Praca.pl Poradniki Aktualności
Polska nie jest już ostatnia

Polska nie jest już ostatnia

 
Polska nie jest już ostatnia
We wtorek Eurostat poinformował, że polskie bezrobocie nie jest już najwyższe w Unii Europejskiej. Jak wyliczył unijny urząd statystyczny, w maju na Słowacji bezrobocie wynosiło 10,8 %, podczas gdy w Polsce 10,5 %. Jeszcze nieco ponad rok temu różnica między obu krajami była bliska jednego punktu procentowego. Co ważne, to właśnie w Polsce, a nie na Słowacji, spadek bezrobocia najbardziej przyspieszył. Stopa bezrobocia w całej Unii Europejskiej wyniosła w maju 7,0 % wobec 7,1 % w kwietniu i wobec 8,0 % rok wcześniej W 13 krajach, posługujących się wspólną walutą, poziom bezrobocia nigdy nie był tak niski. Bezrobocie w strefie euro kształtowało się w kwietniu także na poziomie 7,1 %, wobec 7,2 % w poprzednim miesiącu i wobec 7,9 % rok wcześniej. Wiele wskazuje na to, że już niedługo nasza stopa bezrobocia spadnie poniżej 10 %, czyli wyniesie tyle co w 1997 roku. Dalsze dynamiczne obniżanie tego wskaźnika może być jednak utrudnione, gdyż grupa bezrobotnych, którym łatwo wejść na rynek pracy, kurczy się bardzo szybko. Problem jest z bezrobotnymi, którzy pozostają bez pracy przez ponad rok, są zwykle po czterdziestce i nie chcą się przeprowadzić. I choć pracodawcy będą mieć coraz większe problemy ze znalezieniem fachowej kadry, to w rejestrach urzędów pracy nadal będzie spora grupa osób, która pracy nie znajdzie. Eurostat zbiera swoje dane stosując definicję Światowej Organizacji Pracy (ILO), według której bezrobotny to osoba w wieku 15-74 lat, która nie ma pracy, jest w stanie ją podjąć w ciągu dwóch tygodni i co najmniej przez cztery ostatnie tygodnie aktywnie szukała pracy.
Więcej artykułów "Aktualności"

Najnowsze artykuły

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.