Praca.pl Poradniki Aktualności
Polska liderem w Europie Środkowej

Polska liderem w Europie Środkowej

 
Polska liderem w Europie Środkowej
W rankingu krajów o największej ilości inwestycji zagranicznych Polska utrzymuje wciąż pozostaje liderem w regionie. Zagrożenie stanowić może jedynie Rumunia ze swoją tanią siłą roboczą. Czeska agencja CzechInvest, odpowiednik Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ), ogłosiła wyniki swojej działalności w roku 2007. Średnia wartość obsługiwanych przez nią projektów to ok. 14 mln euro, podczas gdy w przypadku PAIiIZ było to niemal 33 mln euro. Warto dodać, że budżet CzechInvest jest ponad czterokrotnie większy niż PAIiIZ, co wskazuje na fakt, iż nasza rodzima agencja osiąga niewspółmiernie lepsze wyniki w zestawieniu z czeskim odpowiednikiem. Priorytetami obu agencji, zarówno czeskiej jak i polskiej, są projekty z branż elektronicznej, motoryzacyjnej, chemicznej, a także centra usług oraz centra badawczo-rozwojowe. W połowie 2007 roku Czechy zmieniły zasady przyznawania pomocy publicznej. Mogą teraz na nią liczyć jedynie firmy, które transferują tam technologie nie starsze niż dwa lata. Zdaniem specjalistów, z południowymi sąsiadami wygrywamy dostępnością kadry i kosztami pracy. W tych ostatnich konkuruje z nami z powodzeniem Rumunia, ale ze względu na małą liczbę pracowników wykwalifikowanych, nie jest w stanie przyciągnąć tak dużej liczby inwestorów jak Polska. Ostatnie całościowe dane pochodzące z 2006 r. pokazują, że napłynęły do nas wówczas inwestycje za 15 mln euro, do Rumunii za 9 mln euro, do Czech za 6 mln euro, na Słowację za 2 mln euro. Na naszą korzyść może działać również fakt bycia największym krajem w regionie. Według przewidywań, w tym roku będziemy mieć w Polsce do czynienia ze znacznym wzrostem liczby inwestorów spoza Unii Europejskiej. Zaobserwujemy napływ inwestycji chińskich, zwłaszcza w sektorze elektronicznym, AGD oraz motoryzacyjnym. Inwestycje japońskie i hinduskie nadal rosną.
Więcej artykułów "Aktualności"

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?