Co powinno znaleźć się na pierwszym miejscu życiorysu zawodowego? Co dla pracodawcy będzie ważniejsze – doświadczenie zawodowe czy wykształcenie? I Czy kolejność w CV ma faktycznie duże znaczenie?
Curriculum Vitae – jak napisać
Aby sprzedać siebie i zostać zaproszonym na spotkanie rekrutacyjne, kandydat ma dosłownie chwilę. Kiedy oferta pracy jest naprawdę atrakcyjna, a rekruter musi zapoznać się z dziesiątkami, a nawet setkami dokumentów aplikacyjnych, każdemu kandydatowi poświęca zazwyczaj mniej niż 10 sekund. Dlatego najlepiej na początku umieścić te dane, które najbardziej przemawiają za naszą kandydaturą. Czasem będzie to wykształcenie, a innym razem doświadczenie zawodowe. Ważne jest opisanie atutów tak, by jak najpełniej pokazać dopasowanie do profilu poszukiwanego przez pracodawcę pracownika.
Jak to zrobić? Od wymagań pracodawcy w ogłoszeniu rekrutacyjnym zależy, co powinno być w CV. Pierwszy krok przy konstruowaniu życiorysu to analiza kompetencji wymaganych na stanowisko, na które aplikuje kandydat. Większość potrzebnych informacji znajdziemy w ogłoszeniu rekrutacyjnym. Dlatego należy je uważnie przeczytać. W opisie wymagań pojawiają się: wykształcenie, doświadczenie w zakresie branży, czas pracy na oferowanym stanowisku, kompetencje miękkie. Jeśli pracodawca nie zaznacza wyraźnie wymaganego wykształcenia, ale jednocześnie podkreśla konieczność posiadania np. 2-3 letniego doświadczenia na stanowisku analityka danych w dużej firmie międzynarodowej, ważniejsze będzie podkreślenie w CV dotychczasowych miejsc pracy i zakresu obowiązków.
Krótko mówiąc, zacznijmy od tego, co pokaże, że jesteśmy dobrzy. Sami oceńmy, czy przewagę nad innymi kandydatami da nam wykształcenie czy doświadczenie w CV. Pamiętajmy przy tym, że nieuporządkowane informacje oraz brak widocznych na pierwszy rzut oka kompetencji wymaganych przez potencjalnego pracodawcę mogą doprowadzić do odrzucenia aplikacji.
Chronologia w CV
Przy Curriculum Vitae chronologicznym ważne będzie umieszczenie kolejno zarówno naszego doświadczenia jak i wykształcenia. Tutaj warto zadbać o to, by nasz życiorys wyróżniał się w zalewie otrzymywanych przez rekrutera aplikacji. Najbardziej czytelna jest odwrotna chronologia – zaczynamy od najświeższych danych, ostatniego stanowiska pracy/szczebla edukacji.
Poprawne CV funkcjonalne
Przy CV funkcjonalnym, a więc takim, w którym opisuje się doświadczenie zawodowe poprzez posegregowanie go w ramach określonych doświadczeń (np. doświadczeń managerskich, sprzedażowych, językowych), warto na pierwszy plan wysunąć kompetencje praktyczne. CV funkcjonalne to dość trudna forma życiorysu i trzeba dołożyć wszelkich starań, aby w dokument nie wkradł się chaos. Mimo że nie trzymamy się chronologii, CV musi być jasne i łatwe w odbiorze.
Kiedy w CV wykształcenie powinno być przed doświadczeniem?
- Kiedy poszukiwana jest praca bez doświadczenia.
- Kiedy doświadczenie zawodowe osoby poszukującej pracy nie jest zbieżne z profilem stanowiska, o jakie się ubiega (czyli nie jest idealnie adekwatne lub nie dość długie), ale wykształcenie pasuje do oczekiwań pracodawcy.
- Kiedy pracodawca wyraźnie podkreśla w ogłoszeniu kierunek i stopień wykształcenia, jaki musi mieć kandydat, nie przywiązując równie dużej uwagi do doświadczenia.
Kiedy doświadczenie w CV warto umieścić na początku?
- Kiedy odpowiada oczekiwaniom pracodawcy i jest bardzo rozległe.
- Kiedy wykształcenie nie jest zgodne z tym, czego oczekuje pracodawca, a doświadczenie przemawia za tym, że kandydat posiada odpowiednie kwalifikacje.
- Kiedy tworzymy CV funkcjonalne, którego głównym celem jest uwidocznienie praktycznego przygotowania do pracy.
- Kiedy pracodawca nie zaznacza wyraźnie wymaganego wykształcenia lub opisuje je bardzo ogólnie (np. wykształcenie wyższe, ukończona szkoła średnia, wykształcenie humanistyczne) i możemy wywnioskować, że bardziej liczy się dla niego opis kariery zawodowej.
Wykształcenie vs doświadczenie zawodowe – CV
Niestety na pytanie „Co powinno być pierwsze: doświadczenie czy wykształcenie?” nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Tworząc CV, warto przygotować kilka wzorów lub na bieżąco modyfikować życiorys, dokonując analizy oczekiwań pracodawcy. To zdecydowanie skuteczniejsza metoda niż masowe rozsyłanie tych samych dokumentów aplikacyjnych w odpowiedzi na różniące się wymaganiami ogłoszenia o pracę.