Praca.pl Poradniki Aktualności
Chrysler skraca tydzień pracy

Chrysler skraca tydzień pracy

 
Chrysler skraca tydzień pracy
Borykający się z problemami Chrysler, chce, aby załoga w większości amerykańskich zakładów, obecny 40-godzinny tygodniowy czas pracy, odpracowywała w ciągu czterech dni zamiast pięciu. Dla pracowników wprowadzony zostanie dziesięciogodzinny system zmianowy. Koncern liczy, że taka zmiana w dłuższej perspektywie pozwoli znacznie zredukować wydatki, na przykład na koszty energii. Trzeci co do wielkości amerykański producent samochodów, próbuje zaradzić kłopotom finansowym wprowadzając poważne oszczędności i po likwidacji 20 tys. miejsc pracy zamierza zwolnić kolejnych pracowników. Postanowiono już, że zamknięty zostanie zakład produkcyjny w St. Louis, gdzie produkowane są minivany, ograniczona zostanie również produkcja pickupów. Wprowadzając czterodniowy tydzień pracy Chrysler sięga po przestarzały już model pracy, wprowadzony swego czasu przez Volkswagena. W 1993 roku VW zapobiegł w ten sposób masowym zwolnieniom, jednakże za cenę konkurencyjności. Jednak w przeciwieństwie do VW Chrysler nie zamierza skracać czasu pracy, tylko rozdzielić go na kilka zmian. Konkurenci Chryslera, General Motors i Ford, zaszokowali ostatnio rynki finansowe miliardowymi stratami w drugim kwartale. Od czasu, gdy udziałowcem większościowym Chryslera został Cerberus, firma nie przedstawiła jeszcze wyników. Jednakże wyniki finansowe Chryslera są na minusie, można odczytać ze strat wysokości 356 mln euro, jakie w drugim kwartale zaksięgował Daimler dla swoich 19,9 procent udziałów w Chryslerze.
Więcej artykułów "Aktualności"

Najnowsze artykuły

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.