Praca.pl Poradniki Aktualności
Dłuższa praca tymczasowa?

Dłuższa praca tymczasowa?

 
Dłuższa praca tymczasowa?
Resort pracy przygotował projekt nowelizacji ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Nowelizacja dotyczy przedłużenia okresu wykonywania pracy tymczasowej przez pracownika tymczasowego na rzecz jednego pracodawcy użytkownika z 12 do 18 miesięcy w ciągu 3 lat pod warunkiem, że wydłużenie tego okresu zaakceptuje organizacja związkowa. Ustawa precyzuje, że praca tymczasowa, to stosunek pracy pomiędzy trzema podmiotami: pracownikiem tymczasowym, pracodawcą użytkownikiem i agencją pracy tymczasowej. Pracownik jest zatrudniony przez agencję pracy tymczasowej w celu wykonywania pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika. Pracodawca ten musi zapewnić pracownikowi bezpieczne i higieniczne warunki pracy oraz zobowiązany jest prowadzić ewidencję czasu pracy pracownika tymczasowego. Ustawa w obowiązującym brzmieniu określa, iż w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy łączny okres wykonywania pracy tymczasowej przez pracownika tymczasowego na rzecz jednego pracodawcy użytkownika nie może przekroczyć 12 miesięcy. Agencje pracy tymczasowych, a także pracodawcy wielokrotnie zwracali uwagę, że to zbyt krótki okres w porównaniu do biurokracji, jaka towarzyszy zatrudnianiu takich osób. Agencje muszą bowiem trzymać akta pracownicze osób przez 50 lat nawet wówczas, gdy pracownik taki był zatrudniony 1 dzień. Ponadto muszą one wystawiać świadectwa pracy czy wykonywać wstępne badania lekarskie za każdym razem, gdy występuje przerwa w pracy u tego pracownika. Pracodawcy niechętnie szkolą takich pracowników, bo są one kosztowne i czasochłonne. W projekcie nowelizacji znalazła się propozycja organizacji związkowych, zgodnie z którą w zakładach pracy, w których działają związki zawodowe, ich przedstawiciele będą mogli decydować w porozumieniu z pracodawcą o skróceniu do sześciu lub wydłużeniu do 18 miesięcy czasu pracy pracownika tymczasowego. Niestety, nie rozwiąże to problemu w zakładach, w których nie ma związków zawodowych.
Więcej artykułów "Aktualności"

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?