Rekruterzy na wstępną selekcję aplikacji przeznaczają przeciętnie około 20 sekund. Co zatem możemy zrobić, aby nasze CV nie zginęło w gąszczu pozostałych aplikacji lub, co gorsza, nie pozostawiło negatywnego pierwszego wrażenia?
Powinniśmy maksymalnie zwiększyć jego szansę na sukces. Jednym z ważniejszych elementów idealnego CV jest czcionka.
Najlepsza czcionka do CV
Przed erą maszyn do pisania wszystkie dokumenty sporządzane były odręcznie. Dzięki temu rekruterzy mieli ułatwione zadanie, gdyż uznawano, że charakter pisma może wiele zdradzać o człowieku. Wraz z wzrostem popularności maszyn do pisania wszystkie CV ujednoliciły się i w zasadzie różniły wyłącznie treścią. Wydruki komputerowe trochę zróżnicowały wygląd życiorysów, ale mimo ciągłego postępu technologii i możliwości graficznych, jakie dają nam komputery, jedno wciąż jest identyczne – czcionka Times New Roman, którą pisana jest większość dokumentów. Czy jest to jednak najlepsza możliwa czcionka?
Jaką czcionką pisać CV?
Liczy się wielkość liter, jakiego użyjemy koloru, czy zastosujemy pogrubienie lub kursywę. Jednak pierwsze skrzypce gra tu rodzaj czcionki, jakim napiszemy CV. Jak wspomnieliśmy, najbezpieczniejszym wyborem jest Times New Roman.
Czcionka ta jest czytelna i przejrzysta. Ponadto to intuicyjny wybór – w większości edytorów tekstowych jest ustawiona jako domyślna.
Jednak osoby poszukujące pracy powinny pamiętać, że aby wyróżnić się spośród sterty jednakowych aplikacji, warto postarać się być oryginalnym, tym bardziej kiedy w swoim CV piszemy, że biegle posługujemy się komputerem, pakietem MS Office i cechuje nas wysoki poziom kreatywności. Pokażmy zatem nasze umiejętności i kreatywność także poprzez czcionkę, której używamy.
Typy czcionek biznesowych
Podstawowym kryterium przy wyborze czcionki powinno być to, czy nie utrudnia szybkiego czytania tekstu. W przypadku niewyraźnych albo zbyt gęsto ułożonych liter rekruter może się zmęczyć już przy próbie odczytania nazwiska kandydata i po prostu odrzucić aplikację. Warto pamiętać, że przejrzysty i czytelny tekst dłużej zapada w pamięć, co w przypadku dokumentów rekrutacyjnych ma ogromne znaczenie. Dobrym przykładem czytelnej czcionki jest Tahoma – nie zniekształca liter, a pisany nią tekst nie jest ani zbyt „ściśnięty”, ani rozwleczony. Innymi przykładami czcionek biznesowych do CV są Verdana i Calibri.
Z drugiej strony spełniająca kryteria czytelności czcionka Comic Sans uznawana jest za jeden z najgorszych wyborów, jeśli chodzi o oficjalne dokumenty. Należy zwrócić uwagę na to, czy poszczególne litery wyglądają prosto, elegancko, nie mają zbędnych ozdobników, które mogą wyglądać niepoważnie.
Wybierając czcionkę warto też pamiętać o jej wielkości, która powinna być dostosowana do długości naszego dokumentu. Nie powinna być jednak mniejsza niż rozmiar 10 i nie większa niż rozmiar 12. Dotyczy to tekstu głównego, natomiast nagłówki mogą być nieco większe i pogrubione.
Ważne jest również, by czcionka posiadała polskie znaki. Przed wysłaniem CV koniecznie sprawdźmy, czy wtapiają się one w tekst, nie są pogrubione czy w jakiś inny sposób wyróżnione. Napisanie CV z pominięciem polskich znaków jest niedopuszczalne i może świadczyć o niechlujności i braku zaangażowania kandydata.