Praca.pl Poradniki Aktualności
Palarnie znikną z firm?

Palarnie znikną z firm?

 
Palarnie znikną z firm?
Być może już niedługo firmy nie będą miały obowiązku urządzania palarń. Sejmowa Komisja Zdrowia przygotowuje zmiany w prawie, które nałożą na pracodawców obowiązek zmiany już istniejących palarni tak, by spełniały warunki wskazane w ustawie. Wiele wskazuje jednak na to, że jeśli ustawa wejdzie w życie, to firmom bardziej będzie się opłacało zlikwidować palarnie niż je modernizować. Obecnie obowiązek utworzenia palarni w firmach zatrudniających powyżej 20 osób nakłada na pracodawców rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Z gwarantowanej przez ustawę ochrony prawa osób niepalących do życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego wynika zakaz palenia w budynku firmy poza odpowiednio przygotowanymi i wyodrębnionymi pomieszczeniami, co w praktyce oznacza obowiązek urządzenia palarni. Przygotowywane zmiany w ustawie przewidują przede wszystkim wprowadzenie zakazu palenia w restauracjach, na dworcach, obiektach sportowych, a nawet w odległości 10 m od budynków oraz w prywatnych samochodach. Poza tym jednak przewiduje także zdjęcie z przedsiębiorców obowiązku urządzania palarni w zakładach pracy. Istniejące już palarnie, które nie spełniają znacznie zaostrzonych wymogów przewidzianych w nowelizacji (zwiększona powierzchnia pomieszczenia do 10 mkw., dwa razy wydajniejsze niż do tej pory systemy wentylacji i filtry), mają być zlikwidowane w ciągu miesiąca od wejścia tych przepisów w życie.
Więcej artykułów "Aktualności"

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?