Praca.pl Poradniki Aktualności
Jak zwolnić dyrektora szkoły

Jak zwolnić dyrektora szkoły

 
Jak zwolnić dyrektora szkoły
Kolejny kontrowersyjny pomysł opuścił gmach Ministerstwa Edukacji Narodowej. Tym razem konflikt na linii minister ­ nauczyciele dotyczy sugestii ministerstwa, by kuratorzy sprzeciwiali się nominacji na dyrektorów szkół osób, które odmówią poddania się lustracji. Co więcej, w ubiegłym tygodniu wiceminister edukacji narodowej Mirosław Orzechowski zapowiedział, że osoby, które nie odetną się od komunistycznego dziedzictwa Związku Nauczycielstwa Polskiego nie będą dyrektorami. Konflikt wokół kandydatów na dyrektorów jest tym bardziej aktualny, że w najbliższym czasie ministerstwo planuje zmienić władze wielu szkół. Według MEN pracę na pewno stracą dyrektorzy tych szkół, które przeszły już kontrolę tzw. giertychowskich trójek (złożonych m.in. z przedstawicieli kuratorium i policji), ale w których do końca czerwca 2007 r. nie określono w statutach zasad dbania o schludny wygląd przez uczniów oraz nie przygotowano programu naprawczego mającego na celu przeciwdziałanie agresji wśród wychowanków. Roman Giertych już podał przepis ustawy o systemie oświaty, na mocy którego można odwołać dyrektora. Wskazał na punkt, który mówi, że jeżeli dyrektor szkoły lub placówki m.in. nie opracuje lub nie wdroży w określonych w harmonogramie terminach programu poprawy efektywności kształcenia lub wychowania, organ sprawujący nadzór pedagogiczny (np. kurator) występuje do organu prowadzącego szkołę lub placówkę (np. do gminy, powiatu) z wnioskiem o odwołanie dyrektora szkoły bez wypowiedzenia. Wniosek złożony w tej sprawie będzie wiążący dla organu prowadzącego szkołę. Pracę mogą stracić także dyrektorzy, którzy dopuszczą na terenie szkoły do działań mających na celu propagowanie homoseksualizmu. W tym celu MEN przygotowuje projekt odpowiedniej ustawy, która wprowadzi zakaz promowania tej orientacji seksualnej na terenie placówek oświatowych.
Więcej artykułów "Aktualności"

Najnowsze artykuły

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.