Praca.pl Poradniki Aktualnosci
Będą zmiany w PUP-ach

Będą zmiany w PUP-ach

 
Będą zmiany w PUP-ach
Czy już niedługo urzędy pracy będą mogły więcej czasu i uwagi poświęcić osobom trwale bezrobotnym? Po wejściu w życie nowego rozporządzenia regulującego działanie publicznych służb zatrudnienia liczba pośredników i doradców zawodowych w urzędach pracy może zwiększyć się nawet o 4,6 tys. Przynajmniej raz w roku urzędy pracy będą musiały ustalić minimalną liczbę pośredników pracy i doradców zawodowych na przyszły rok, która będzie zależeć m.in. od łącznej liczby zarejestrowanych i wyrejestrowanych bezrobotnych oraz liczby złożonych ofert pracy. Ponadto by spełnić wymogi przepisów na dwóch pośredników na pełnych etatach ma przypadać przynajmniej jeden doradca zawodowy, a w centrum informacji i planowania kariery musi być zatrudniony przynajmniej jeden doradca zawodowy, z wykształcenia psycholog. We wszystkich urzędach pracy standardy będą ujednolicone. Dotyczy to także wyposażenia. W każdym urzędzie, centrum informacji i planowania kariery oraz klubie pracy będzie musiał się znaleźć sprzęt audiowizualny, umożliwiający nagrywanie obrazu i dźwięku oraz sprzęt do prezentacji multimedialnych. Ma on służyć m.in. do prowadzenia szkoleń. Rozporządzenie określa też, że praca z bezrobotnym będzie musiała być w sposób szczegółowy dokumentowana, przede wszystkim na nośnikach elektronicznych. Przykładowo, doradca zawodowy będzie gromadził m.in. informacje o problemie zawodowym konkretnego bezrobotnego, o podjętych działaniach i ich efektach. Urzędy pracy mają czas na dostosowanie się do wymogów nowego rozporządzenia do 30 czerwca przyszłego roku.
Więcej artykułów "Aktualnosci"

Najnowsze artykuły

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.