Praca.pl Poradniki Aktualności
Polska liderem w Europie Środkowej

Polska liderem w Europie Środkowej

 
Polska liderem w Europie Środkowej
W rankingu krajów o największej ilości inwestycji zagranicznych Polska utrzymuje wciąż pozostaje liderem w regionie. Zagrożenie stanowić może jedynie Rumunia ze swoją tanią siłą roboczą. Czeska agencja CzechInvest, odpowiednik Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ), ogłosiła wyniki swojej działalności w roku 2007. Średnia wartość obsługiwanych przez nią projektów to ok. 14 mln euro, podczas gdy w przypadku PAIiIZ było to niemal 33 mln euro. Warto dodać, że budżet CzechInvest jest ponad czterokrotnie większy niż PAIiIZ, co wskazuje na fakt, iż nasza rodzima agencja osiąga niewspółmiernie lepsze wyniki w zestawieniu z czeskim odpowiednikiem. Priorytetami obu agencji, zarówno czeskiej jak i polskiej, są projekty z branż elektronicznej, motoryzacyjnej, chemicznej, a także centra usług oraz centra badawczo-rozwojowe. W połowie 2007 roku Czechy zmieniły zasady przyznawania pomocy publicznej. Mogą teraz na nią liczyć jedynie firmy, które transferują tam technologie nie starsze niż dwa lata. Zdaniem specjalistów, z południowymi sąsiadami wygrywamy dostępnością kadry i kosztami pracy. W tych ostatnich konkuruje z nami z powodzeniem Rumunia, ale ze względu na małą liczbę pracowników wykwalifikowanych, nie jest w stanie przyciągnąć tak dużej liczby inwestorów jak Polska. Ostatnie całościowe dane pochodzące z 2006 r. pokazują, że napłynęły do nas wówczas inwestycje za 15 mln euro, do Rumunii za 9 mln euro, do Czech za 6 mln euro, na Słowację za 2 mln euro. Na naszą korzyść może działać również fakt bycia największym krajem w regionie. Według przewidywań, w tym roku będziemy mieć w Polsce do czynienia ze znacznym wzrostem liczby inwestorów spoza Unii Europejskiej. Zaobserwujemy napływ inwestycji chińskich, zwłaszcza w sektorze elektronicznym, AGD oraz motoryzacyjnym. Inwestycje japońskie i hinduskie nadal rosną.
Więcej artykułów "Aktualności"

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?