Kto za pierwszym razem napisał idealne Curriculum Vitae? Nawet w najlepszym życiorysie, sporządzonym przez profesjonalistę, mogą znaleźć się elementy, które da się poprawić. Byśmy jednak byli w stanie cokolwiek zmienić, musimy mieć świadomość popełnianych błędów. Te bowiem niekiedy są przyczyną odrzucenia naszej kandydatury.
Błędy w CV – przykłady
Jakie są zatem najczęstsze błędy w CV? Mogą to być:
1. Brak celu zatrudnienia
Błąd ten, dość często popełniany jest przez osoby młode, które dopiero wkraczają na rynek pracy. Wydawać by się mogło, że jest to błaha sprawa, która nie powinna mieć wielkiego znaczenia, jeśli chodzi o decyzję rekrutera. To prawda, że cel zatrudnienia nie jest najważniejszym elementem życiorysu, ale gdy go brakuje, nie wiadomo, o jakie stanowisko ubiega się kandydat. Co gorsza, zdarzają się aplikacje, w których brak jest tej informacji również w liście motywacyjnym, a nawet w temacie e-maila.
Trudno jest wymagać od rekrutera, by zgadywał, na jakim stanowisku chcielibyśmy pracować, zwłaszcza, że prawdopodobnie wielu kandydatów tę informację podało poprawnie. Nie należy również wychodzić z założenia, że skoro podaliśmy te dane w tytule e-maila, to powtarzanie tej informacji jest stratą cennego miejsca na kartce. Przeciwnie, powinniśmy wskazać cel zatrudnienia na każdym dokumencie aplikacyjnym.
Jeśli wysyłamy nasz życiorys na konkretne ogłoszenie, cel aplikacji dla stanowiska może być sformułowany w następujący sposób:
"Objęcie stanowiska Przedstawiciela Handlowego (ref aa/06) w rozwijającej się organizacji, która daje swoim pracownikom możliwość osiągania ambitnych celów i pracy z najlepszymi".
Jasny cel zatrudnienia pozwala specjaliście zakwalifikować naszą ofertę do kategorii, grupy lub branży. Ukierunkowuje ocenę pozostałych elementów naszej aplikacji. Jest bardzo ważnym elementem, którego brak czasem dość znacznie utrudnia pracę rekrutera.
2. Skupienie się na sobie i swoich potrzebach
Jest to bardzo poważny mankament wielu aplikacji i listów motywacyjnych – odnotowanie jedynie elementów mówiących o tym, co pracodawca może zrobić dla nas i czego oczekujemy po zatrudnieniu się w jego przedsiębiorstwie i nie podanie ani słowa o tym, jakie korzyści będzie miała firma, jeśli da nam szansę.
Tymczasem większość pracodawców woli zatrudnić kogoś, kto myśli w duchu współpracy i realizacji celów całej organizacji – przyczynia się do wzrostu zysków, podnosi morale, myśli o uzyskaniu przewagi nad konkurencją.
Dlatego w aplikacji nie powinno nadużywać się zwrotów typu:
„Szukam pracy, gdzie będę mógł wykorzystać swoje dotychczas zdobyte umiejętności, uczyć się nowych rzeczy i szkolić…".
Zamiast tego lepiej jest wykorzystać następujące sformułowania:
„Poszukuję stanowiska w branży sprzedaży, gdzie moje umiejętności i kwalifikacje będą mogły być w pełni wykorzystane, oraz przynieść wymierne efekty dla całej organizacji”.
3. Skupienie się na zakresie czynności z pominięciem wyników i osiągnięć
Rezultaty i osiągnięcia w pracy wyróżniają nas spośród setek osób zajmujących podobne lub identyczne stanowisko. Wyniki, zrealizowane plany, wprowadzone innowacje – to wszystko świadczy o zaangażowaniu, profesjonalizmie i może zaważyć na decyzji o naszym zatrudnieniu. Pomijanie tych informacji należy do podstawowych błędów w CV.
Jak zawrzeć w życiorysie informację o sukcesach? Można to zrobić w następujący sposób:
Stanowisko: Regionalny Reprezentant Handlowy
Zakres obowiązków: nawiązywanie i utrzymywanie kontaktu z klientami, odpowiedzialność za utrzymywanie pozytywnych relacji z klientem, aktywne poszukiwanie nowych kontaktów handlowych, prowadzenie negocjacji handlowych, realizacja zamówień klienta, aktywna pomoc i współpraca przy analizowaniu potrzeb klienta, realizacja planu sprzedaży.
Szczególne osiągnięcia: przekroczenie planu sprzedaży przez trzy miesiące z rzędu o 10%, dwukrotny wybór na pracownika roku za szczególne osiągnięcia w pozyskiwaniu klientów, wyszkolenie 5 nowych pracowników, którzy później awansowali na wyższe stanowiska.
Zawsze należy być przygotowanym na to, by wszystkie osiągnięcia opisane w życiorysie w jakiś sposób udowodnić.
4. Przestarzałe lub nieistotne informacje
Dość częstym błędem popełnianym w CV jest umieszczanie przestarzałych informacji dotyczących doświadczenia oraz ukończonych szkół. Zdarza się na przykład, że aplikacja osoby z dziesięcioletnim doświadczeniem i wyższym wykształceniem zawiera dane o ukończonej szkole podstawowej.
Należy szczególnie podkreślić, że życiorys zawodowy to nie biografia. Informacje nieistotne powinny być pominięte. Z kolei wszystkie ważne szczegóły muszą być bardzo starannie zebrane i efektownie opisane, bo marketing własnej osoby jest tutaj równie istotny jak kwalifikacje.
Do kategorii przestarzałych informacji zaliczyć również możemy podawanie nieaktualnego lub błędnego numeru telefonu. Dane kontaktowe należy sprawdzić kilka razy, tak, by mieć pewność, że rekruter będzie w stanie się z nami skontaktować.
Najczęstsze błędy popełniane w CV – kwestie formalne
Równie częste co merytoryczne, bywają błędy formalne w CV: gramatyczne, ortograficzne, zwykłe literówki. Należy tu pamiętać, że dokumenty aplikacyjne powinny być sporządzone zgodnie z bardzo rygorystycznymi wymaganiami dotyczącymi języka i wszelkie próby obejścia ich będą traktowane przez specjalistów negatywnie.
Błędy ortograficzne często dyskwalifikują kandydata. Literówki, zwłaszcza jeśli jest ich więcej niż jedna, również oznaczają co najmniej żółtą kartkę. By uniknąć tych wstydliwych wpadek językowych, zawsze należy uruchomić moduł sprawdzania pisowni. Jednak czasem to nie wystarczy. Przed wysłaniem należy bardzo dokładnie przeczytać swoje CV, zwracając szczególną uwagę na daty, miejsca, nazwy własne, przecinki oraz gramatykę i ortografię.
Dobrze jest też, gdy naszą aplikację przeczyta pod kątem literówek jeszcze przynajmniej jedna osoba. Jeśli nie mamy takiej możliwości, odłóżmy nasz dokument i przeczytajmy go po jakimś czasie, bo najtrudniej jest poprawić błędy na gorąco.
Najczęstsze błędy w pisaniu CV – co z datami?
Z punktu widzenia specjalisty ds. rekrutacji brak dokładnych dat to brak możliwości oceny kandydata. Weźmy chociażby najprostszy przykład:
2003-2004 – Firma X, stanowisko: sprzedawca
Czy kandydat pracował przez dwa lata od stycznia 2003 do grudnia 2004, czy może tylko dwa miesiące od grudnia 2003 do stycznia 2004, a może dwa tygodnie lub dwa dni? Rekruter nie będzie się tego domyślał, a brak jednoznacznych dat może potraktować jako próbę ukrycia informacji albo dowód na zwykłą niechlujność.
Podobnie rzecz się ma z ukrywaniem dat ukończenia szkoły. Kandydaci czasami stosują tę metodę w celu zamaskowania swojego wieku. Z reguły zostanie to potraktowane jako próba wprowadzenia w błąd i taka aplikacja wyląduje w koszu.
Błędem jest również praktyka stosowana czasem przez kandydatów, którzy powtarzali klasy w czasie nauki w szkole. By to ukryć niekiedy wpisują tylko daty ukończenia szkoły, np. 2000 – XXVII Liceum Ogólnokształcące… Jest to kolejna próba wprowadzenia w błąd, którą rekruter z łatwością wychwyci.