Praca.pl Poradniki Aktualnosci
Polska liderem w Europie Środkowej

Polska liderem w Europie Środkowej

 
Polska liderem w Europie Środkowej
W rankingu krajów o największej ilości inwestycji zagranicznych Polska utrzymuje wciąż pozostaje liderem w regionie. Zagrożenie stanowić może jedynie Rumunia ze swoją tanią siłą roboczą. Czeska agencja CzechInvest, odpowiednik Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ), ogłosiła wyniki swojej działalności w roku 2007. Średnia wartość obsługiwanych przez nią projektów to ok. 14 mln euro, podczas gdy w przypadku PAIiIZ było to niemal 33 mln euro. Warto dodać, że budżet CzechInvest jest ponad czterokrotnie większy niż PAIiIZ, co wskazuje na fakt, iż nasza rodzima agencja osiąga niewspółmiernie lepsze wyniki w zestawieniu z czeskim odpowiednikiem. Priorytetami obu agencji, zarówno czeskiej jak i polskiej, są projekty z branż elektronicznej, motoryzacyjnej, chemicznej, a także centra usług oraz centra badawczo-rozwojowe. W połowie 2007 roku Czechy zmieniły zasady przyznawania pomocy publicznej. Mogą teraz na nią liczyć jedynie firmy, które transferują tam technologie nie starsze niż dwa lata. Zdaniem specjalistów, z południowymi sąsiadami wygrywamy dostępnością kadry i kosztami pracy. W tych ostatnich konkuruje z nami z powodzeniem Rumunia, ale ze względu na małą liczbę pracowników wykwalifikowanych, nie jest w stanie przyciągnąć tak dużej liczby inwestorów jak Polska. Ostatnie całościowe dane pochodzące z 2006 r. pokazują, że napłynęły do nas wówczas inwestycje za 15 mln euro, do Rumunii za 9 mln euro, do Czech za 6 mln euro, na Słowację za 2 mln euro. Na naszą korzyść może działać również fakt bycia największym krajem w regionie. Według przewidywań, w tym roku będziemy mieć w Polsce do czynienia ze znacznym wzrostem liczby inwestorów spoza Unii Europejskiej. Zaobserwujemy napływ inwestycji chińskich, zwłaszcza w sektorze elektronicznym, AGD oraz motoryzacyjnym. Inwestycje japońskie i hinduskie nadal rosną.
Więcej artykułów "Aktualnosci"

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.