Praca.pl Poradniki Aktualności
Polak coraz aktywniejszy zawodowo

Polak coraz aktywniejszy zawodowo

 
Polak coraz aktywniejszy zawodowo
Jak wynika z danych opublikowanych przez GUS produkcja w styczniu w porównaniu z pierwszym miesiącem 2007 roku wzrosła o 10,8%, jednocześnie jednak obserwuje się wzrost bezrobocia do 11,7%. Zdaniem Konfederacji Pracodawców Prywatnych to niepokojący sygnał. Jednocześnie KPP uspokaja, tempo wzrostu gospodarczego jest na dobrym poziomie. Według statystyk w styczniu zatrudnienie znalazło 107 tysięcy pracowników, wzrosła także liczba ofert pracy zgłaszanych do urzędów pracy, wg szacunków o 35,4 tys. Pod koniec 2007 roku urzędy pracy dysponowały ofertami dla 58,6 tysiąca osób. Problemem wciąż pozostaje jednak 200 tysięcy nie obsadzonych stanowisk pracy. Najwięcej miejsc pracy czeka obecnie na pracowników w handlu, usługach, ale także budownictwie oraz przetwórstwie przemysłowym, czyli w tych branżach, które najboleśniej odczuwają braki dobrze wykwalifikowanej kadry. Zdaniem KPP bardzo ważny ostatnimi miesiącami jest wzrost do 54,1% współczynnika aktywności zawodowej. Zdaniem Piotra Rogowieckiego, analityka KPP – wskaźnik zatrudnienia jest niczym termometr, wskazuje stan zdrowia gospodarki. Obecny poziom, 54,1% pokazuje, że wiele nam jeszcze brakuje do osiągnięcia odpowiedniego poziomu, porównywalnego choćby z naszymi sąsiadami. Ale do tego potrzebne są działania zwiększające poziom inwestycji i tworzenie nowych miejsc pracy - dodaje Rogowiecki. Według analityków zmiany, obecne na tę chwilę tylko w statykach, będą już wkrótce widoczne, pod jednym warunkiem, że zachowa się odpowiedni poziom inflacji. Okresowe wahania, sięgające nawet 6%, mogą okazać się zjawiskiem bardzo negatywnym
Więcej artykułów "Aktualności"

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?