Praca.pl Poradniki Aktualności
Najbardziej cenią studentów z Warszawy

Najbardziej cenią studentów z Warszawy

 
Najbardziej cenią studentów z Warszawy
W ramach II edycji Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej Start w Karierę powstał ranking uczelni wyższych i najbardziej popularnych kierunków studiów. W badaniu wzięło udział 348 dyrektorów personalnych, menedżerów, specjalistów oraz praktyków zajmujących się zarządzaniem zasobami ludzkimi pracujący w firmach na terenie całej Polski. Badanie zostało przeprowadzone w formie ankiet w okresie od grudnia 2007 do marca 2008. Organizatorzy badania, chcieli dowiedzieć się tego, co do tej pory pozostawało jedynie w sferze domysłów i przypuszczeń i wyjaśnić, jakie kwalifikacje, umiejętności i kierunki studiów są najlepiej oceniane. Okazuje się, że czynnikiem, który w największym stopniu decyduje o zatrudnieniu absolwenta jest znajomość języków obcych. To, na co zwracają szczególną uwagę pracodawcy to także zdolności komunikacyjne i umiejętność pracy w zespole. Niemniej ważna jest pozauczelniana aktywność studencka obejmująca między innymi wolontariat, angażowanie się w takie inicjatywy jak np. samorządy studenckie. W badaniu pytano również o to, po jakich kierunkach studiów najchętniej przyjmowani są kandydaci do poszczególnych działów firm. W departamentach sprzedaży, marketingu, departamencie obsługi klienta, a także Human Resources - niekwestionowanymi zwycięzcami okazały się kierunki takie, jak zarządzanie i ekonomia, psychologia oraz socjologia. Nieco bardziej różnorodne okazały się wymagania rekrutujących wobec potencjalnych pracowników działu finansów i księgowości. Tu także góruje zarządzanie i ekonomia, natomiast tuż za nią plasuje się informatyka, prawo oraz finanse i rachunkowość. Jednakże odpowiedni kierunek studiów to nie wszystko. Ważne, aby był skończony na dobrej uczelni. Najbardziej cenieni informatycy to ci, którzy kształcili się w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych, na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego lub na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. W czołówce widnieje też Politechnika Warszawska - Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych oraz Uniwersytet Jagielloński - Wydział Matematyki i Informatyki. Jeżeli zaś kształcić się w kierunku zarządzania, to najlepiej, jak pokazują wyniki ankiety, w Warszawie - w Szkole Głównej Handlowej, która jest niekwestionowanym zwycięzcą w tej kategorii. Dużą popularnością cieszy się również Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego. Inne popularne uczelnie to Akademie Ekonomiczne w Poznaniu, Krakowie, Katowicach oraz Wrocławiu. W ankiecie Startu w Karierę triumfuje Uniwersytet Warszawski jako najmilej widziana uczelnia w CV pedagogów, psychologów, socjologów oraz adeptów politologii. Wśród uczelni niepublicznych najwyżej oceniane pod kątem wyżej wymienionych kierunków jest Collegium Civitas, jak i Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie i Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi.
Więcej artykułów "Aktualności"

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?