Praca.pl Poradniki Aktualności
Jak zwolnić dyrektora szkoły

Jak zwolnić dyrektora szkoły

 
Jak zwolnić dyrektora szkoły
Kolejny kontrowersyjny pomysł opuścił gmach Ministerstwa Edukacji Narodowej. Tym razem konflikt na linii minister ­ nauczyciele dotyczy sugestii ministerstwa, by kuratorzy sprzeciwiali się nominacji na dyrektorów szkół osób, które odmówią poddania się lustracji. Co więcej, w ubiegłym tygodniu wiceminister edukacji narodowej Mirosław Orzechowski zapowiedział, że osoby, które nie odetną się od komunistycznego dziedzictwa Związku Nauczycielstwa Polskiego nie będą dyrektorami. Konflikt wokół kandydatów na dyrektorów jest tym bardziej aktualny, że w najbliższym czasie ministerstwo planuje zmienić władze wielu szkół. Według MEN pracę na pewno stracą dyrektorzy tych szkół, które przeszły już kontrolę tzw. giertychowskich trójek (złożonych m.in. z przedstawicieli kuratorium i policji), ale w których do końca czerwca 2007 r. nie określono w statutach zasad dbania o schludny wygląd przez uczniów oraz nie przygotowano programu naprawczego mającego na celu przeciwdziałanie agresji wśród wychowanków. Roman Giertych już podał przepis ustawy o systemie oświaty, na mocy którego można odwołać dyrektora. Wskazał na punkt, który mówi, że jeżeli dyrektor szkoły lub placówki m.in. nie opracuje lub nie wdroży w określonych w harmonogramie terminach programu poprawy efektywności kształcenia lub wychowania, organ sprawujący nadzór pedagogiczny (np. kurator) występuje do organu prowadzącego szkołę lub placówkę (np. do gminy, powiatu) z wnioskiem o odwołanie dyrektora szkoły bez wypowiedzenia. Wniosek złożony w tej sprawie będzie wiążący dla organu prowadzącego szkołę. Pracę mogą stracić także dyrektorzy, którzy dopuszczą na terenie szkoły do działań mających na celu propagowanie homoseksualizmu. W tym celu MEN przygotowuje projekt odpowiedniej ustawy, która wprowadzi zakaz promowania tej orientacji seksualnej na terenie placówek oświatowych.
Więcej artykułów "Aktualności"

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?