Praca.pl Poradniki CV / Życiorys
5 pytań, które trzeba sobie zadać przed wysłaniem CV

5 pytań, które trzeba sobie zadać przed wysłaniem CV

 
5 pytań, które trzeba sobie zadać przed wysłaniem CV

Poprawne dokumenty aplikacyjne są niezbędne, aby znaleźć nową pracę. Najczęściej pracodawcy wymagają nadesłania CV, dlatego to właśnie na nim kandydaci skupiają swoją uwagę najbardziej. Jeśli skończyłeś przygotowywanie życiorysu, spójrz na niego raz jeszcze i zweryfikuj, czy wszystko jest perfekcyjne. To zadanie ułatwi Ci nasza lista pytań. Odpowiedz na nie i napisz CV, które zainteresuje rekruterów.

 

Czy moje CV wygląda profesjonalnie?

 

Co oznacza profesjonalny wygląd w przypadku CV? Przede wszystkim to spełnienie formalnych wymogów (podział na sekcje, zawarcie klauzuli CV, format PDF). Profesjonalnego charakteru dodasz, zamieszczając w dokumencie profil zawodowy, To kilka zdań na początku CV, w których opiszesz, kim jesteś, jakie są Twoje najważniejsze sukcesy/umiejętności, jakie masz doświadczenie. Profil musi być zwięzły i treściwy. To nie miejsce na lanie wody.

 

Czy moje CV łatwo się czyta?


Wstępna selekcja nadesłanych aplikacji od kandydatów nie trwa długo, wręcz przeciwnie, skraca się ją do minimum. Dlatego CV powinno być czytelne i łatwe w odbiorze. Sprawdź, czy nazwy sekcji są wyróżnione, a najważniejsze dane wypunktowane. Zbity blok tekstu będzie mało czytelny i rekruter może mieć problemy z szybkim znalezieniem najważniejszych informacji. Ułatw mu to zadanie.

 

Czy CV jest dostosowane do oferty pracy, na którą aplikuję?


Wiele osób otwiera kreator CV, szybko uzupełnia poszczególne sekcje, a potem wysyła dokument do dziesiątek, a nawet setek firm, które proponują pracę, choć trochę zbieżną z zakresem ich zainteresowań. To wygodna strategia, ale niekoniecznie skuteczna. CV jest Twoją reklamą – ma zachęcić pracodawcę, aby dał Ci szansę i zaprosił Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Musisz wiedzieć, że reklamy są skuteczne wtedy, kiedy trafiają dokładnie w gust odbiorców. Dlatego warto dostosowywać swoje CV do oferty pracy, na którą się aplikuje. Zwróć uwagę, co jest dla pracodawcy najważniejsze, które z wymagań są w ogłoszeniu na początku listy. Niech także w Twoim CV zajmą ważne miejsce. Wykorzystuj słowa kluczowe, których użył pracodawca w ogłoszeniu. To dobra strategia.

 

Czy ma ono dobrą strukturę?

 

Struktura życiorysu powinna być prosta i sprawiać, że rekruter od razu znajdzie to, na czym mu zależy. Z pewnością wśród faktów i mitów o CV słyszałeś stwierdzenie, że im bardziej kreatywny, kolorowy będzie dokument, tym lepiej. To mit. Życiorys powinien przede wszystkim być czytelny. To nie ozdobniki, kolorowe wykresy czy fantazyjne tło sprawią, że pracodawca zatrudni daną osobę, ale jej doświadczenie, wykształcenie i umiejętności. Należy je oczywiście odpowiednio zaprezentować, ale klucz do sukcesu tkwi w prostocie, dlatego unikaj przesadnych ozdobników i nie pozwól, aby w Twój życiorys wkradł się chaos.

 

Czy łatwo znaleźć na nim kontakt do mnie?

 

Dane kontaktowe najczęściej umieszcza się na początku CV. Ta sekcja powinna się wyróżniać. Sprawdź koniecznie, czy nie zrobiłeś błędu w numerze telefonu bądź literówki w adresie e-mail. Adres powinien być profesjonalny – jeśli nie dysponujesz taką skrzynką, stwórz nową na potrzeby rekrutacji. Niech w jej nazwie znajdzie się Twoje imię i nazwisko.

Więcej artykułów "CV / Życiorys"
Praca Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG

Polecane oferty

  • Mechatronik / Elektrotechnik (M/ W/ D)

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Cappeln   
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Twoje zadania u nas to: Przejmujesz odpowiedzialność – we współpracy z kierownictwem warsztatu budujesz nowy obszar funkcjonalny; Zajmujesz się konserwacją i naprawą podzespołów elektrycznych i rozdzielnic; Odpowiadasz za konserwację, obsługę, parametryzację i programowanie urządzeń...
  • Pracownik sezonowy

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    2 dni
    Praca sezonowa - sadzenie, zbiór warzyw od 06.08.2024r. Wymiar pracy: sezonowa umowa o pracę. Opis stanowiska: praca odbywa się w systemie akordu grupowego, indywidualnego (zbiór warzyw) oraz na godziny (12,41€/godz.netto - inne prace)

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?