Praca.pl Poradniki CV / Życiorys
Kolejność w CV – od czego zaczynamy: od wykształcenia czy doświadczenia zawodowego?

Kolejność w CV – od czego zaczynamy: od wykształcenia czy doświadczenia zawodowego?

 
Kolejność w CV – od czego zaczynamy: od wykształcenia czy doświadczenia zawodowego?

Co powinno znaleźć się na pierwszym miejscu życiorysu zawodowego? Co dla pracodawcy będzie ważniejsze – doświadczenie zawodowe czy wykształcenie? I Czy kolejność w CV ma faktycznie duże znaczenie?

 

Curriculum Vitae – jak napisać


Aby sprzedać siebie i zostać zaproszonym na spotkanie rekrutacyjne, kandydat ma dosłownie chwilę. Kiedy oferta pracy jest naprawdę atrakcyjna, a rekruter musi zapoznać się z dziesiątkami, a nawet setkami dokumentów aplikacyjnych, każdemu kandydatowi poświęca zazwyczaj mniej niż 10 sekund. Dlatego najlepiej na początku umieścić te dane, które najbardziej przemawiają za naszą kandydaturą. Czasem będzie to wykształcenie, a innym razem doświadczenie zawodowe. Ważne jest opisanie atutów tak, by jak najpełniej pokazać dopasowanie do profilu poszukiwanego przez pracodawcę pracownika.

Jak to zrobić? Od wymagań pracodawcy w ogłoszeniu rekrutacyjnym zależy, co powinno być w CV. Pierwszy krok przy konstruowaniu życiorysu to analiza kompetencji wymaganych na stanowisko, na które aplikuje kandydat. Większość potrzebnych informacji znajdziemy w ogłoszeniu rekrutacyjnym. Dlatego należy je uważnie przeczytać. W opisie wymagań pojawiają się: wykształcenie, doświadczenie w zakresie branży, czas pracy na oferowanym stanowisku, kompetencje miękkie. Jeśli pracodawca nie zaznacza wyraźnie wymaganego wykształcenia, ale jednocześnie podkreśla konieczność posiadania np. 2-3 letniego doświadczenia na stanowisku analityka danych w dużej firmie międzynarodowej, ważniejsze będzie podkreślenie w CV dotychczasowych miejsc pracy i zakresu obowiązków.

Krótko mówiąc, zacznijmy od tego, co pokaże, że jesteśmy dobrzy. Sami oceńmy, czy przewagę nad innymi kandydatami da nam wykształcenie czy doświadczenie w CV. Pamiętajmy przy tym, że nieuporządkowane informacje oraz brak widocznych na pierwszy rzut oka kompetencji wymaganych przez potencjalnego pracodawcę mogą doprowadzić do odrzucenia aplikacji.

 

Chronologia w CV


Przy Curriculum Vitae chronologicznym ważne będzie umieszczenie kolejno zarówno naszego doświadczenia jak i wykształcenia. Tutaj warto zadbać o to, by nasz życiorys wyróżniał się w zalewie otrzymywanych przez rekrutera aplikacji. Najbardziej czytelna jest odwrotna chronologia – zaczynamy od najświeższych danych, ostatniego stanowiska pracy/szczebla edukacji.

 

Poprawne CV funkcjonalne


Przy CV funkcjonalnym, a więc takim, w którym opisuje się doświadczenie zawodowe poprzez posegregowanie go w ramach określonych doświadczeń (np. doświadczeń managerskich, sprzedażowych, językowych), warto na pierwszy plan wysunąć kompetencje praktyczne. CV funkcjonalne to dość trudna forma życiorysu i trzeba dołożyć wszelkich starań, aby w dokument nie wkradł się chaos. Mimo że nie trzymamy się chronologii, CV musi być jasne i łatwe w odbiorze.

 

Kiedy w CV wykształcenie powinno być przed doświadczeniem?


- Kiedy poszukiwana jest praca bez doświadczenia.
- Kiedy doświadczenie zawodowe osoby poszukującej pracy nie jest zbieżne z profilem stanowiska, o jakie się ubiega (czyli nie jest idealnie adekwatne lub nie dość długie), ale wykształcenie pasuje do oczekiwań pracodawcy.
- Kiedy pracodawca wyraźnie podkreśla w ogłoszeniu kierunek i stopień wykształcenia, jaki musi mieć kandydat, nie przywiązując równie dużej uwagi do doświadczenia.

 

Kiedy doświadczenie w CV warto umieścić na początku?


- Kiedy odpowiada oczekiwaniom pracodawcy i jest bardzo rozległe.
- Kiedy wykształcenie nie jest zgodne z tym, czego oczekuje pracodawca, a doświadczenie przemawia za tym, że kandydat posiada odpowiednie kwalifikacje.
- Kiedy tworzymy CV funkcjonalne, którego głównym celem jest uwidocznienie praktycznego przygotowania do pracy.
- Kiedy pracodawca nie zaznacza wyraźnie wymaganego wykształcenia lub opisuje je bardzo ogólnie (np. wykształcenie wyższe, ukończona szkoła średnia, wykształcenie humanistyczne) i możemy wywnioskować, że bardziej liczy się dla niego opis kariery zawodowej.

 

Wykształcenie vs doświadczenie zawodowe – CV

 

Niestety na pytanie „Co powinno być pierwsze: doświadczenie czy wykształcenie?” nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Tworząc CV, warto przygotować kilka wzorów lub na bieżąco modyfikować życiorys, dokonując analizy oczekiwań pracodawcy. To zdecydowanie skuteczniejsza metoda niż masowe rozsyłanie tych samych dokumentów aplikacyjnych w odpowiedzi na różniące się wymaganiami ogłoszenia o pracę.

Więcej artykułów "CV / Życiorys"

Polecane oferty

  • Kierownik Robót

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Do obowiązków kierownika robót należeć będzie wykonywanie obowiązków przewidzianych w aktualnie obowiązujących przepisach prawa w tym prawa budowlanego i aktach wykonawczych tego prawa.
  • VENS sp. z o.o.
    specjalista senior / mid / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Kierowanie pracami rozbudowy istniejącego zakładu. Zarządzanie realizacją projektów infrastrukturalnych (modernizacja systemów wentylacyjnych i przeciwpożarowych). Prowadzenie projektów zgodnie z wymogami oraz przepisami prawa budowlanego. Współpraca z zespołami zaangażowanymi w...
  • VENS sp. z o.o.
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Udział w projektach budowy farm fotowoltaicznych o mocy od 1 do ok 5 MWp; Nadzór nad realizacją inwestycji oraz wykonawcami tj. jakością i terminowością realizowanych robót oraz identyfikacja błędów wykonawczych; Opracowywanie specyfikacji projektowych; Udział w audytach z jakości...
  • Asystent / Asystentka Projektanta Konstrukcji Budowlanych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski, ul. Kwiatkowskiego 20    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Twój zakres obowiązków: Jeśli czujesz się Projektantem / Konstruktorem z powołania…. chcesz się rozwijać i doskonalić? Chcesz pracować w nowoczesnym zespole konstruktorskim, wykorzystującym nowoczesne oprogramowanie, w tym 3D? Chcesz rozwijać swoje doświadczenie w pracy...
  • Projektant Konstrukcji Budowlanych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski, ul. Kwiatkowskiego 20    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków: Jeśli czujesz się Projektantem / Konstruktorem z powołania…. chcesz się rozwijać i doskonalić? Chcesz pracować w nowoczesnym zespole konstruktorskim, wykorzystującym nowoczesne oprogramowanie, w tym 3D? Chcesz rozwijać swoje doświadczenie w pracy...
  • Inżynier Rozruchu Kotłów Energetycznych

    VENS sp. z o.o.   Zdzieszowice    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Koordynacja i nadzór nad procesem rozruchu kotłów energetycznych, testowania instalacji spalania i systemów pomocniczych; Prowadzenie prób technologicznych, ruchu regulacyjnego oraz próbnego Nadzór nad działaniami rozruchowymi prowadzonymi przez podwykonawców; Inspekcje kotłów, pomiary na...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?