Praca.pl Poradniki Aktualności
Pracodawcy stają przed widmem podwyżek płac!

Pracodawcy stają przed widmem podwyżek płac!

 
Pracodawcy stają przed widmem podwyżek płac!
Coraz mniejsza podaż na specjalistów w różnych działach gospodarki, a także dynamiczne tworzenie nowych miejsc pracy, sprawia, że pracodawcy stają przed poważnym problemem, związanym z koniecznością podwyżki płac. Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich przyczyn tego zjawiska należy szukać przede wszystkim w migracji wielu specjalistów na Zachód oraz w bardzo szybkim rozwoju gospodarki. W obecnej sytuacji bardzo wielu pracodawców boryka się z takim samym problemem - jak znaleźć na utworzone w firmie stanowisko wykwalifikowanych pracowników. Brak osób chętnych do pracy, a przede wszystkim brak specjalistów sprawia, że wielu pracodawcom nie opłaci się tworzyć nowych miejsc pracy i zatrudniać nowych pracowników. Wg informacji Konfederacji Pracodawców Polskich w obecnej sytuacji, Polsce potrzeba około 250 tysięcy dobrze wykwalifikowanych pracowników, gotowych do podjęcia pracy m.in. w budownictwie. To właśnie ta branża od dłuższego czasu odnotowuje najszybszy wzrost płac w stosunku do lat ubiegłych. Podobne zjawisko obserwuje się także w przemyśle przetwórczym, meblarskim, maszynowym oraz wyrobów z metali. Przyczyna? Polscy specjaliści, a także wykwalifikowany pracownicy zdecydowali się na pracę zagranicą, pozostawiając twardy orzech do zgryzienia pracodawcom w kraju. Według szacunków KPP w 2008 roku wzrost płac w przedsiębiorstwach ma wynieść średnio 5 – 10% , w sektorach związanych z nowoczesnymi technologiami (telekomunikacja, IT) nawet 10 -20%. Niepokojąca - zdaniem KPP - jest także spadająca pozycja Polski w rankingach światowych, pod względem lokowania w kraju inwestycji. Niska, bo 27 pozycja Polski sprawia, że spada u nas opłacalność tworzenia nowych miejsc pracy i zatrudniania pracowników przez inwestorów zagranicznych. Cóż zatem pozostaje pracodawcom? Prawdopodobnie tylko czekać, być może spadająca wartość funta zachęci wielu wykwalifikowanych pracowników do powrotu w rodzinne strony.
Więcej artykułów "Aktualności"

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?