Praca.pl Poradniki Aktualnosci
Praca na budowie – jakich pracowników zatrudniają firmy?

Praca na budowie – jakich pracowników zatrudniają firmy?

 
Praca na budowie – jakich pracowników zatrudniają firmy?

Wykwalifikowani budowlańcy należą obecnie do najbardziej poszukiwanych pracowników w naszym kraju – wynika z raportu przedstawiającego specjalizacje deficytowe Barometr zawodów. Kogo szukają pracodawcy?

 

Zawody deficytowe w budownictwie

 

Raport, opracowywany każdego roku na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawia m.in. prognozowane zawody deficytowe w Polsce z podziałem na województwa oraz poszczególne powiaty. W zestawieniu na 2020 rok znalazło się aż 14 pozycji związanych z budownictwem:
betoniarz i zbrojarz,
• blacharz i lakiernik samochodowy,
brukarz,
cieśla i stolarz budowlany,
dekarz i blacharz budowlany,
• elektryk, elektromechanik, elektromonter,
monter instalacji budowlanych,
murarz i tynkarz,
operator i mechanik sprzętu do robót ziemnych,
pracownik robót wykończeniowych w budownictwie,
robotnik budowlany,
• robotnik obróbki drewna i stolarz,
• spawacz,
• ślusarz.

 

Ponadto w wielu regionach brakuje pracowników zajmujących wyższe stanowiska, jak kierownicy budowy i inżynierowie budownictwa.

 

Z czego wynika deficyt?

 

Coraz częściej na budowach brakuje pracowników. Rozwiązaniem jest otwarcie rynku pracy dla robotników spoza Polski. W branży obserwuje się napływ pracowników przede wszystkim zza wschodniej granicy (głównie z Ukrainy). Ci jednak nie zawsze mają odpowiednie uprawnienia do pracy w konkretnych zawodach, z wykorzystaniem ciężkich maszyn itd., dlatego wielu cudzoziemców zatrudnia się do prac prostych, przy wykonywaniu remontów itp.

 

Wśród czynników, które sprawiają, że w branży budowlanej obserwuje się tak dużą grupę specjalizacji deficytowych, najczęściej wymienia się:
• zbyt niskie płace np. w porównaniu do stawek w innych krajach Unii Europejskiej. Część specjalistów decyduje się na wyjazdy zagraniczne do pracy, gdzie mogą osiągnąć nawet kilkukrotnie wyższe zarobki przy takim samym nakładzie pracy;
• brak wykwalifikowanych specjalistów. Zdobycie uprawnień jest czasochłonne i często kosztowne;
• niedostateczne kształcenie zawodowe. Z jednej strony szkół, w których można przygotować się do pracy w budownictwie, jest zbyt mało, z drugiej to wybór niepopularny wśród młodzieży. Konieczna jest odpowiednia promocja takiej ścieżki zawodowej;
• niezadowalające warunki pracy. Zdarza się, że firmy świadczące usługi budowlane zatrudniają pracowników nielegalnie, na umowach niezgodnych z prawem itd., nie wszystkie też przestrzegają zasad BHP;
• obciążenia związane z obowiązkami pracownika fizycznego. Często jest to praca wyczerpująca, trudna, z narażeniem na hałas, urazy, wypadki, kontakt ze szkodliwymi substancjami, wykonywana na wysokościach – to wszystko zniechęca potencjalnych kandydatów.

 

Więcej artykułów "Aktualnosci"

Najnowsze artykuły

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.