Praca.pl Poradniki CV / Życiorys
Stan cywilny w CV

Stan cywilny w CV

 
Stan cywilny w CV

Podawanie takich danych osobowych jak stan cywilny w dokumentach rekrutacyjnych wielu kojarzy się z zamierzchłą epoką. Niemniej niektórzy wciąż mają wątpliwości, czy o swoim statusie nie powinni poinformować rekrutera. Podanie stanu cywilnego w CV może pomóc? A może ujawnianie sytuacji rodzinnej działa na niekorzyść kandydata?

 

Stan cywilny – rodzaje

 

Według Internetowego Słownika Języka Polskiego PWN stan cywilny to „społeczno-prawna sytuacja człowieka w zależności od tego, czy pozostaje (czy nie) w związku małżeńskim”. Podanie tej informacji wymagane jest w niektórzy urzędach i instytucjach (np. ośrodkach pomocy społecznej). Można spotkac się z następującymi rodzajami stanu cywilnego:
• wolna/wolny lub zamężna/zamężny, albo
• panna/kawaler, zamężna/żonaty, wdowa/wdowiec, rozwiedziona/rozwiedziony, separowana/separowany.

 

Jak wpisać stan cywilny do CV?

 

Przede wszystkim nie ma wymogu podawania tych danych. Co więcej, pracodawca nie może zapytać o stan cywilny czy plany kandydata względem założenia rodziny, i to zarówno podczas rozmowy rekrutacyjnej, jak i kiedykolwiek później.

 

Przekazywanie takiej informacji jest całkowicie dobrowolne. Oczywiście zdarzają się tacy, którzy próbują zdobyć informacje podstępem, na przykład zadając pytania, na które odpowiedzi mogą sugerować plany na przyszłość kandydata.

 

Po co rekrutującym ta informacja? Wśród pracodawców utarły się stereotypy związane ze stanem cywilnym potencjalnych pracowników. Zgodnie z jednym z nich żonaty mężczyzna to ustatkowany, odpowiedzialny pracownik, ktoś godny zaufania. Inni głosi, że zamężna kobieta co chwila bierze dzień wolnego, bo ma zebranie rady rodziców albo dziecko się przeziębiło. Młoda singielka z pewnością wkrótce pójdzie na macierzyński. Z kolei singiel bywa odbierany jako ktoś niestały. Stereotypy dotyczą praktycznie każdego statusu.

 

Informacja o stanie cywilnym może być też przydatna dla pracodawcy, który planuje zatrudnić osobę na stanowisko wymagające częstych podróży służbowych lub pracy za granicą. Gdy ktoś jest w związku małżeńskim, a w dodatku ma dzieci, to trudniej mu będzie wykonywać obowiązki z dala od domu. Dużym utrudnieniem może być również okresowa praca poza granicami kraju.

 

Zamieszczając informacje o stanie cywilnym dajemy niejako prawo pracodawcy, aby mógł poruszyć ten temat. Dla rekrutującego jest to pretekst, aby zacząć rozmowę dotyczącą życia prywatnego kandydata. Dlatego, by uniknąć powyższych problemów i krzywdzącego zaszufladkowania, większość ekspertów jest zdania, że w CV lepiej całkowicie pominąć informację o stanie cywilnym.

 

Dane personalne w CV

 

Niezbędne dane personalne, które powinny znaleźć się w prawidłowym CV to:

• nr telefonu – możemy też wskazać preferowaną godzinę kontaktu,
• nie podajemy miejsca urodzenia – jest to informacja niepotrzebna pracodawcy,
• adres e-mail – niektórzy o tym zapominają, myśląc, że skoro wysyłają CV mailem, to pracodawca i tak będzie znał adres, jednak nie wolno o tym zapominać, gdyż w większości przypadków dokumenty aplikacyjne są drukowane,
• data urodzenia – pozwalająca stwierdzić nasz wiek,
• adres zamieszkania.

 

Więcej artykułów "CV / Życiorys"

Polecane oferty

  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Anglosec Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Miejsce zatrudnienia: Warszawa / Kraków / Katowice Charakter pracy wiąże się z częstymi wyjazdami do klientów (na terenie Polski). Zakres obowiązków (czynności) na stanowisku pracy: Podejmowanie działań serwisowych: diagnoza i naprawa zgłoszonych usterek; Przeprowadzanie okresowych...
  • Specjalista / Specjalistka ds. administracji zleceń

    DACHSER Sp. z o.o.   Dołuje, Stobno 65    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków przyjmowanie, weryfikacja i opracowywanie zleceń transportowych wprowadzanie dokumentacji przesyłek do systemu analizowanie raportów jakościowych; telefoniczny i mailowy kontakt z klientem awizacje przesyłek (telefoniczne oraz w systemach klientów) kontrolowanie...
  • Pracownik terminalu - Operator wózka widłowego

    DACHSER Sp. z o.o.   Dołuje, Stobno 65    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków rozładunki i załadunki przesyłek za pomocą wózka widłowego transport towarów w magazynie kompletacja zamówień dokumentowanie stwierdzonych rozbieżności praca w oparciu o wewnętrzne uregulowania i procedury dbałość o zachowanie zasad bezpieczeństwa i higieny...
  • Doradca ds. Sprzedaży Rozwiązań IT

    Symfonia Sp. z o.o.   Katowice    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Twoje zadania: Obsługa obecnych klientów; Doradztwo i sprzedaż produktów Symfonii; Aktualizacja danych w systemie CRM; Realizacja celów sprzedażowych i jakościowych;
  • Młodszy Opiekun Klienta

    Lava Group S.C   Warszawa, Ursynów, przy stacji metra Stokłosy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 6 200 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    bezpośredni kontakt z klientem B2B; udział w wyjazdach i targach; aktywne pozyskiwanie klientów B2B; współpraca z innymi działami firmy; realizacja planów sprzedażowych;

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.