Praca.pl Poradniki Aktualności
Praca na budowie – jakich pracowników zatrudniają firmy?

Praca na budowie – jakich pracowników zatrudniają firmy?

 
Praca na budowie – jakich pracowników zatrudniają firmy?

Wykwalifikowani budowlańcy należą obecnie do najbardziej poszukiwanych pracowników w naszym kraju – wynika z raportu przedstawiającego specjalizacje deficytowe Barometr zawodów. Kogo szukają pracodawcy?

 

Zawody deficytowe w budownictwie

 

Raport, opracowywany każdego roku na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawia m.in. prognozowane zawody deficytowe w Polsce z podziałem na województwa oraz poszczególne powiaty. W zestawieniu na 2020 rok znalazło się aż 14 pozycji związanych z budownictwem:
betoniarz i zbrojarz,
• blacharz i lakiernik samochodowy,
brukarz,
cieśla i stolarz budowlany,
dekarz i blacharz budowlany,
• elektryk, elektromechanik, elektromonter,
monter instalacji budowlanych,
murarz i tynkarz,
operator i mechanik sprzętu do robót ziemnych,
pracownik robót wykończeniowych w budownictwie,
robotnik budowlany,
• robotnik obróbki drewna i stolarz,
• spawacz,
• ślusarz.

 

Ponadto w wielu regionach brakuje pracowników zajmujących wyższe stanowiska, jak kierownicy budowy i inżynierowie budownictwa.

 

Z czego wynika deficyt?

 

Coraz częściej na budowach brakuje pracowników. Rozwiązaniem jest otwarcie rynku pracy dla robotników spoza Polski. W branży obserwuje się napływ pracowników przede wszystkim zza wschodniej granicy (głównie z Ukrainy). Ci jednak nie zawsze mają odpowiednie uprawnienia do pracy w konkretnych zawodach, z wykorzystaniem ciężkich maszyn itd., dlatego wielu cudzoziemców zatrudnia się do prac prostych, przy wykonywaniu remontów itp.

 

Wśród czynników, które sprawiają, że w branży budowlanej obserwuje się tak dużą grupę specjalizacji deficytowych, najczęściej wymienia się:
• zbyt niskie płace np. w porównaniu do stawek w innych krajach Unii Europejskiej. Część specjalistów decyduje się na wyjazdy zagraniczne do pracy, gdzie mogą osiągnąć nawet kilkukrotnie wyższe zarobki przy takim samym nakładzie pracy;
• brak wykwalifikowanych specjalistów. Zdobycie uprawnień jest czasochłonne i często kosztowne;
• niedostateczne kształcenie zawodowe. Z jednej strony szkół, w których można przygotować się do pracy w budownictwie, jest zbyt mało, z drugiej to wybór niepopularny wśród młodzieży. Konieczna jest odpowiednia promocja takiej ścieżki zawodowej;
• niezadowalające warunki pracy. Zdarza się, że firmy świadczące usługi budowlane zatrudniają pracowników nielegalnie, na umowach niezgodnych z prawem itd., nie wszystkie też przestrzegają zasad BHP;
• obciążenia związane z obowiązkami pracownika fizycznego. Często jest to praca wyczerpująca, trudna, z narażeniem na hałas, urazy, wypadki, kontakt ze szkodliwymi substancjami, wykonywana na wysokościach – to wszystko zniechęca potencjalnych kandydatów.

 

Więcej artykułów "Aktualności"

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?