollowanie w dół. Wszystko, co znajduje się poniżej  widoku dostępnego bez przewijania, to tzw. below the fold.

 

Warto dodać, że ta sama witryna internetowa może mieć różne ATF na różnych typach urządzeń – komputerze, smartfonie, tablecie. Dobrze zaprojektowana strona odpowiada specyficznym potrzebom użytkowników tych urządzeń, czyli będzie responsywna.

 

Above the fold – zastosowanie marketingowe

 

Above the fold to bez wątpienia najważniejszy obszar w witrynie. Treści, jakie w nim zamieścisz, często decydują np. o tym, czy internauta zechce zapoznać się z Twoją stroną firmową, czy od razu lub po kilkunastu sekundach ją opuści. Przykładowo, jeśli Twoja firma wprowadza do katalogu nowy produkt i chce polecać jego sprzedaż, warto rozważyć zamieszczenie opisu produktu, linku do zakupu, w części above the fold. Jest to strategia, jaką widzimy powszechnie w sklepach internetowych. Przykładowo, kupujesz ubrania? Po otwarciu witryny wyświetla Ci się informacja o najnowszej kolekcji.

 

Zatem materiały powyżej linii przewijania muszą dostarczać najważniejszych i co równie istotne, aktualnych informacji o stronie, marce, branży, produkcie, wydarzeniu itp. Treści te muszą także zachęcać do dalszej eksploracji strony i działania. A więc mieć przystępną formę i być ujęte w jasnej, logicznej strukturze strony, ułatwiającej jej obsługę. Dlatego dla właściwej konstrukcji segmentu above the fold ogromne znaczenie mają zarówno zasady UX, jak i SEO.

 

Tworzenie ATF – jak powinno wyglądać?

 

A zatem co umieścić w sekcji above the fold? Selekcja informacji, które uznajemy za kluczowe, nie zawsze jest łatwa. W obszarze ATF najczęściej zamieszcza się:

 

  • logo firmy,

  • nazwę witryny (główny nagłówek, informujący, co to jest za strona),

  • CTA (przycisk call to action),

  • menu,

  • elementy nawigacji okruszkowej (breadcrumbs), informujące internautę o lokalizacji na stronie,

  • reprezentatywne zdjęcie w tle, główną grafikę, efektywny banner, slider itp. – element wizualny musi być atrakcyjny, dobrej jakości, spójny z treścią strony i wizerunkiem firmy,

  • początek treści oferty, artykułu, informacji, 

  • informację o aktualnym, ważnym wydarzeniu, nowym produkcie itp.

 

ATF a SEO

 

Dobrze skomponowane ATF wspiera proces sprzedaży, budowania społeczności (klientów). Zachęca internautów do pozostania na stronie, co przekłada się między innymi na obniżenie współczynnika odrzuceń, wzrost wskaźnika konwersji, lepszą pozycję w przeglądarce, a tym samym widoczność w sieci. Poprawne komponowanie sekcji ATF jest zatem jednym z istotnych elementów optymalizacji witryny zgodnie z dobrymi praktykami SEO.

 
Warto pamiętać, że ATF musi skupiać się na kluczowych informacjach i ofercie przedsiębiorstwa, aby konsument mógł natychmiastowo zrozumieć, czym firma się zajmuje i jakie korzyści może odnieść z wyboru jej usług lub produktów. Zbytnie skomplikowanie i zagracenie w tej sekcji może wpłynąć negatywnie na doświadczenie użytkownika i spowodować natychmiastowe opuszczenie witryny.


Dodatkowo, ważne jest, aby ATF był w pełni responsywny i dostosowany do różnych rozmiarów ekranów. Zwiększenie użytkownika mobilnego z roku na rok sprawia, że dobry ATF to teraz obowiązkowy element każdej strony internetowej.


Ostatecznie, prawidłowo zoptymalizowane ATF potrafi znacząco wpłynąć na pozycjonowanie witryny w wynikach wyszukiwania. Dzięki zwiększonej widoczności i niskiemu poziomowi odrzuceń, optymalizacja tej sekcji dostarcza pozytywnych sygnałów dla algorytmów Google i może wpłynąć na poprawę pozycji w wynikach wyszukiwania.

Above the fold – dlaczego jest ta kluczowe?

 

W szerszej perspektywie dobra kompozycja strony ma wpływ na popularność firmy, liczbę klientów i oczywiście zyski. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na przemyślenie struktury własnej strony internetowej. Jednym z ważnych elementów, na które warto zwrócić uwagę podczas projektowania strony internetowej, jest sekcja "above the fold", czyli ta część widoczna bez przewijania strony. Kluczowe jest, aby ta sekcja była odpowiednio zaprojektowana i zawierała najważniejsze informacje dla użytkownika. Dzięki temu od razu zaangażujemy użytkownika i zachęcimy go do dalszego przeglądania strony, a nie zostanie on zniechęcony do przewijania i porzuci wizytę na naszej stronie. Właśnie dlatego sekcja "above the fold" jest kluczowa i musi być przemyślana i zaprojektowana z dużą uwagą. 

 

ATF – najczęstsze błędy

 

Czego warto się wystrzegać? Do najczęściej popełnianych błędów zależy zamieszczanie w obszarze ATF zbyt wielu treści. W efekcie użytkownik czuje się przytłoczony, trudno mu rozeznać się w gąszczu informacji i szybko opuszcza stronę (zwiększa się współczynnik odrzuceń, zmniejsza konwersja, strona staje się mniej atrakcyjna, a więc i mniej widoczna w przeglądarce). 

 

Innym częstym błędem jest brak przejrzystych narzędzi do nawigacji po witrynie, znajdujących się w polu widzenia użytkownika. Jeśli menu nie pokazuje się od razu na stronie, a internauta jest zmuszony do szukania zakładek, musi być naprawdę zdeterminowany, by po chwili irytacji nie opuścić witryny. 

 

Jakie jeszcze materiały above the fold odstraszają użytkowników? Bez wątpienia nachalne reklamy, w szczególności – wyskakujące okienka, agresywne banery o utrudnionym sposobie zamknięcia. Użytkownik odwiedza stronę, by uzyskać jakąś informację, osiągnąć cel zakupowy bądź inny (np. zarejestrować się, zapisać na wydarzenie itp.). Jeśli reklamy utrudniają mu realizację zamierzeń, szybko opuści nieatrakcyjną witrynę.

 

Jeśli masz wątpliwości co do tego, czy Twoja strona została dobrze skomponowana, możesz zlecić jej audyt – pomogą Ci pracownicy odpowiedzialni za optymalizację witryny, np. specjalista UX oraz specjalista SEO.

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Mistrz Elektroepilacji

    ELEKTROEPILACJA.PL SP. Z O.O.   Warszawa, Ochota    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie  pełny etat   4 242 - 9 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Opis stanowiska: Przeprowadzanie zabiegów elektroepilacji, Indywidualne doradztwo dla klientów w zakresie przeprowadzanych zabiegów, Dbanie o najwyższe standardy obsługi klienta i higieny pracy, Aktywny udział w życiu salonu i jego promocji.
  • Pomocnik budowlany

    AMB GEBÄUDESERVICE GmbH   Niemcy, Berlin   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Doświadczenie na podobnym stanowisku; Prawo jazdy kat. B, mile widziane BE; Umiejętność pracy w zespole; Motywacja; Mile widziane doświadczenie w pracy za granica;
  • Online Advertising Campaign Optimiser - Fluent Dutch

    MAJOREL POLSKA   Kraków, Quattro Business Park    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    As an Advertising Campaign Optimizer, you will be part of a multinational team, building new campaigns, optimizing and localizing existing campaigns for customers. You will use your marketing skills to review the client’s business model and website and implement the best optimization strategy to...
  • Content Reviewer - Fluent Bulgarian

    MAJOREL POLSKA   Kraków, Tertium Business Park    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    As a Content Reviewer you will be responsible for the day to day management of potentially sensitive internet content, ensuring a quality experience is provided to millions of internet users. As a reviewer you will have the opportunity to make a significant and direct impact on the quality of our...
  • Content Reviewer - Fluent Romanian

    MAJOREL POLSKA   Kraków, Tertium Business Park    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    As a Content Reviewer you will be responsible for the day to day management of potentially sensitive internet content, ensuring a quality experience is provided to millions of internet users. As a reviewer you will have the opportunity to make a significant and direct impact on the quality of our...
  • Junior Customer Care Agent - Danish Speaking

    MAJOREL POLSKA   Kraków    praca zdalna / hybrydowa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    As a Customer Care Agent you will be responsible for managing inquiries from SME-sized merchants. Your tasks will include handling emails, chats and calls from customers with either acquiring or technical products. We operate in several key CRM, ERP, and other customer-related systems, making...

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?